Bydgoszcz
19C
Niebo częściowo zachmurzone
59% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 19 • L 18
16C
Pt
15C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
14C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBydgoszczanie uczcili powrót Bydgoszczy do Macierzy
20160120_133244
20.01.2016 | 15:45

Bydgoszczanie uczcili powrót Bydgoszczy do Macierzy

Na Starym Rynku odbyła się uroczystość z okazji 96. rocznicy wyzwolenia miasta.

Na zdjęciu: Ważnym elementem było przekazanie kluczy do miasta.

Fot. Justyna Wróblewska

20 stycznia 1920 roku to ważna data w historii Bydgoszczy. Tego dnia mieszkańcy hucznie witali pierwsze oddziały wojska polskiego, które przybyły na Stary Rynek. To właśnie na środku tego placu znajduje się tabliczka upamiętniająca to wydarzenie. Wokół niej zgromadzili się dzisiaj ludzie, którzy przyszli, by wspólnie świętować 96. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy. 

Oficjalne obchody rozpoczęły się Mszą Święta odbywającą się o 12:00  w Katedrze Bydgoskiej. Tuż po niej nastąpił uroczysty przemarsz wojska oraz pocztów sztandarowych, które kierowały się na Stary Rynek. Tam już wcześniej można było spotkać osoby rozdające kotyliony oraz egzemplarze Dziennika Bydgoskiego prezentującego numer z 21 stycznia 1920 roku. Wzór tego wydania można znaleźć w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy.

Okolicznościowe przemówienia rozpoczęły się o godz. 13:00. Na samym początku powitano przybyłych gości, władze miasta, przedstawicieli instytucji i mieszkańców Bydgoszczy. Przedstawiono także gospodarzy uroczystości, czyli Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego i dowódcę garnizonu Bydgoszcz gen. broni Edwarda Gruszkę.

Następnie zgromadzone osoby wspólnie odśpiewały hymn Polski. Tuż po nim głos zabrał wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Wspominał on o wysiłku zbrojnym i politycznym umożliwiającym odzyskanie niepodległości. Podkreślał również, jak ważna jest wolność i spójność – Dziś cieszymy się coraz piękniejszą Bydgoszczą, rozwijającym się regionem i wolną ojczyzną, ale mamy świadomość, że to dobro nie jest dane raz na zawsze i że musimy o nie dbać wszyscy, bez względu na różnice polityczne.

Po nim wypowiedział się Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski, który podkreślał, jak ważne dla miasta jest wydarzenie mające miejsce 96 lat temu. Przypominał także o pozostałych imprezach zorganizowanych w ramach obchodów tego dnia. – Mam nadzieję, że stworzony w ten sposób klimat pozwoli nam lepiej zrozumieć wspomnianą datę i docenić jej znaczenie dla każdego z nas, szczęśliwych bydgoszczan i wolnych Polaków – powiedział Rafał Bruski.

Po przemówieniach, delegację gości honorowych złożyły kwiaty przy tablicy upamiętniającej to wydarzenie z 1920 roku. Wiązanki utrzymane były w barwach narodowych. Czerwone i białe wstążki można było zobaczyć także na miejskiej choince znajdującej się na Starym Rynku, która została specjalnie przybrana na tę uroczystość.

Po złożeniu bukietów odśpiewano Rotę. Na zakończenie ceremonii wojskowej w asyście kompanii honorowej odprowadzono sztandar wojskowy i poczty.

Rozpoczęła się inscenizacja historyczna prezentująca potyczkę z czasów Powstania Wielkopolskiego i najważniejsze bydgoskie sceny z 20 stycznia 1920 roku. Podczas pokazu sił niemieckich z wojskami polskimi nie zabrakło efektów specjalnych, t.j. strzałów, huków oraz kłębiastego i czarnego dymu. Z pokazu szczególnie cieszyły się dzieci, których nie zabrakło na Starym Rynku.

Inscenizacja trwała ok. 10-15 minut a tuż po niej każdy mógł poczęstować się tradycyjną wojskową grochówką, ciepłą kawą oraz chlebem ze smalcem i ogórkiem.


Powiązane treści