Bydgoszcz
12C
Opady
94% wilgotność
Wiatr: 3km/h SW
H 12 • L 12
16C
Sr
15C
Czw
15C
Pt
16C
Sob
15C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiKomunikacjaBydgoszcz i Koronowo łączą siły w sprawie komunikacji podmiejskiej. Będą nowe połączenia
rafał bruski bydgoszcz
29.10.2018 | 14:41

Bydgoszcz i Koronowo łączą siły w sprawie komunikacji podmiejskiej. Będą nowe połączenia

Na zdjęciu: Burmistrz Koronowa Stanisław Gliszczyński i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski po podpisaniu porozumienia ws. komunikacji międzygminnej.

Fot. Urząd Gminy Koronowo

W poniedziałek, 29 października burmistrz Koronowa Stanisław Gliszczyński i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia autobusowego połączenia międzygminnego.

Obecnie Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, we współpracy z ościennymi gminami jest organizatorem przewozów na dziewięciu liniach międzygminnych (w tym jednej sezonowej). Kursy na liniach 91-99 obsługiwane są przez Miejskie Zakłady Komunikacyjne. Najnowszymi połączeniami podmiejskimi są linie 97 i 98 kursujące z Fordonu – odpowiednio do Kozielca i Maksymilianowa. Zostały one uruchomione we wrześniu.


CZYTAJ WIĘCEJ: Dwie nowe linie międzygminne. Łączą Fordon z Osielskiem i Kozielcem


Z usług komunikacji podmiejskiej mogą obecnie korzystać mieszkańcy gmin Białe Błota, Osielsko, Nowa Wieś Wielka i Dobrcz. Chęć dołączenia do tego grona wyraziła też gmina Koronowo – starania o uruchomienie linii w ten rejon powiatu bydgoskiego zostały przypieczętowane w poniedziałek. Podpisany przez burmistrza Stanisława Gliszczyńskiego i prezydenta Rafała Bruskiego list intencyjny dotyczy połączenia gminy Koronowo i miasta Bydgoszczy wspólną międzygminną komunikacją autobusową wraz z integracją biletową. Oznacza to, że w najbliższym czasie do gminy Koronowo zaczną dojeżdżać autobusy bydgoskiej komunikacji podmiejskiej. Porozumienie przewiduje, że połączenie Bydgoszczy z Koronowem ma być możliwe dzięki przedłużeniu istniejących linii, bądź uruchomieniu nowej – jak informował Gliszczyński, ma ono obejmować Samociążek.

Najprawdopodobniej pierwszym krokiem w kierunku poszerzenia oferty komunikacji podmiejskiej w kierunku Koronowa będzie przedłużenie wspomnianej wyżej linii 98. Obecnie kursuje ona trasą okrężną od pętli Przylesie w Fordonie przez Osielsko do Maksymilianowa, z wariantowymi kursami do Bożenkowa. Jadący nią pasażerowie mogą jednak być wprowadzeni w błąd, gdyż ze względu na swój charakter na wyświetlaczach pokazuje ona kierunek Przylesie. Utworzenie stałej pętli w Koronowie byłoby czytelniejsze dla pasażerów.

Temat poprawy komunikacji Koronowa z Bydgoszczą pojawił się podczas kampanii wyborczej. Konkurencyjny wobec urzędującego burmistrza Gliszczyńskiego komitet Koronowo Budzi Się (jego kandydatem na burmistrza jest Patryk Mikołajewski – więcej o wyborach w Koronowie przeczytasz TUTAJ) zaproponowało projekt nowej siatki komunikacji wewnątrz gminy. Jednym z ważniejszych postulatów komitetu było wydłużenie istniejących linii podmiejskich. – W pierwszej kolejności postaramy się o wydłużenie linii miejskiej nr 94, która obecnie kursuje do Nekli koło Kotomierza by zapewnić dojazdy nowoczesnymi niskopodłogowymi pojazdami dzieciom i młodzieży do szkół w Karolewie i Koronowie, następnie przedłużenie linii 98 z Bożenkowa do Koronowa, na końcu linia nocna weekendowa ( 38N ), która umożliwi koronowskiej młodzieży i nie tylko dojazdy w soboty do bydgoskich klubów i dyskotek, oraz powroty z nich – argumentowali członkowie ruchu.

Wiadomo też, że Bydgoszcz planuje kolejne działania na rzecz uruchomienia nowych połączeń międzygminnych. Na debacie kandydatów na prezydenta Bydgoszczy MetropoliaBydgoska.PL Rafał Bruski zdradził, że rozmawiał z wójtem gminy Nowa Wieś Wielka Wojciechem Oskwarkiem o utworzeniu kolejnego połączenia międzygminnego. Obecnie przez teren gminy przebiega jedynie sezonowa linia nr 99 do Chmielnik, ciesząca się dużym zainteresowaniem nie tylko pasażerów z Bydgoszczy, dojeżdżających nad Jezioro Jezuickie.


Powiązane treści