[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Bydgoszcz bez pieniędzy na inwestycje z Krajowego Funduszu Odbudowy? „Tak się stanie, jeśli rząd zawetuje budżet UE”

Dodano: 23.11.2020 | 14:33
Rafał Bruski

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Prezydent Rafał Bruski podkreśla, że weto polskiego rządu dla unijnego budżetu będzie oznaczać utratę środków na realizację Krajowego Programu Odbudowy.

Fot. Robert Sawicki / mat. UM Bydgoszczy

Modernizacja ulicy Nakielskiej, budowa trasy W-Z czy południowo-wschodniej obwodnicy miasta, a także powstanie nowych tras tramwajowych wraz z zakupem taboru – to niektóre projekty zgłoszone przez władze Bydgoszczy do Krajowego Programu Odbudowy. Szanse na to, że wszystkie oczekiwania miasta zostaną spełnione, są zerowe. Ale, jak przekonuje prezydent Rafał Bruski, zerowa może być też kwota wsparcia, jeśli polski rząd zawetuje unijny budżet.

Krajowy Program Odbudowy to projekt oparty na funduszach unijnych, a konkretnie – na mającym powstać Funduszu Odbudowy. Łącznie to 750 miliardów euro środków na doinwestowanie gospodarek państw członkowskich po epidemii koronawirusa. Polska ma być czwartym co do wielkości beneficjentem funduszu. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że do naszego kraju ma trafić niespełna 60 mld euro (do 23,1 mld euro w ramach pomocy bezzwrotnej i 34,2 mld euro w formie ewentualnych pożyczek). Pieniądze mają być poświęcone na projekty związane z transportem i infrastrukturą, odnawialnymi źródłami energii, cyfryzacją i innowacyjnymi technologiami, a także zdrowiem.

Podobne obszary ma objąć Krajowy Program Odbudowy, do którego swoje pomysły mogły zgłaszać również samorządy. Bydgoszcz nie była tu wyjątkiem – do pilotującego program Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej skierowano długą listę inwestycji. Oprócz wspomnianych na początku to także prace termomodernizacyjne (głównie szkół), rozbudowa Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego czy ulicy Toruńskiej (na odcinku biegnącym przez Babią Wieś), jak również powstanie miejskich kąpielisk (w tym drugi etap budowy kompleksu Astorii – uzupełnienie go o baseny na świeżym powietrzu).

Tyle że aby jakiekolwiek środki zostały uruchomione, konieczne jest przyjęcie (i to do końca roku) unijnego budżetu na lata 2021-2027. Od niego jest uzależnione powstanie Funduszu Odbudowy. To wymaga jednak jednomyślności w obrębie Unii Europejskiej. A jej nie ma, ponieważ rząd Mateusza Morawieckiego oraz węgierski rząd pod przewodnictwem Viktora Orbana blokują przyjęcie budżetu. Powód – propozycja uzależnienia części wypłat od przestrzegania reguł praworządności (stanowisko w tej sprawie już przegłosowano stosunkiem głosów 25:2). Rząd Prawa i Sprawiedliwości twierdzi, że to ograniczenie suwerenności Polski.

Do sprawy odniósł się na poniedziałkowym briefingu prezydent Bruski. Przypomniał, że brak funduszu Funduszu Odbudowy oznacza zero złotych dla Bydgoszczy (i w ogóle dla Polski) na realizację KPO. Wyliczył, że budżet miasta został do tej pory zasilony 3 miliardami złotych ze środków UE. Z tych pieniędzy współfinansowana była do tej pory między innymi trasa tramwajowa do Fordonu (a powstaje kolejna – na ulicy Kujawskiej). To także inwestycje miejskich spółek, jak chociażby spalarnia w parku przemysłowym.

Bruski twierdzi również, że mówienie o powiązaniu funduszy z praworządnością jako o „utracie suwerenności” to celowa taktyka w wykonaniu rządu PiS. – Czy to oznacza, że do Polski wejdą obce wojska? Nie. Czy ktoś inny niż Polacy będą sprawował rządy w kraju? Też nie. Górnolotne słowa nie idą w parze z reformami. Od pięciu lat trwa reforma wymiaru sprawiedliwości. I ludzie przeciwko niej wychodzą na ulice, łamane są kręgosłupy sędziom. A wszystko zmierza do tego, żeby zmieniać prawo, aby zapewnić sobie bezkarność – podsumował Rafał Bruski.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Swiadomy
Swiadomy
1 rok temu

Zmniejszyc wysokosc naszej skladki do EU o zaoszczedzone pieniadze uzyc jako dotacji

Obserwator
Obserwator
1 rok temu

I bardzo dobrze, niepodległości nie sprzedaje się za jakiekolwiek pieniądze. A jak będzie trzeba wstrzymać wpłatę składek do eurokołchozu.

Alex
Alex
1 rok temu

Ten Bruski to coraz głupszy. Pitoli głupoty, a później się dziwi że pisiory kasy dla Bydgoszczy nie dają.

Lok_Pat
Lok_Pat
1 rok temu

Czas zadać pytanie czy to jeszcze prezydent Bydgoszczy, czy szeregowy działacz PO/KO czy czego tam jeszcze… Porównanie działalności p. Zalewskiego i p. Bruskiego wypada blado jeśli idzie o interesy miasta. Prezydent Torunia, gościł premiera i kandydata na prezydenta (obecnego prezydenta), był na wojewódzkich obchodach Święta Niepodległości i chociaż tworzy alternatywną rzeczywistość to wywalczył pieniądze na centrum „kamerimicz”, broni pieniędzy z ministerstwa zdrowia na utrzymanie kulejącej reszty UMK ( kosztem czegoś takiego jak CM)…i lansuje po mediach, że tylko dzieki UMK Bydgoszcz ma szpitale uniwersyteckie. Prezydent Bydgoszczy w tym czasie: obraża się na premiera i w zamian za to spaceruje z… Czytaj więcej »

Tomasz
Tomasz
1 rok temu

Ten portal stał się gówniany i pisdzielstwo tu tylko pisze