Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zobacz, jak wyglądała Bydgoszcz w 1992 roku! To unikatowe nagranie [WIDEO]

Dodano: 03.11.2023 | 19:27

Na zdjęciu: Przystanki przy budynku dworca Bydgoszcz Główna w 1992 roku. Tu sporo się zmieniło.

Fot. FoundVintageVHS/YouTube

Do tej pory najbardziej znanymi filmami obrazującymi Bydgoszcz w latach 90. to materiał z przejażdżki ulicami Kruszwicką, Focha, Bernardyńską, Kujawską i Wojska Polskiego z 1990 roku, taśma z 1993 roku czy dwa obrazy (w tym jeden promocyjny) z 1996 roku. W sierpniu na YouTube pojawiło się kolejne ciekawe nagranie, tym razem z 28 czerwca 1992 roku. 

Film rozpoczyna się od ujęcia wjazdu do miasta wokół ulicy Grunwaldzkiej (widać na nim zabudowania Osowej Góry); następnie przenosimy się w rejon dworca głównego, gdzie autor ujął m.in. bramę do obecnej Pesy, a wówczas Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego im. Obrońców Bydgoszczy. Potem możemy zobaczyć kościół św. Józefa przy Toruńskiej czy most w ciągu ulicy Biwakowej w Smukale, na którym stoi maszyna należąca do spółki Rawex. Założył ją Krzysztof Gotowski – ważna postać bydgoskiej „Solidarności”, a po jego śmierci jej dzieło jest kontynuowane przez brata Marka.

Później przenosimy się w rejon Wyspy Młyńskiej i ul. Świętej Trójcy, a także pod gmach VI LO. Zobaczymy też, jak 31 lat temu wyglądała fontanna, którą kilkanaście lat później zastąpił zrekonstruowany „Potop”, a także odcinek ulicy Gdańskiej przy Klaryskach i drukarni, który przymierza kopcący, zielony Trabant. Co tu dużo komentować – trzeba obejrzeć te nagranie z kasety VHS!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maciej
Maciej
3 miesięcy temu

Miałem 11 lat. To były czasy. Miło wspominam.