Bydgoszcz
13C
Niebo głównie zachmurzone
67% wilgotność
Wiatr: 5km/h N
H 13 • L 13
12C
Pon
14C
Wt
13C
Sr
14C
Czw
10C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeByliśmy na budowie Perłowej Doliny. Jak przebiegają prace?
perłowa dolina bydgoszcz
17.07.2018 | 09:37

Byliśmy na budowie Perłowej Doliny. Jak przebiegają prace?

Na zdjęciu: Na budowie trwają pierwsze prace związane z budową I etapu inwestycji.

Fot. BB

Trwają prace na budowie Perłowej Doliny. Zapytaliśmy inwestora o przebieg prac i komentarz do pojawiających się opinii na temat wody, zbierającej się w wykopach na terenie budowy.

Perłowa Dolina to jedna z najbardziej interesujących inwestycji mieszkaniowych w Bydgoszczy. Interesujący projekt autorstwa bydgoskiej pracowni architektonicznej Lines spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców. Kompleks położony na skraju Szwederowa i Górzyskowa (w rejonie ulic Kossaka, Pięknej i Orlej) będzie składać się z 235 mieszkań oraz części usługowej.


CZYTAJ WIĘCEJ: Perłowa Dolina [SZCZEGÓŁY INWESTYCJI]


Prace budowlane, wykonywane przez firmę Lech, ruszyły w marcu tego roku. Miesiąc później rozpoczęto pierwsze prace ziemne. Aktualnie trwa wylewanie chudego betonu, który stanowi warstwę podkładowo-wyrównawczą, która stabilizuje podłoże. Ten etap potrwa jeszcze kilka tygodni. Prace nad nim mają zakończyć się we wrześniu.

Wbrew pojawiającym się na portalach społecznościowych informacjom, pojawiająca się w wykopach woda nie zagraża realizacji inwestycji. – Występowanie wody gruntowej powyżej poziomu posadowienia budynku nie jest dla nas zaskoczeniem. Potwierdziły się badania gruntowe i wykonana dokumentacja geologiczno-inżynierska zlecone już na etapie projektu, który przewiduje budowę tzw. białej wanny plus – przekazał nam inwestor – firma NK Polska. „Biała wanna” to rozwiązanie polegające na zaprojektowaniu konstrukcji z zastosowaniem betonu wodoszczelnego o specjalnej recepturze z domieszkami, które zwiększają właściwości mieszanki betonowej w zakresie wodoszczelności oraz mrozoodporności. Ponadto, ściany poziomu -1 zostaną zabezpieczone izolacją powłokową przeciwwodną.

Projekt technologiczny całości „białej wanny” jest wykonany przez specjalistyczną firmę. Generalny wykonawca robót ma na doświadczenie w realizacji tej technologii z poprzednich inwestycji. Obecnie za pomocą igłofiltrów obniża on poziom wody gruntowej, aby można było prowadzić roboty ziemne. Warto też wspomnieć, że otrzymaliśmy z MWiK warunki na odprowadzenie wody z wykopu do kanalizacji deszczowej – zapewnia dyrektor projektu Patryk Bewicz.

Inwestor podjął też działania dotyczące odnowienia stawu, znajdującego się przy ulicy Pięknej, tuż obok placu budowy. Wchodzącym w skład kompleksu Doliny Pięciu Stawów zbiornikiem opiekuje się miasto – o ile sam teren wokół niego jest regularnie porządkowany, to staw jest zarośnięty trzciną i wymaga oczyszczenia. W minionym tygodniu przedstawiciel NK rozmawiał z urzędnikami wydziału gospodarki komunalnej na temat podjęcia działań, które mają na celu przywrócenie stawowi dawnego blasku. – Klienci chcą mieszkać w okolicy stawu. To jest nasz atut i nam jako inwestorowi zależy na tym, by wyglądał jak najlepiej – mówi Bewicz.

Zakończenie pierwszego etapu budowy Perłowej Doliny jest planowane na koniec 2019 roku.


Powiązane treści