Bydgoszcz
-4C
Niebo głównie zachmurzone
80% wilgotność
Wiatr: 5km/h ESE
H -4 • L -6
-1C
Czw
0C
Pt
-1C
Sob
-3C
Nd
0C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoCała góra podkładów. Mieszkańcy Osowej Góry pytają, kiedy zniknie z ich osiedla
Mieszkańcy Osowej Góry
19.11.2021 | 19:35

Cała góra podkładów. Mieszkańcy Osowej Góry pytają, kiedy zniknie z ich osiedla

Na zdjęciu: Kilkaset betonowych podkładów kolejowych zalega przy ulicy Bażanciej na Osowej Górze.

Fot. Szymon Fiałkowski

Od kilku tygodni mieszkańcy Osowej Góry proszą PKP PLK o usunięcie kilkuset sztuk podkładów kolejowych, składowanych przy przecinającej osiedle linii kolejowej w kierunku Piły. Argumentują, że pozostawione elementy infrastruktury nie są zabezpieczone i stwarzają zagrożenie dla młodzieży, która upodobała sobie to atrakcyjne, acz niebezpieczne miejsce w celu spotkań towarzyskich. Co na to kolejowa spółka?

Południowa część Osowej Góry, równoległa do linii kolejowej nr 18 ulica Bażancia. To tutaj, od ponad dwóch lat składowane są podkłady kolejowe, będące pozostałością po remoncie torowiska na trasie Bydgoszcz – Nakło. Jest ich kilkaset; są one ułożone warstwowo na wysokość około 3-4 metrów od podłoża. Składowisko od pewnego czasu zaczęło niepokoić mieszkańców zachodniego osiedla Bydgoszczy. W piśmie do rady osiedla Osowa Góra zauważyli, że nagromadzone podkłady nie są zabezpieczone ani dozorowane, przez co stały się atrakcyjnym, acz niebezpiecznym miejscem zabaw dla dzieci i spotkań towarzyskich młodzieży.

Starsi mieszkańcy osiedla obawiają się, że na składowisku prędzej czy później dojdzie do tragedii. – Wierzchołek składowiska znajduje się na wyciągnięcie ręki od przewodów trakcyjnych, co grozi porażeniem osób się na nim znajdującym – alarmują. I zwrócili się do rady osiedla o podjęcie działań. Interwencje w tej sprawie podjął jej przewodniczący Radosław Ginther, który w piśmie do PKP zwrócił się z prośbą o usunięcie betonowych elementów infrastruktury, zalegających na Osowej Górze.


PRZECZYTAJ TAKŻE: PKP PLK chce przebudować linię Bydgoszcz – Piła. W planach nowy przystanek przy Atosie i wiadukty na Osowej Górze


Co na to PKP Polskie Linie Kolejowe? Przemysław Zieliński z zespołu prasowego spółki wyjaśnia, że betonowe podkłady składowane koło ulicy Bażanciej zostały ułożone wyłącznie na terenie kolejowym miedzy torami. – Wybrana lokalizacja ograniczą zajętość terenu wyłącznie do obszaru kolejowego i nie jest na trasie publicznych przejść. Ponadto miejsce obok torów ułatwia transport. Materiał nie zagraża środowisku. Podkłady są przeznaczone do wykorzystania i sukcesywnie będą transportowane na miejsce prac – opisuje.

Przedstawiciel PLK przyznaje, że dotychczas nie odnotowano zgłoszeń o osobach postronnych, które wchodzą na teren kolejowy. – Służby kolejowe zwracają uwagę, gdy jest zauważane niewłaściwe zachowanie osób dorosłych lub są sygnały o takim postępowaniu. Podejmowane są szczególnie szybkie interwencje, gdy młodzież i dzieci pozbawione opieki dorosłych wchodzą na teren lub obiekty kolejowe. Na miejsce już skierowane zostały dodatkowe patrole Straży Ochrony Kolei. Teren będzie dodatkowo oznakowany i zabezpieczony – podkreśla Zieliński.

PLK przypominają, że wstęp na teren kolejowy jest zabroniony: mogą tylko korzystać z niego osoby upoważnione. – Apelujemy do opiekunów, szczególnie mieszkańców terenów przylegających do kolei, o troskę i zwracanie uwagi podopiecznym na odpowiednie zachowanie – kończy Zieliński.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz
Grzegorz
18 dni temu

I prawidłowa odpowiedź PKP. Te podkłady posłużą jako materiał staroużyteczny do remontu innych lokalnych linii w regionie. Gdzie mają byc składowane, na środku osiedla? Mają zapakować na tiry i rozwalić lokalne drogi?

Powiązane treści