Bydgoszcz
18C
Opady
59% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 18 • L 16
17C
Czw
13C
Pt
8C
Sob
11C
Nd
12C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeBudowa kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy coraz bliżej. Podpisanie umowy jeszcze w tym roku?
budowa kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy
09.12.2021 | 17:14

Budowa kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy coraz bliżej. Podpisanie umowy jeszcze w tym roku?

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Budowa kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy ma rozpocząć się zaraz po Nowym Roku. Obiekt zostanie oddany do użytku najprawdopodobniej w roku 2024.

Fot. Plus3Architekci

Władze Akademii Muzycznej w Bydgoszczy chcą jeszcze przed końcem roku podpisać umowę z wykonawcą nowego kampusu uczelni – firmą Unibep. Warta niemal 400 milionów złotych inwestycja czeka jeszcze na nową uchwałę rady ministrów, która pozwoli zmodyfikować kalendarz prac.

Po wielomiesięcznej batalii rząd zabezpieczył środki na budowę siedziby akademii. Ale już na etapie przetargu okazało się, że te pieniądze – kwota oscylowała między 270 a 290 milionów złotych – są niewystarczające. Oferta wspomnianego Unibepu (która okazała się korzystniejsza od propozycji Budimexu) opiewała bowiem na aż 393 mln złotych. Rada ministrów zdecydowała się jednak przekazać uczelni dodatkowe fundusze. Promesa gwarantująca finansowanie na poziomie kolejnych 112 mln zł trafiła już na biurko rektor Akademii Muzycznej – prof. Elżbiety Wtorkowskiej.

Ta decyzja pozwoliła akademii rozstrzygnąć przetarg. Pozostała jeszcze tylko jedna niewiadoma. Ewentualne odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej na rezultaty postępowania przetargowego. Nic takiego jednak nie nastąpiło i teraz bydgoska uczelnia może już oficjalnie przygotowywać się do rozpoczęcia robót budowlanych.


BUDOWA KAMPUSU AKADEMII MUZYCZNEJ W BYDGOSZCZY – CZYTAJ WIĘCEJ


Pierwszym koniecznym do tego elementem jest oczywiście podpisanie umowy z wykonawcą. – Chcemy, aby dokumenty zostały podpisane jeszcze przed końcem roku. Wówczas firma Unibep będzie mogła przejąć plac budowy zaraz po Nowym Roku – mówi w rozmowie z nami Marek Czerski, kanclerz akademii. Przypomnijmy, że działki na potrzeby kampusu już kilka lat temu przekazało miasto.

Druga istotna kwestia to zmiana terminów granicznych dla inwestycji. Zgodnie z obecnie obowiązującą uchwałą rządu Mateusza Morawieckiego finansowanie zapewnione jest do roku 2023 włącznie, a obiekt powinien zostać oddany do użytku (to już zapisy umowy z wykonawcą) do 30 listopada tego samego roku. Wiadomo jednak, że zawirowania przetargowe sprawiają, że dotrzymanie tego terminu jest w praktyce niemożliwe. Jak zadeklarował Łukasz Schreiber, minister w kancelarii premiera, wieloletni program inwestycyjny ulegnie niebawem aktualizacji. Wówczas możliwa będzie modyfikacja terminu zakończenia prac i ich odebrania. – Na razie dokumenty podpiszemy w obecnym kształcie, aby móc rozpocząć budowę. Potem czeka nas dodanie aneksów z nowymi datami – podkreśla Marek Czerski.

Kampus Akademii Muzycznej powstanie na terenach w okolicach glinianki pomiędzy ulicami Chodkiewicza oraz Kamienną. Budynek będzie posiadał dwa poziomy podziemne oraz sześć (licząc z kondygnacją techniczną – nawet siedem) nad ziemią. W kompleksie znajdą się sale koncertowe, wykładowe, restauracja oraz dom studencki. Główne wejście będzie ulokowane od strony ulicy Kamiennej. Za projekt odpowiada wyłoniona w konkursie pracownia Plus3 Architekci.

Dojazd do siedziby uczelni zapewnią dwie nowe ulice, które zamierza wybudować miasto. Już po ogłoszeniu tych zamiarów zaproponowaliśmy, aby ta przylegająca do budynku akademii nosiła imię profesora Romana Sucheckiego, pierwszego rektora bydgoskiej szkoły.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments