Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoszczanie głosują na kolejność miejskich inwestycji. Spośród 15 zadań można wybrać trzy

Dodano: 23.03.2021 | 09:32

Na zdjęciu: Na liście 15 inwestycji, o których kolejności zdecydują mieszkańcy, jest m.in. oczekiwana rozbudowa ulicy Nakielskiej.

Fot. Szymon Makowski

W poniedziałek, 22 marca rozpoczęły się konsultacje, w których mieszkańcy wybiorą kolejność realizacji miejskich inwestycji. Bydgoszczanie mogą wskazać trzy najważniejsze według nich przedsięwzięcia, które powinny być realizowane w przyszłych latach. Ratusz podkreśla, że konieczność dokonania wyboru wynika z ograniczeń finansowych miasta spowodowanych epidemią oraz niekorzystnymi zmianami w prawie krajowym.

Lista inwestycji, umieszczonych na karcie konsultacyjnej, została przedstawiona przez prezydenta Rafała Bruskiego w ubiegłym tygodniu. Znajduje się na niej 15 propozycji, których realizacja była planowana w najbliższych latach. – Część zadań została już przygotowana do realizacji i posiada gotowe koncepcje lub projekty – informuje urząd miasta. W ramach konsultacji każdy z mieszkańców może wskazać maksymalnie 3 inwestycje. Na podstawie wyników głosowania opracowana zostanie kolejność realizacji tych zadań w najbliższych latach. Konsultacje potrwają do 21 maja. Głosowanie odbywa się przez internet na stronie www.bydgoszcz.pl/wybieramy. Wypełnioną kartę konsultacyjną można również przekazać do Urzędu Miasta Bydgoszczy (ul. Jezuicka 1, 85-102 Bydgoszcz).

Bydgoszczanie głosują na kolejność miejskich inwestycji. Spośród 15 zadań można wybrać trzy

Zobacz również:

Piętnastka Bruskiego do konsultacji. Mieszkańcy wybiorą kolejność inwestycji

Prezydent Bruski uzasadnia przeprowadzenie zapowiadanych od wakacji 2020 roku konsultacji w sprawie inwestycji rządowym okrojeniem wpływów dla samorządów z podatku PIT, a także wzrostem wydatków z uwagi na epidemię koronawirusa. – Przy tak niekorzystnych rozwiązaniach, chcemy wspólnie z mieszkańcami ustalić listę priorytetowych zadań na najbliższe lata. Wszystkie największe zadania realizowaliśmy do tej pory w oparciu o dofinansowanie zewnętrzne. Jednak nawet przy wysokim unijnym wsparciu niezbędny jest wkład własny, który decyzjami rządowymi został znacząco uszczuplony – uważa Bruski.

Mieszkańcy mają też możliwość zgłaszania osobnych uwag dotyczących kolejności realizacji miejskich inwestycji. Jak przekazali urzędnicy, dodatkowo odbędzie się seria spotkań on-line dla mieszkańców na profilu Bydgoskie Konsultacje na Facebooku, w których do dyskusji o każdej inwestycji zaproszeni zostali eksperci i przedstawiciele strony społecznej. Pierwsze spotkanie online odbędzie się już we wtorek 23 marca, o godz. 16:30 – będzie ono transmitowane na Facebooku Bydgoszcz.pl oraz Bydgoskie Konsultacje. Udział w nim wezmą zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel i skarbnik miasta Piotr Tomaszewski. – Zachęcamy mieszkańców do przesyłania pytań, na adres konsultacje@um.bydgoszcz.pl – podkreśla biuro prasowe bydgoskiego magistratu. Urzędnicy dodają, że w najbliższych tygodniach przedstawią oni stopień zaawansowania poszczególnych inwestycji oraz ich znaczenie dla rozwoju miasta.

Lista konsultowanych inwestycji:

1. Przebudowa ul. Nakielskiej (od granic miasta do ronda Grunwaldzkiego)
Inwestycja zakłada m.in. rozbudowę jezdni o buspasy, drogi rowerowe, chodniki i przebudowę pętli Wilczak. Jak przekazuje UMB, obecnie trwają prace nad koncepcją programowo-przestrzenną przebudowy Nakielskiej. – Początkowo objęły odcinek od ul. Bronikowskiego do nowego ronda u zbiegu z ul. Łochowską, ale zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, którzy brali udział w konsultacjach, drogowcy zlecili rozszerzenie koncepcji programowo-przestrzennej o kolejny odcinek, między ul. Bronikowskiego i Nasypową – zaznacza magistrat.

2. Rozbudowa stadionu Polonii Bydgoszcz
Zadanie związane jest z kontynuacją przebudowy trybun i dostosowanie obiektu do najnowszych standardów. Obecnie trwa projektowanie nowej trybuny na pierwszym łuku stadionu. Dokumentacja ma być gotowa pod koniec roku. Pierwszy łuk pomieści 4,5 tys. kibiców. Tak samo jak w przypadku pierwszego etapu przebudowy stadionu, czyli sektora B, nowo zaprojektowane trybuny będą przybliżone do toru.

3. Budowa basenu na osiedlu Leśnym
Nowa pływalnia ma powstać w oparciu o przygotowaną już dokumentację projektową przy szkole na ul. Czerkaskiej. Dwukondygnacyjny obiekt będzie pełnił rolę szkolnego i osiedlowego centrum sportowego.

4. Budowa basenu rehabilitacyjnego przy ul. Jesionowej na Szwederowie
Obiekt przeznaczony dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych oraz seniorów z możliwością korzystania przez inne grupy mieszkańców. Basen umożliwi nowoczesną terapię dla osób z różnymi niepełnosprawnościami – ruchową, wzrokową, słuchową i intelektualną. Największa niecka basenowa o długości 12 metrów ma mieć podnoszone dno. W drugiej, okrągłej niecce, znajdą się gejzery, kurtyny i bicze wodne.




5. Budowa zachodniej pierzei Starego Rynku
Wybór przez bydgoszczan tej inwestycji sprawi, że przyspieszone zostaną prace nad zagospodarowaniem tej części rynku. Sposób, w jaki zabudowana powinna być ta część Salonu Miasta będzie jednak przedmiotem dodatkowych konsultacji. Umieszczenie zachodniej pierzei na liście priorytetów nie rozstrzyga także, czy będzie to zabudowa historyczna czy nowoczesna. – Obecnie Stary Rynek ma zachwiane proporcje. W ocenie wielu urbanistów powinien odzyskać zachodnią pierzeję kosztem likwidacji istniejącego skweru – informuje ratusz. W ostatnich latach w przestrzeni publicznej dyskutowano m.in. o pomyśle odtworzenia historycznej fasady oraz stworzenia ogrodów zimowych.

6. Budowa otwartego kąpieliska na Astorii, Balatonie lub w Parku Centralnym
Koncepcje trzech zewnętrznych kąpielisk są gotowe. Największe z nich zaplanowano przy nowo wybudowanej Astorii. Niedawno konsultowano także projekt zagospodarowania na kąpielisko terenu Parku Centralnego, przy brzegu Brdy. Plaża może powrócić także nad Balaton – zgodnie z koncepcją, zostanie zlokalizowana przy południowej części zbiornika.

7. Rewitalizacja Parku Akademickiego
Przygotowana została koncepcja zakładająca zagospodarowanie terenów z oczkami wodnymi przy ul. Rejewskiego w Fordonie. W Parku Akademickim przewiduje się zagospodarowanie i udostępnienie mieszkańcom zieleni, fragmentu lasu oraz niezagospodarowanych zbiorników wodnych.

8. Dalsza rewitalizacja nabrzeży Brdy.
Miasto dysponuje wstępną dokumentacją niezbędną do przebudowy kolejnych odcinków bulwarów. Powstały koncepcje niezbędne do zlecenia prac na prawym brzegu rzeki, między ul. Uroczą i dworcem PKS oraz od dworca PKS do mostu Pomorskiego. Dodatkowo, możliwe jest wytyczenie spacerowego bulwaru na Okolu – wzdłuż lewego brzegu Brdy, od mostów kolejowych do kampusu Wyższej Szkoły Gospodarki.

9. Rozwój funkcji rekreacyjnych w Myślęcinku: budowa kolejki wąskotorowej i biegunarium
Odtworzenie infrastruktury kolejowej, jej rozbudowa oraz budowa nowej części zoo dla zwierząt ze strefy polarnej.

10. Zwiększenie wydatków na budowę infrastruktury rowerowej
Zwiększenie puli w stosunku do aktualnej zakładającej coroczny wzrost wydatków w stosunku do zaplanowanej rocznej kwoty w wieloletniej prognozie finansowej na drogi rowerowe budowane w ramach trwających inwestycji. Wszystkie nowe trasy będą projektowane i realizowane w oparciu o nowoczesne standardy wypracowane ze środowiskiem rowerzystów. Oznaczają one m.in. bitumiczne nawierzchnie oraz tam gdzie to możliwe rozdzielenie ruchu rowerowego i pieszego.

11. Budowa drogi rowerowej i chodnika wzdłuż Trasy Uniwersyteckiej nad Brdą
Wykonanie nowej kładki dla rowerzystów i pieszych pomiędzy dworcem PKS i pętlą Babia Wieś. Zaprojektowany w latach 2008-2010 Most Uniwersytecki nie posiada chodnika i drogi rowerowej. Dlatego w poprzednich latach powstała koncepcja nowej kładki pieszo-rowerowej zlokalizowanej obok mostu drogowego, po jego zachodniej stronie.

Bydgoszczanie głosują na kolejność miejskich inwestycji. Spośród 15 zadań można wybrać trzy

Zobacz również:

Raport o stanie Kanału Bydgoskiego

12. Utworzenie Centrum Kultury Fordon
Stworzenie nowej instytucji w gmachu po szkole przy ul. Gawędy z szeroką ofertą kulturalną. Nowa instytucja ma spełniać funkcję sąsiedzkiego, dzielnicowego domu kultury, ale także miejsca dużych, ogólnomiejskich wydarzeń kulturalnych. W budynku przewiduje się wielofunkcyjną salę, wykorzystywaną także jako kino.

13. Rewitalizacja Kanału Bydgoskiego
Zagospodarowanie na cele rekreacji i wypoczynku kolejnych odcinków parku nad Starym Kanałem Bydgoskim oraz pasów zieleni przy nowej części kanału. Koncepcja rewitalizacji rozległego parku  zakłada m.in. przebudowę traktów spacerowych, budowę ścieżek rowerowych, trasy maratońskiej, nowego oświetlenia, pomostów, tarasów widokowych, podział parku na strefy z różnymi funkcjami, doposażenia w elementy małej architektury, miejsca rekreacji, tablice dydaktyczno-informacyjne i umocnienie nabrzeży.

14. Rozbudowa trasy W-Z – etapowanie
Rozbudowa najważniejszej arterii komunikacyjnej w mieście do dwóch pasów ruchu z bezkolizyjnymi skrzyżowaniami, zgodnie z opracowaną wcześniej koncepcją. Trasa W-Z to ciąg ulic Pileckiego – Artyleryjska – Kamienna od Węzła Zachodniego do planowanego węzła wschodniego na styku z ul. Fordońską. Cała trasa docelowo będzie miała długość 8,6 km.

15. Zwiększenie wydatków na wieloletni program utwardzania ulic gruntowych zlokalizowanych na terenie miasta Bydgoszczy
Dodatkowe środki pozwolą skierować do realizacji kolejne ulice, które zyskały w trakcie oceny ich ważności największą liczbę punktów. – Od początku funkcjonowania programu inwestycje realizowane są w sposób kompleksowy: budowane jest odwodnienie, wytrzymałe podbudowy, nawierzchnie z betonowej kostki lub asfaltobetonu, oświetlenie. Nowe ulice wyposażamy w elementy poprawiające bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów (m.in. progi zwalniające, wyniesione skrzyżowania, przejścia dla pieszych). Jeśli to możliwe, zabezpieczane są miejsca parkingowe – informuje ratusz.