Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaMłodzież z Polski i Ukrainy zrealizowała film promujący Bydgoszcz [ZDJĘCIA]
24.10.2023 | 09:57

Młodzież z Polski i Ukrainy zrealizowała film promujący Bydgoszcz [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Karolina Nykytchenko, Milena Kravchenko

W Pałacu Młodzieży zakończyła się główna część projektu „O WAS I O NAS. NPO BAC I NPO HAC. Realizacja polsko-ukraińskiego filmu młodzieżowego”. Wydarzenie miało charakter kulturalno-edukacyjny i adresowane było do polskiej i ukraińskiej młodzieży z dwóch miast partnerskich: Bydgoszczy i Czerkasów.

Celem projektu „O Was i o nas” jest zrealizowanie filmu dokumentalnego o tematyce związanej z szeroko rozumianą wolnością. W jego ramach powstanie obraz promujący Bydgoszcz, w którym zostaną wyeksponowane atuty kulturowe, historyczne i krajobrazowe naszego miasta. Proces jego realizacji był dokumentowany, w rezultacie czego powstaną dwie produkcje: dokument oraz reportaż ze wspólnej pracy młodzieży z obu krajów.

Projekt rozpoczęło uroczyste spotkanie w Pałacu Młodzieży z udziałem przedstawicieli Miasta Bydgoszczy: Joanny Busz, zastępcy dyrektora Wydziału Edukacji i Sportu, Joanny Zataj-Ross, pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. współpracy z zagranicą oraz Mikołaja Gabineckiego, pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. młodzieży. Młodzież z siostrzanych miast – Bydgoszczy i Czerkasów – przedstawiła informacje o działalności swoich organizacji w języku angielskim. Młodzi Ukraińcy zapoznali zaproszonych gości ze swoimi Czerkasami, omawiając przygotowaną prezentację – informuje Dominik Wierski, rzecznik prasowy Pałacu.

Podczas trwania projektu (17-21 października 2023 roku) – oprócz intensywnych warsztatów filmowych pod kierunkiem Mariusza Mareckiego – młodzież miała okazję wziąć udział w różnorodnych aktywnościach rekreacyjno-integracyjnych. – Zwiedziliśmy miasto z przewodnikiem w języku ukraińskim, a także multimedialną i interaktywną wystawę „Węzły” – opowieść o mieście nad rzeką” w Młynach Rothera,. Wzięliśmy udział w warsztatach w Muzeum Mydła i Historii Brudu oraz w Muzeum Farmacji „Apteki pod Łabędziem”, a także w koncercie muzyki Schuberta i R. Straussa w Filharmonii Pomorskiej – czytamy w komunikacie Pałacu Młodzieży.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Czy w Dzikowisku jest smacznie? Sprawdziliśmy bydgoski lokal po Kuchennych Rewolucjach [ZDJĘCIA]


Dominik Wierski, koordynator Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Niespodzianka” poprowadził integracyjne spotkanie filmowe poświęcone kinu polskiemu i obecnych w nim motywach sztuki i wolności. Uczestnicy rozmawiali (w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim) m.in. o twórczości Andrzeja Wajdy. – Ponadto odwiedziliśmy gmach Telewizji Polskiej, gdzie młodzi filmowcy mogli zgłębić tajemnice pracy dziennikarzy telewizyjnych – informuje jednostka.

Młodzież z Polski i Ukrainy wzięła też udział w spotkaniu w ratuszu z zastępcą prezydenta miasta Michałem Sztyblem oraz z przewodniczącą Rady Miasta Bydgoszczy Moniką Matowską, podczas którego goście opowiedzieli o wrażeniach z pobytu w grodzie nad Brdą i o pracy nad projektem. Na zakończenie Kacper Słowik, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Bydgoszczy opowiedział o zadaniach bydgoskich radnych.

Cieszymy się, że możemy współuczestniczyć w międzynarodowym projekcie, który zakłada integrację międzynarodową, a także zaangażowanie młodych Ukraińców mieszkających w Bydgoszczy oraz uczęszczających na zajęcia artystyczne w Pałacu Młodzieży w działania projektowe. Życzę powodzenia oraz owocnych efektów pracy nad Waszym wspólnym filmem – mówił podczas spotkania zastępca prezydenta Michał Sztybel.

Młodzież z Ukrainy szczęśliwie dotarła już do Czerkas. – Wierzymy, że wspólny projekt zacieśni jeszcze bardziej współpracę z ukraińskim miastem partnerskim. Był to pracowity wartościowy czas obfitujący w zdobywanie nowych umiejętności i doświadczeń. Powstały film dokumentalny oraz reportaż będzie można pokazać m.in. w trakcie organizowanej w Pałacu Młodzieży AFF-Ery Filmowej (17-19 listopada 2023), seansów dla widzów DKF „Niespodzianka”, młodzieży szkół średnich i uczniów szkół podstawowych oraz podczas wielu wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych organizowanych w Pałacu Młodzieży – informuje instytucja.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments