Bydgoszcz będzie zarządzać ponad 100 milionami euro. Podpisano porozumienie
Dodano: 25.04.2023 | 13:39Na zdjęciu: Ceremonia podpisania umowy.
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Bydgoszcz będzie zarządzać ponad 100 milionami euro z funduszy unijnych. Marszałek Piotr Całbecki i prezydent Rafał Bruski podpisali wczoraj (24 kwietnia) w Żninie porozumienie, które zapewni kontrolę nad wydawaniem środków dla obszaru Metropolii Bydgoszcz, w skład którego poza miastem nad Brdą wchodzi 19 powiatów i gmin w środkowozachodniej części regionu.
Bydgoszcz stanęła na czele związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT BydOF). ZIT to forma współpracy, w ramach której partnerstwa miast i otaczających je gmin oraz władze województw będą wspólnie przeprowadzać projekty finansowane z funduszy unijnych.
ZIT BydOF tworzą gminy i powiaty będące członkami Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz: Bydgoszcz, powiat bydgoski i powiat nakielski oraz gminy Barcin, Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Kcynia, Koronowo, Łabiszyn, Mrocza, Nakło nad Notecią, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Pruszcz, Sicienko, Solec Kujawski, Szubin, Rojewo i Żnin. Obszar zamieszkuje 600 tysięcy osób, co stanowi 30% mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.
CZYTAJ TAKŻE: Burzliwa sesja Rady Miejskiej w Koronowie. Temat? Plaża w Samociążku
– Podział województwa na obszary funkcjonalne jest podstawą wdrażania funduszy unijnych nowej perspektywy, jest też istotny dla zarządzania regionem – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Zarząd województwa powierza bydgoskiemu ZIT-owi praktycznie wszystkie zadania związane z zarządzaniem przyznanymi środkami. Instytucja prowadzić będzie nabory wniosków o dofinansowanie, oceniać złożone wnioski i wybierać projekty do dofinansowania; będzie też podpisywać umowy o dofinansowanie projektów, a następnie rozliczać projekty i kontrolować ich realizację.
Ile pieniędzy będzie mieć do dyspozycji Metropolia Bydgoszcz? Według Urzędu Miasta Bydgoszczy, w perspektywie finansowej 2021-2027 zapisano na ten cel ponad 112 mln euro. Trafią one na zakup niskoemisyjnego taboru komunikacji publicznej i usprawnienie lokalnego systemu transportu publicznego, budowę ścieżek rowerowych, odnowę przestrzeni publicznych i przedsięwzięcia związane z rewitalizacją. Środki zostaną też przeznaczone na wsparcie instytucji kultury i placówek edukacyjnych. Pierwsze nabory wniosków ruszą jeszcze w maju (kształcenie ogólne) i czerwcu (tabor na potrzeby czystej komunikacji miejskiej i rewitalizacja przestrzeni publicznych).
Zadania na terenie Bydgoszczy, które będą realizowane z wykorzystaniem Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-27 z puli na Zintegrowane Inwestycje Terytoralne (ZIT):
- Zakup nowoczesnego , niskopodłogowego taboru tramwajowego dla potrzeb komunikacji miejskiej w Bydgoszczy (dofinansowanie 16,1 mln euro)
- Przebudowa torowiska tramwajowego na ul. Toruńskiej na odcinku od ul. Kazimierza Wielkiego do zajezdni MZK (dofinansowanie 7,9 mln euro)
- Kontynuacja – kolejne edycje/cykl projektów na rzecz szkół zawodowych na terenie Miasta Bydgoszczy (dofinansowanie 7,9 mln euro)
- Budowa infrastruktury rowerowej w Bydgoszczy (dofinansowanie 6,8 mln euro)
- Rozbudowa ul. Nakielskiej w Bydgoszczy – Etap I (bus pas + ścieżka rowerowa) (dofinansowanie 6,0 mln euro)
- Kontynuacja – kolejne edycje projektów Edu(R)Ewolucja na rzecz szkół podstawowych na terenie Miasta Bydgoszczy (dofinansowanie 5,1mln euro)
- Projekty wynikające z GPR – zmienionego i przedłużonego na nową perspektywę; zakładana koncentracja na terenach otwartych oraz kontynuacja dofinansowania dla obszarów, obiektów i instytucji objętych obecnym GPR (dofinansowanie 3,1 mln euro)
- Kompleksowa termomodernizacja budynków użyteczności publicznej (częściowo z wykorzystaniem OZE) na terenie Miasta Bydgoszczy (dofinansowanie 3,1 mln euro)
- Adaptacja Młynów Rothera w Bydgoszczy na cele edukacyjno-kulturalne (dofinansowanie 2,1 mln euro)
- Termomodernizacja budynków komunalnych na terenie Miasta Bydgoszczy (dofinansowanie 1,9 mln euro)
- Rozbudowa, modernizacja i wyposażenie warsztatów kształcenia praktycznego w Zespołach Szkół na terenie Miasta Bydgoszczy (dofinansowanie 1,3 mln euro)
- Działania adaptacyjne w Mieście Bydgoszczy – m.in. nasadzenia, zazielenianie miast, gospodarowanie wodami opadowymi (dofinansowanie 675 tys. euro)
– Porozumienie to jeden z efektów wielu lat pracy i zaangażowania, które włożyliśmy w budowę metropolii – mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Za tę współpracę i zrozumienie, że bazując na naturalnych powiązaniach w najlepszy sposób wykorzystamy kolejną pulę unijnych środków na najbliższe lata chciałbym podziękować wszystkim partnerom. Dziękuję szczególnie władzom województwa za zaufanie i powierzenie Miastu Bydgoszcz części zadań związanych z wdrażaniem programu regionalnego – dodał Bruski. Podkreślił on również, że bydgoski ZIT jest „gospodarczą lokomotywą całego regionu”.
W ceremonii podpisania umowy w Urzędzie Miejskim w Żninie wzięli również udział gospodarz miejsca – burmistrz Żnina Robert Luchowski, reprezentacja Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz przedstawiciele samorządów wchodzących w skład Metropolii Bydgoszcz, m.in. wójt Osielska Wojciech Sypniewski, burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski, wójt Nowej Wsi Wielkiej Wojciech Oskwarek czy wójt Białych Błot Dariusz Fundator.
CZYTAJ TAKŻE: Medycyna na Politechnice Bydgoskiej. Uczelnia ma zarządzać szpitalem miejskim
- Szkodnik atakuje podbydgoskie lasy. Konieczne będą opryski i wprowadzenie zakazów - 20 kwietnia 2025
- Bloki na bartodziejskiej Saharze? Wydano warunki zabudowy - 20 kwietnia 2025
- Bydgoska atrakcja zniszczona przez siły natury. Trwa zbiórka na odbudowę Leszego - 20 kwietnia 2025