Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Centrum Seniorów Dworcowa 3 oficjalnie otwarte

Dodano: 09.12.2023 | 09:53

Na zdjęciu: Centrum Seniorów Dworcowa 3 zostało oficjalnie otwarte.

Fot. Robert Sawicki/Urząd Miasta Bydgoszczy

Centrum Seniorów Dworcowa 3 zostało oficjalnie otwarte. Urząd Miasta Bydgoszczy podkreśla, że miejsce powstało z myślą o wspieraniu i propagowaniu aktywności seniorów. 

Inwestycja rozpoczęła się na początku 2022 roku. Pomieszczenia w kamienicy przy ul. Dworcowej 3 wymagały kapitalnego remontu, by przystosować je do nowych funkcji. W obiekcie zainstalowano windę czy wstawiono stylową witrynę, która zdobi wiekową kamienicę. Na parterze Centrum Seniorów Dworcowa 3 mieści się punkt powitalny i kawiarenka. Na pierwszym piętrze mieści się pokój Biura Aktywności Społecznej, w którym seniorzy będą mogli wygodnie załatwić m.in. sprawy urzędowe. Na tej kondygnacji znajduje się także sala konferencyjna dla ok. 50 osób i salka szkoleniowa dla 15 osób.

Dla nas to piękny prezent Mikołajkowy. Bardzo dobrze czuliśmy się na Gdańskiej 5, ale teraz będziemy u siebie, w naszym ukochanym miejscu. To wyjątkowy dzień – mówiła Maria Gałęska, przewodnicząca Bydgoskiej Rady Seniorów.

Wielu bydgoskich seniorów i nie tylko wiąże przyjemne wspomnienia z adresem Dworcowa 3. Warto przypomnieć, że w miejscu obecnego Centrum Seniorów Dworcowa 3 w lattach 1941 – 2016 działał jeden z najbardziej znanych salonów fryzjerskich w mieście. Na środowej uroczystości nie zabrakło zatem również osób, które właśnie w tym miejscu dbały o fryzury naszych mieszkanek i mieszkańców. – Tutaj, na początku lat sześćdziesiątych zaczynałem swoją karierę fryzjerską. Udało nam się zdobyć zaufanie klientów, który chętnie nas odwiedzali – wspominał Jan Stoppel, jeden z najbardziej znanych bydgoskich mistrzów w swoim fachu. – Dobrze, że to miejsce znowu będzie żyło – dodał Marian Harmoza, który w zakładzie fryzjerskim przy Dworcowej 3 przepracował blisko 40 lat.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Budowniczy fordońskiego kościoła zostanie błogosławionym? Biskupi są za


Urząd Miasta Bydgoszczy podkreśla, że 6 grudnia nastąpiło wyjątkowe otwarcie wyjątkowego miejsca. – To centrum oczywiście przeznaczone jest dla seniorów, ale myślę, że będzie tu też miejsce na integrację międzypokoleniową. Będziecie tu mogli przychodzić z dziećmi, wnukami. To miejsce jest dla wszystkich – mówił podczas otwarcia prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. W uroczystości wzięli udział też m.in. zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz, miejscy radni i inni zaproszeni goście.

Warto dodać, że w czasie prac nad Centrum Seniorów Dworcowa 3 przeprowadzono konsultacje społeczne na temat Regulaminu Centrum Seniorów, które zostały poszerzone o badanie potrzeb potencjału osób starszych. Zostało ono przeprowadzone zostało w okresie od czerwca do września 2021 roku na reprezentatywnej próbie ponad 1200 bydgoskich seniorów. – Zebrano ankiety statystyczne, jak również przeprowadzono indywidualne wywiady pogłębione, co pozwoliło na szerokie wnioskowanie oparte zarówno na ilościowej, jak i jakościowej analizie zebranego materiału – zaznaczają miejscy urzędnicy.

Centrum Seniorów Dworcowa 3. Jaki jest jego cel?

Celem istnienia Centrum Seniorów Dworcowa 3 jest wspieranie i propagowanie aktywności senioralnej. – W ramach Centrum seniorzy będą mieli dostęp do sali konferencyjnej, sali szkoleniowej oraz sprzętu multimedialnego. Centrum będzie również wspierać aktywności bydgoskich organizacji pozarządowych poprzez udostępnianie zasobów, doradztwo, udzielanie informacji, promocję działań organizacji, wspieranie relacji międzypokoleniowych, działania na rzecz rozwoju i promocji wolontariatu oraz integrację społeczności lokalnej – podkreśla Urząd Miasta Bydgoszczy. Centrum Seniorów Dworcowa 3 stało się również podstawowym miejscem wydawania Bydgoskiej Karty Seniora 60+ oraz Bydgoskiej Koperty Życia.

Już pierwszego dnia na Dworcowej 3 seniorzy mogli wziąć udział w zajęciach Joga dla Seniorów oraz w warsztatach krawieckich. Harmonogram funkcjonowania miejsca dla osób starszych jest dostępny na stronie www.bydgoszcz.pl/seniorzy/centrum-seniorow-dworcowa-3/ – można w nim przeczytać, że w sercu Bydgoszczy odbywają się wydarzenia otwarte (np. bezpłatne konsultacje prawne, dyżur psychologa), ale też zajęcia, na które obowiązują zapisy, m.in. wspomniana joga, tańce czy nauka języka polskiego dla seniorów z Ukrainy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments