Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W Bydgoszczy powstanie kolejne centrum NATO. „Rozpoczynamy jego tworzenie”

Dodano: 15.02.2024 | 18:26

Na zdjęciu: Już niedługo obok JFTC będzie funkcjonować kolejna jednostka NATO: Centrum Edukacji, Analiz i Szkolenia NATO - Ukraina.

Fot. Szymon Fiałkowski/zdj. ilustracyjne

Bydgoszcz szczyci się mianem polskiej stolicy NATO – w tym roku miasto będzie świętować 25 lat obecności Polski w Pakcie Północnoatlantyckim oraz 20 lat funkcjonowania Centrum Szkolenia Sił Połączonych. Z okazji tych rocznic Bydgoszcz otrzyma prestiżowy prezent – kolejną ważną placówkę Paktu.

Funkcjonujące od 31 marca 2004 roku Centrum Szkolenia Sił Połączonych (ang. Joint Forces Training Centre, JFTC) to jedna z kluczowych bydgoskich placówek. W centrum szkoleniowym przy ulicy Szubińskiej oficerowie z krajów wchodzących w skład NATO oraz współdziałających w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju ćwiczą różne działania. Celem JFTC jest także upowszechnianie najnowszych technologii i rozwiązań w zakresie działań na szczeblu taktycznym. Ośrodek ma też duże znaczenie dla lokalnego biznesu – podczas szkoleń żołnierze zajmują bydgoskie hotele i korzystają z oferty gastronomicznej.

Rok 2024 roku mija w Bydgoszczy pod znakiem świętowania nie tylko 20-lecia powstania JTFC, ale też 25 lat obecności Polski w Pakcie Północnoatlantyckim. Jak się dowiedzieliśmy, NATO przygotowało dodatkowy powód do fetowania – dziś (15 lutego) wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wziął udział w spotkaniu ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Po nim ogłosił, że NATO podjęło decyzję o utworzeniu w Polsce Centrum Edukacji, Analiz i Szkolenia NATO – Ukraina. Powstanie ono w Bydgoszczy.

Decyzja zapadła na dzisiejszym posiedzeniu ministrów obrony narodowej państw NATO. Mamy pełną zgodę i rozpoczynamy tworzenie tego centrum. To proces wieloetapowy, ale dzisiaj również po bilateralnych rozmowach cieszę się, że wszystkie państwa członkowskie wspierają tę inicjatywę. To jest pierwsza tego typu inicjatywa pomiędzy NATO a Ukrainą, która daje namacalne efekty w postaci tworzonego centrum, które jest niezwykle potrzebne dla zbierania doświadczeń płynących z wojny oraz wzmacniania wsparcia dla walczącej Ukrainy – zaznaczył wicepremier.

Dzisiejsza decyzja sprawia, że Bydgoszcz umacnia swoją pozycję „polskiej stolicy NATO”. – Centrum umożliwi Ukrainie dzielenie się wnioskami wyciągniętymi z wojny z Rosją. Stworzy także strukturę, w której siły ukraińskie będą mogły uczyć się i szkolić wraz ze swoimi sojuszniczymi odpowiednikami. Będziemy nadal stać po stronie Ukrainy, dla bezpieczeństwa Ukrainy i naszego – powiedział z kolei sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Szef MON dodał, że podczas lipcowego szczytu NATO w Waszyngtonie chciałby już mieć konkretne plany funkcjonowania centrum.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał
Rafał
1 miesiąc temu

Już ukraincow mamy tu dość…w Toruniu niech postawia sobie to centrum

Wojciech
Wojciech
1 miesiąc temu

Tak dość a jednak to centrum Bydgoszczy się przyda, umocni to pozycję i tak słabego miasta na tle Poznania, Gdańska itd.

Michał
Michał
1 miesiąc temu

„ukraincow mamy tu dość” mów za siebie mi nie przeszkadzają.
Jak to czytam to przypominają mi się najgorsze typy z Anglii, które właśnie tak się wypowiadały o Polakach, którzy przyjechali tylko w celach zarobkowych.
A chciałem zauważyć że Ukraińcy uciekają przed wojną.
Jak taki z ciebie Bydgoszczanin to pogadaj ze znajomymi co byli na emigracji, z połowa Bydgoszczy była. Jak nie będą hipokrytami to powiedzą ci co myślą o takim podejściu.
Co do samego centrum to świetna wiadomość, liczę że lokalne firmy dostaną kontrakty.

Adriana
Adriana
1 miesiąc temu

Brawo Bydgoszcz, będą o nas mówić na świecie!

Tomek
Tomek
1 miesiąc temu

Zaistnienie w Bydgoszczy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO to zasługa ówczesnego wiceministra Janusza Zemke. Jest to według mnie jedyny jak dotąd bydgoski polityk, który faktycznie dużo zrobił da Bydgoszczy. Jeśli Gawkowski zrobi choć połowę tego (w co wątpię) to będzie dobrze.

zzz
zzz
1 miesiąc temu

Ten ośrodek NATO to jest jeden z niewielu powodów dla którego można postrzegać Bydgoszcz jako miasto wojewódzkie, z aspiracjami odpowiadającymi jego wielkości, a nie powiatowe.
Ilość i jakość powierzchni biurowych w Bydgoszczy jest żenująco słaba, ale to wynika z popytu na nią. Spójrzmy chociażby na rondo Fordońskie. Zbudowano jeden biurowiec i już ile lat nie ma drugiego, na który jest miejsce? Bo nie ma najemcy na taki obiekt.
Oby ten ośrodek był w dobrej lokalizacji.

Rafał
Rafał
1 miesiąc temu

Widzę Michale ze prace w Angli ciężko wspominasz…otworzcie oczy jak panstwo Ukrainy nam sie odwdziecza za ta pomoc (we wtorek przypomna wam o tym rolnicy którzy jako jedyni nie boja się walczyć o swoje !) po mieście chodzą same mlode glosne pijane chlopy ktorych miejscem jest bronić swojej ojczyzny. Mam nadzieję ze owe centrum będzie szkolic ukraincow i wysyłać tam gdzie ich miejsce !

Zdrowy rozsądek
Zdrowy rozsądek
1 miesiąc temu

Niby w czym ma pomóc to centrum.Głupia propaganda.Centrum NATO w Bydgoszczy jeszcze niedawno szkoliło wojsko dk.misji w Afga istanie i co z tego wyszło .Rolnicy afgańscy wygonili ,,wyszkolone wojsko””.Śmiech na sali.
W czym to

Piotr
Piotr
1 miesiąc temu

Słuchajcie, a czy takie ważne centrum wojskowe w Bydgoszczy, nie będzie kiedyś powodem, że gdyby wybuchła wojna, to będą nas bombardować w pierwszej kolejności ?. No bo jak się słyszy, to na początku bombardują najważniejsze punkty wojskowe, logistyczne, tory kolejowe, zbiorniki z paliwem, lotniska, bazy wojskowe itp. Czy to nie będzie, tak ogólnie, niebezpieczne dla Bydgoszczy ?