Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoszcz miała być jak Hollywood. Nowa książka o naszym mieście

Dodano: 09.01.2023 | 07:29

Na zdjęciu: Powstała nowa książka o Bydgoszczy.

Fot. mat. prasowe

Już niedługo premiera i spotkanie autorskie z Małgorzatą Grosman – twórczynią książki „Bydgoski firtel, czyli kultura międzywojnia”. Bydgoszcz z tamtego okresu tętniła kulturą oraz sztuką i o tym właśnie jest nowe dzieło autorki.

Małgorzata Grosman to z wykształcenia pedagożka, z zawodu dziennikarka, która wiele lat pisała w „Gazecie Pomorskiej”. Tworzyła teksty o przeróżnej tematyce, ale ponieważ jest ogromną fanką historii kryminalnych napisała dwie powieści tego gatunku, których akcja osadzona jest w międzywojennej Bydgoszczy – „Mord w Zimnych Wodach” i „Horoskop zbrodni”.

Jest również autorką historii Ostromecka pod tytułem „Ostromecko w opowiadaniach” i opowieści o bydgoszczankach doby międzywojennej – „Bydgoszcz jest kobietą” – która stała się inspiracją do stworzenia wystawy „Gorsety kobiety” zorganizowanej przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Autorka zainteresowana historią bydgoskiej kultury stworzyła podcast „Bydgoski firtel, czyli kultura międzywojnia”, który teraz przeobraził się w książkę o tym samym tytule. Nie każdy o tym wie, ale stolica Kujaw w czasach międzywojnia tętniła życiem. To właśnie to stało się tematem premierowego dzieła.

W Bydgoszczy działał wówczas teatr, kina były oblegane, a przeróżne instytucje organizowały koncerty, wykłady o sztuce czy spektakle muzyczne. Funkcjonowały tu biblioteki i czytelnie. Ponadto miasto było ostoją muzyków, malarzy, rzeźbiarzy, pisarzy i aktorów.

Działały tu chóry i szkoła aktorska. Chciano nawet, by Bydgoszcz stała się Hollywood nad Brdą. Z miastem związane były, zawodowo lub prywatnie, gwiazdy międzywojnia takie jak: Pola Negri, Ola Obarska, Helena Grossówna. Tu tworzyli również Wanda Siemiaszkowa czy Adam Grzymała-Siedlecki.

W piątek, 13 stycznia br. o godzinie 18:00 odbędzie się oficjalna premiera książki oraz spotkanie autorskie z Małgorzatą Grosman. Wydarzenie będzie miało miejsce w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Wstęp na spotkanie z autorką będzie darmowy, a poprowadzi je dr hab. Marek Jeleniewski.

0 0 votes
Article Rating
Bydgoszcz miała być jak Hollywood. Nowa książka o naszym mieście
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments