Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 1 • L -0
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoBydgoszcz chce poprawić ochronę zieleni. Projekt „Bez lipy” rozkręca się
20.04.2021 | 14:03

Bydgoszcz chce poprawić ochronę zieleni. Projekt „Bez lipy” rozkręca się

Na zdjęciu: Projekt "Bez lipy" ma poprawić zarządzanie zielenią przez miasto. Społecznicy zwracają uwagę, że poprawy wymaga m.in. ochrona drzew podczas inwestycji.

Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum

Miasto Bydgoszcz i Fundacja Pracownia Zrównoważonego Rozwoju w partnerstwie z Oslo prowadzą działania na rzecz powstania standardów zarządzania zielenią. Od 21 kwietnia do 9 maja bydgoszczanie będą mogli wypełnić ankietę i wyrazić swoją opinię na temat tego, jak lepiej dbać o „płuca miasta”.

Jak podkreślił zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz, Bydgoszcz to jeden z najbardziej zielonych ośrodków w Polsce. – Tereny zielone stanowią prawie 50% obszaru miasta. Aby je utrzymywać, konieczna jest wiedza – powiedział. W tym celu urząd miasta realizuje projekt „Bez lipy”, którego celem jest wprowadzenie miejskiej polityki zarządzania zielenią. Jest on prowadzony we współpracy z Pracownią Zrównoważonego Rozwoju i stolicą Norwegii – Oslo.
Dyrektor wydziału zintegrowanego rozwoju Grzegorz Boroń zaznaczył, że w ramach innowacyjnego projektu powstanie specjalna aplikacja, która ma poprawić kontakt mieszkańców z urzędnikami w sprawach dotyczących ochrony zieleni. – Będzie ona wymagała przebudowy wewnętrznej urzędu miasta, aby szybko reagować na wnioski i zgłoszenia od bydgoszczan – nie ukrywał Boroń. Projekt zakłada też zwiększenie roli mieszkańców w działaniach na rzecz zarządzania zielenią. – Liczymy na transfer wiedzy z Oslo, aby zaadaptować tamtejsze rozwiązania na lokalnym gruncie – zaznaczył dyrektor. – Zawsze możemy zrobić coś lepiej, dlatego chcemy zaprosić wszystkich do wypracowania takich narzędzi, by sadzić i zachowywać jak najwięcej drzew – dodała Bogna Rybacka, ogrodnik miejska.

Jak mówiła Joanna Suchomska z Pracowni Zrównoważonego Rozwoju, od środy, 21 kwietnia do 9 maja mieszkańcy będą mogli wypełnić ankietę internetową na temat ochrony środowiska przyrodniczego. – Bardzo zależy nam na poznaniu opinii bydgoszczan: jakie widzą oni wyzwania i potrzeby związane z zielenią – dodała.

Pierwsze efekty prac nad nowym systemem zarządzania zielenią miejską pokazują, że trzeba wzmocnić rolę instytucji i osób, które zajmują się tym aspektem. – Brakuje dostępu do informacji i danych o zieleni. Te, które są dostępne, nie odpowiadają potrzebom mieszkańców i urzędników. Brakuje także forum dialogu i współpracy międzyinstytucjonalnej, a także szerokiej komunikacji z mieszkańcami w kwestii zieleni – podkreślała Suchomska.

W ramach tworzenia nowej polityki zieleni miejskiej w Bydgoszczy odbędzie się także internetowy panel dyskusyjny dotyczący ekobenefitów (odbędzie się 27 kwietnia o godzinie 17:00), a od maja swoją prace rozpocznie zespół ds. zieleni. – Zamierzamy w nim zebrać grupę 40 „śmiałków” – urzędników, społeczników, przedstawicieli deweloperów i „zwykłych mieszkańców”. Ta grupa będzie pracować przez prawie rok; jej zadaniem będzie wypracowanie standardów najbardziej odpowiadającym potrzebom bydgoszczan – przyznał Krzysztof Ślebioda z PZR. Nabór do grupy roboczej ma rozpocząć się w środę, 21 kwietnia – szczegółowe informacje będzie można znaleźć m.in. na facebookowej stronie Bez Lipy.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zenek
Zenek
7 miesięcy temu

Witać po rewitalizacji starego Fordonu jak lamusy z ratusza dbają o drzewa i przyrodę.

Powiązane treści