Bydgoszcz
-1C
Słonecznie
86% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 0 • L -3
8C
Czw
10C
Pt
9C
Sob
13C
Nd
14C
Pon
ZDMiKP: Kolizja na skrzyżowaniu Fordońska-Gajowa. Ruch tramwajowy w kierunku Fordonu został wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaBydgoszcz zyska dodatkowe połączenie kolejowe z Warszawą. Z Berlinem – na razie nie
Flirt Bydgoszcz Główna
29.02.2016 | 14:20

Bydgoszcz zyska dodatkowe połączenie kolejowe z Warszawą. Z Berlinem – na razie nie

13 marca w życie wchodzą zmiany w kolejowym rozkładzie jazdy. Sprawdziliśmy, które z nich dotkną miasto nad Brdą.

Na zdjęciu: Do i z Bydgoszczy pasażerowie mogą podróżować między innymi nowymi flirtami.

Fot. Leszek Grabowski

Jedno dodatkowe połączenie ze stolicą oraz przesunięcia w rozkładzie jazdy – takie zmiany zaproponuje za niespełna dwa tygodnie swoim bydgoskim pasażerom PKP Intercity. Za kilka dni mamy poznać z kolei korekty, które wprowadzą Przewozy Regionalne oraz Arriva.

Od przyszłotygodniowej niedzieli do obsługi połączenia między Bydgoszczą a Warszawą zostanie oddelegowany pociąg TLK Bzura, który ze stolicy będzie wyjeżdżał o 15:25, a do Bydgoszczy dotrze po godzinie 19:00. Z miasta nad Brdą będzie odjeżdżał z kolei po godzinie 15:00, aby kwadrans przed dziewiętnastą zameldować się w stolicy. – W sumie oznacza to, że do dyspozycji pasażerów będzie dziesięć par pociągów kursujących w cyklach na tej trasie – w porannych i popołudniowym szczycie – co godzinę, poza szczytem – co dwie – wylicza w rozmowie z nami Marta Ziemska z biura prasowego PKP Intercity.

To jednak nie wszystkie zmiany, które planuje wprowadzić dalekobieżny przewoźnik. Obsługiwany przez nowe składy typu Flirt pociąg IC Brda będzie odjeżdżał nie o 7:35, jak do tej pory, ale już o 5:18. Do Warszawy ma dotrzeć o 8:23. W drogę powrotną skład uda się pięć minut później niż obecnie – o 20:30. Zmiany w rozkładzie jazdy obejmą jeszcze dwa inne pociągi wyjeżdżające z Bydgoszczy Głównej – TLK Przybyszewski wyjedzie z niej nie o 4:50, ale dopiero o 7:25 (w Warszawie zamelduje się o 10:45), a pociąg klasy IC odjeżdżający o 8:23 zostanie przesunięty na 8:40. Spośród pociągów kursujących ze stolicy TLK Noteć wyjedzie z niej o 14:15, a nie 14:05, natomiast IC Kujawiak (wyjazd o 16:25) zyska dodatkową stację – w Żychlinie – i wskutek tego do miasta nad Brdą dotrze osiem minut później niż obecnie – o 19:37.

Nie są znane na razie kompleksowe plany Arrivy i Przewozów Regionalnych w zakresie zmian w rozkładzie jazdy. Wiadomo jednak, że te drugie – na prośbę mieszkańców – uruchomią wieczorne połączenie z Laskowic Pomorskich do Bydgoszczy [WIĘCEJ NA TEN TEMAT]. Przedstawiciele obu spółek deklarują, że skorygowane rozkłady zaprezentują na przełomie obecnego i przyszłego tygodnia.

Nie zostanie za to, o czym już informowaliśmy, uruchomione dodatkowe połączenie łączące region kujawsko-pomorski z Berlinem. W pierwotnych planach jeden z szynobusów Arrivy miał obsługiwać stacje w Toruniu i Bydgoszczy, a dalej przez Piłę i Gorzów Wielkopolski dotrzeć do Niemiec. Od połowy marca będzie on startował ze wspomnianej Piły. – Sprawa jest rozwojowa i nie wykluczamy powrotu do tematu. Na razie jednak najważniejsze było uruchomienie połączenia, stąd decyzja o rozpoczynaniu kursów w Pile – wyjaśnia nam Joanna Parzniewska z Arrivy.

Do tematu wrócimy.


Powiązane treści