Bydgoszcz
17C
Słonecznie
45% wilgotność
Wiatr: 7km/h SSE
H 17 • L 17
21C
Pon
21C
Wt
19C
Sr
16C
Czw
17C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaDwie nowe linie autobusowe międzygminne uruchomione. Zaczną kursowanie od września
08.08.2018 | 18:30

Dwie nowe linie autobusowe międzygminne uruchomione. Zaczną kursowanie od września

Uruchomione zostały dwa nowe połączenia, zaś trasa autobusu na trzeciej linii została wydłużona.

Na zdjęciu: Umowę na rozszerzenie linii międzygminnych podpisali prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski (w środku) oraz wójtowie Osielska Wojciech Sypniewski (z lewej) i Dobrcza Krzysztof Szala (z prawej).

Fot. Stanisław Gazda

Będą kolejne połączenia autobusowych linii międzygminnych. Z pętli na Fordonie będą kursowały autobusy do Dobrcza i Osielska.

Od września do grodu nad Brdą będą mogli dojeżdżać mieszkańcy Osielska i Dobrcza. Z początkiem nowego miesiąca uruchomione zostaną linie 97 i 98. Ta pierwsza będzie kursowała na wschodnich obrzeżach gminy Dobrcz. Autobusy pojadą od pętli Łoskoń przez Strzelce Dolne, Strzelce Górne, Gądecz, Włóki, Trzęsacz aż do Kozielca. Na tej trasie będzie wykonywanych pięć połączeń w dni powszednie i trzy w dni wolne.

Linia 98 kursować będzie z kolei od pętli Przylesie w Nowym Fordonie do Maksymilianowa (przez osiedle Eskulapa, Czarnówczyn i Osielsko), zaś część połączeń będzie przedłużonych do Bożenkowa. Na tę trasę autobusy wyjadą w połowie września, bowiem w remoncie cały czas jest ul. Leśna w Osielsku. Wykonywanych będzie dziesięć połączeń, z czego pięć z nich będzie skróconych do Maksymilianowa i trzy kursy odbędą w dni wolne.

– Tych linii międzygminnych jest dziewięć – przypomina dyrektor Metropolia Bydgoszcz Łukasz Krupa. Jak zaznacza, jeszcze pięć lat temu była tylko jedna taka linia. To linia 92, która łączy pętlę na Błoniu z Łochowem. Nowe połączenia sprawiają, że rozszerza się linia połączeń międzygminnych. – Można powiedzieć, że to jest już pajęczyna – mówi o tych połączeniach prezydent Bydgoszczy.

 – Gmina Dobrcz zmienia swój charakter – przyznaje jej wójt Krzysztof Szala. – Mieszka u nas coraz więcej osób, które nie są związane z rolnictwem. Te oczekiwania się zmieniają, budowa drogi ekspresowej S5 powoduje, że gmina się dzieli i strefa od Wisły i szosą S5 była bez aktywnej komunikacji. Rada Gminy na życzenie mieszkańców podjęła decyzję o uruchomieniu takiej linii. Jesteśmy gotowi – dodaje. Wójt Szala przypomina, że przyjęła się już uruchomiona przed dwoma laty linia autobusowa, która połączyła Fordon ze Strzelcami Górnymi. – Jeździ nią coraz więcej osób – zaznacza i mówi dalej: – Zobaczymy, jak się rozwinie 17-kilometrowa linia Fordon-Kozielec. Pierwsze oceny będą pod koniec roku i wtedy będziemy podejmować dalsze decyzje. Marzy nam się połączenie autobusowe do Dobrcza.

Zadowolony z tego porozumienia jest wójt Osielska. – Gmina Osielsko się rozwija, ale to Bydgoszcz jest tym rdzeniem, do którego wszystkie gminy chcą dążyć – opowiada wójt Osielska Wojciech Sypniewski. I przypomina doświadczenie gmin z przewoźnikami. – To, co zobaczyliśmy we współpracy z ZDMiKP: jakość świadczonej usługi, punktualność autobusów. Nie było żadnych zawirowań i awarii – dodaje. Wójt Sypniewski jest zadowolony ze współpracy gminy z miastem Bydgoszcz.

Szef bydgoskich drogowców Jacek Witkowski zapowiedział, że na początku przyszłego tygodnia mają zostać opublikowane szczegółowe rozkłady jazdy autobusów na tych liniach.

To nie koniec zmian, bo z początkiem miesiąca wydłużone będzie kursowanie linii 94 do Nekli. 10 kursów odbywać się będzie w dni powszednie, a trzy – w wolne.


Powiązane treści