Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoszcz chce budować farmy fotowoltaiczne. Mogą powstać przy Inwalidów, w Fordonie i na Osowej Górze

Dodano: 06.02.2021 | 09:12

Na zdjęciu: Na budynkach należących do miasta funkcjonuje już łącznie 2,5 tysiąca paneli fotowoltaicznych. Teraz ratusz planuje budowę farm słonecznych.

Fot. Szymon Makowski

Na terenie Bydgoszczy może powstać dziesięć farm fotowoltaicznych. Ratusz wyznaczył działki, na których mogą powstać instalacje produkujące prąd ze słońca – największa z farm może powstać przy ulicy Inwalidów; wśród rozpatrywanych lokalizacji są także tereny na Osowej Górze czy Fordonie.

Urzędnicy podkreślają, że do tej pory na 43 miejskich budynkach zainstalowano ponad 2,5 tys. paneli fotowoltaicznych.Kolejnym krokiem w rozwoju zielonej energii będzie budowa farm fotowoltaicznych. Miasto wytypowało ich lokalizacje i jest gotowe do pozyskania środków w przyszłej perspektywie unijnej. Niewykluczona jest także współpraca w ramach partnerstwa-publiczno-prywatnego – przekazuje bydgoski magistrat. Jak podkreśla Tomasz Bońdos, koordynator ds. Zespołu ds. Zarządzania Energią, miasto postawiło sobie ambitny cel związany z ochroną klimatu.

– Do 2050 roku razem z innymi polskimi miastami chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną. Aby to zrobić, musimy stale rozwijać i inwestować w zieloną energię. Jednym z działań w tym zakresie są prace nad inwentaryzacją terenów pod rozwój dużych farm fotowoltaicznych

– tłumaczy Bońdos. W 2020 roku urzędnicy dokonali przeglądu potencjalnych terenów, na których mogłyby się rozwijać duże projekty fotowoltaiczne. Spośród nich wyznaczono dziesięć lokalizacji, w których istnieje możliwość zainstalowania sporej liczby paneli słonecznych. Wytypowane tereny mają powierzchnię od 2 do 12 hektarów (ich łączna powierzchnia to ponad 70 hektarów) i znajdują się na obrzeżach Bydgoszczy. Są to nieużytki, tereny poprzemysłowe oraz dawne wysypiska śmieci.

Największa z farm mogłaby powstać przy ulicy Inwalidów. Na obszarze wokół punktu selektywnej zbiórki odpadów zmieściłoby się ponad 16 tysięcy urządzeń wytwarzających energię ze słońca. Wśród propozycji są także mniejsze działki, m.in. teren przy oczyszczalni w Fordonie, na którym można umieścić 7,5 tysiąca paneli, a także nieruchomości gruntowe, zlokalizowane nieopodal trasy S5 na Osowej Górze, w Fordonie, na terenie osiedla Bydgoszcz Wschód i w Wypaleniskach. – Wśród wytypowanych lokalizacji znajdują się także tereny po byłych wysypiskach śmieci. Tendencją europejską jest rekultywacja takich terenów poprzez budowę parków solarnych – podkreśla biuro prasowe urzędu miasta. Zliczając potencjał wszystkich wytypowanych terenów miasto może uzyskać 40 MW mocy zainstalowanej w systemach fotowoltaicznych.

Farmy fotowoltaiczne są instalacjami bezobsługowymi, nie emitują hałasu. Podstawowym elementem systemu fotowoltaicznego jest panel słoneczny, który jest ustawiony pod kątem 30 stopni. Panele pokrywa się powłoką antyrefleksyjną, która zapobiega odbijaniu światła od jego powierzchni. – Parki solarne nie mają negatywnego wpływu na otaczające środowisko oraz ludzi. Produkcja prądu ze słońca pozytywnie wpływa na ochronę środowiska – przekonuje ratusz.

Opracowany przez urzędników dokument, zawierający lokalizacje, wstępny projekt oraz koszty budowy będzie podstawą do ubiegania się o wysokie dofinansowanie unijne na ten cel. Miasto nie wyklucza także wydzierżawienia tych terenów potencjalnym inwestorom.