Bydgoszcz
13C
Niebo głównie zachmurzone
67% wilgotność
Wiatr: 5km/h N
H 13 • L 13
12C
Pon
14C
Wt
13C
Sr
14C
Czw
10C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiInwestycjeBydgoskie LPR w nowym domu. Baza powstała na terenie gminy Osielsko
LPR ŻOŁĘDOWO
25.11.2020 | 19:54

Bydgoskie LPR w nowym domu. Baza powstała na terenie gminy Osielsko

Na zdjęciu: Pierwszy dyżur bydgoskiego LPR w nowej bazie odbył się w środę, 25 listopada.

Fot. LPR

Bydgoskie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe rozpoczęło dziś (25 listopada) dyżur w nowej bazie w Żołędowie. Po wielu latach korzystania z wynajmowanych pomieszczeń LPR korzysta teraz z własnego „nowego domu”. Inwestycja znacznie poprawi komfort pracy, a także przyczyni się do jeszcze efektywniejszego realizowania misji, jaką jest niesienie pomocy medycznej wszystkim, którzy jej potrzebują, w jak najkrótszym czasie i z zachowaniem najwyższej staranności.

Załoga HEMS (Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego) w Bydgoszczy od lat funkcjonowała w wynajmowanych pomieszczeniach powojskowych na terenie Portu Lotniczego, w których coraz trudniej było tam spełnić wymagane w całej Polsce jednolite standardy zarówno dla załóg, jak i zaplecza technicznego dla śmigłowca. W ostatnich latach podjęto zatem decyzję o budowie nowej bazy na kupionej od gminy Osielsko działce w Żołędowie, zlokalizowanej nieopodal węzła drogi ekspresowej S5 Bydgoszcz Północ.

– Budowa bazy i przyległej infrastruktury trwała rok. Jej koszt to ponad 9,7 mln złotych. Inwestycję zrealizowano w ramach współfinansowania ze środków Unii Europejskiej – Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, projekt pn. „Wsparcie baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – etap 2”. 20% stanowiły fundusze unijne, a pozostałe 80% sfinansowano z budżetu państwa, z części której dysponentem jest Minister Zdrowia – informuje LPR.

Teraz załoga LPR ma do dyspozycji ponad 700-metrowy budynek, w którym znajdują się pomieszczenia operacyjne, socjalne, magazyny medyczne i techniczne oraz hangar. Rozkład zaplanowano tak, by jak najsprawniej móc odtworzyć gotowość załogi do kolejnej misji. Baza jest wyposażona w stację paliw oraz elektryczną platformę, na której wyhangarowuje się śmigłowiec bez użycia ciągnika. Baza w Bydgoszczy jest jedną z 21 stałych baz HEMS w Polsce, rocznie realizuje około 500 misji. Skład załogi to pilot, ratownik medyczny/pielęgniarz oraz lekarz. Dyżur pełniony jest w stałych godzinach od 7:00 do 20:00. Śmigłowce najczęściej są dysponowane do wypadków komunikacyjnych i nagłych zachorowań, takich jak zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści