Bydgoszcz
0C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 1 • L -1
9C
Sr
4C
Czw
2C
Pt
2C
Sob
2C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeChcesz pobiegać? Zadzwoń! Intrygujące zasady dostępności stadionu przy Piwnika-Ponurego
stadion piwnika ponurego bydgoszcz
14.09.2020 | 14:38

Chcesz pobiegać? Zadzwoń! Intrygujące zasady dostępności stadionu przy Piwnika-Ponurego

Na zdjęciu: Stadion przy Piwnika-Ponurego został ogrodzony. Jak zapewnia ratusz, mieszkańcy mogą skorzystać z nowej bieżni - ale po wcześniejszym kontakcie telefo

Fot. BB

Zmodernizowany przy udziale środków z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego stadion na osiedlu Bohaterów w Fordonie ma być dostępny dla mieszkańców, którzy od dawna domagali się otwarcia zamkniętych bram na obiekcie. By skorzystać z bieżni, należy jednak zadzwonić i umówić się na określony termin.

Przebudowa obiektu przy ulicy Piwnika-Ponurego przebiegała pod znakiem wielu utrudnień. Przetarg na prace remontowe ogłoszono w czerwcu 2018 roku. Już w lipcu miasto, przy udziale mediów ogłosiło podpisanie umowy z wybranym wykonawcą – firmą DBM Services. Ta rozpoczęła prace we wrześniu, ale jak się okazało – po wykonaniu rozbiórek szybko zniknęła z placu budowy. Po kilkunastu tygodniach urząd miasta zerwał umowę z warszawskim przedsiębiorstwem i ogłosił ponowny przetarg na modernizacje fordońskiego obiektu.

Postępowanie na budowę nowej bieżni i murawy na stadionie wygrało konsorcjum lokalnych spółek – Bogmar z Ostromecka i AB Factor z Bydgoszczy. Za wykonanie prac otrzymało ona niespełna 2,5 miliona złotych. Pracownicy obu firm wykonali powierzone im zadania, lecz pod koniec prac, planowanych na jesień 2019 roku, pojawiły się problemy, skutkujące przesunięciem terminu oddania obiektu. Jak ustaliśmy, powodem owego znacznego opóźnienia są błędy przy zasiewie zasiewie trawy. Ponadto, na opóźnienie wpływ miała też pogoda, uniemożliwiająca położenie ostatniej warstwy nawierzchni bieżni. Na początku marca ratusz zapewniał, że termin na realizację tych prac został wydłużony do maja.

Zobacz również:

Trwają przygotowania do realizacji Wielkiej Pętli Fordonu

Teraz urząd miasta podkreśla jednak, że realizacja zadania przebiegła bez opóźnień. – Wykonawca 29 kwietnia zgłosił zakończenie robót i gotowość do odbioru końcowego zgodnie z umową i aneksem nr 5, w którym ustalono termin zakończenia na dzień 29 maja. Odbiory odbywały się w czerwcu, po usunięciu usterek ujawnionych w ich trakcie, dokonano odbioru inwestycji – przekazuje rzecznik prezydenta Bydgoszczy Marta Stachowiak. Ostatecznie, odbiór końcowy stadionu nastąpił 20 lipca. – Usunięcie stwierdzonych uchybień ustalono na dzień 31 lipca – zostały usunięte w terminie. Nie było zatem podstaw do naliczenia kar – dodaje rzecznik. Wraz z odbiorem nastąpiło też przekazanie stadionu w użytkowanie przez Zespół Szkół nr 5 Mistrzostwa Sportowego.

Pomimo odbioru, bramy ogrodzonego podczas przebudowy stadionu przy Piwnika-Ponurego nadal był zamknięte. Wzbudziło to irytacje mieszkańców Fordonu, którzy po raz kolejny domagali się udostępnienia obiektu. Warto dodać, że już od dłuższego czasu dopytywali oni o zasady użytkowania obiektu, który w części powstaje ze środków budżetu obywatelskiego. Wielu z nich chciałoby skorzystać z bieżni, lecz obawiali się tego, że ogrodzony po remoncie stadion będzie dostępny tylko do uczniów ZS nr 5, która zarządza obiektem. – Zgodnie z zasadami Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego inwestycje są ogólnodostępne – zarządca wyznaczy dni i godziny, kiedy obiekt będzie dostępny nieodpłatnie dla wszystkich mieszkańców – przekonywała wiosną rzecznik Stachowiak.

10 września dyrektor ZS nr 5 poinformował miasto, że bieżnia została udostępniona dla wszystkich, zamontowano też regulamin korzystania z obiektu. Boisko zostanie udostępnione w terminie późniejszym, zgonie z instrukcją użytkowania – przekazuje nam dziś rzecznik prezydenta miasta. Zespół Szkół nr 5 Mistrzostwa Sportowego już w lipcu (jak podkreśla urząd miasta) sporządził regulamin korzystania z wyremontowanego stadionu. – Jest dostępny na stronie szkoły w zakładce „Dokumenty Zespołu Szkół nr 5 Mistrzostwa Sportowego” i na obiekcie sportowym – dodaje rzecznik Stachowiak. Jak sprawdziliśmy, taki dokument (pod nazwą „Regulamin Obiektu Sportowego”) faktycznie się tam znajduje.

W regulaminie zapisano możliwość skorzystania z bieżni dla mieszkańców, lecz zasady korzystania z niej są dość osobliwe. Chęć pobiegania należy bowiem zgłosić na podane w regulaminie numery telefonów. Dla ułatwienia podamy je także tutaj: wejścia indywidualne – 52 344 04 43, wejścia grupowe – 607 721 000 lub 601 473 763. A co z boiskiem piłkarskim? – Zgodnie z pkt. 20 regulaminu płyta główna boiska będzie udostępniana po zakończeniu sezonu piłkarskiego w miesiącach czerwiec – sierpień, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z administratorem obiektu – odpowiada przedstawicielka ratusza.


PRZECZYTAJ REGULAMIN KORZYSTANIA ZE STADIONU PRZY PIWNIKA-PONUREGO


W ramach przebudowy obiektu przy ulicy Piwnika-Ponurego położono nową, poliuretanową bieżnię i zmodernizowano pozostałą infrastrukturę lekkoatletyczną – powstało miejsce do trenowania skoków wzwyż, a w drugim rzutnia do pchnięcia kulą. Na przedłużeniu bieżni prostej zrealizowano skocznię do skoków w dal. Inwestycja objęła też wymianę murawy na boisku piłkarskim, która jest wyposażone w system nawadniania. Stadion został też ogrodzony.

Warto dodać, że w najbliższych miesiącach obiekt przy Piwnika-Ponurego ma zyskać nowe trybuny. Na projekt remontu zniszczonych siedzisk w ubiegłorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego zagłosowało ponad 600 bydgoszczan. Koszt tego zadania oszacowano na ponad 450 tysięcy złotych. Obecnie trwają przygotowania do realizacji.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pppd
pppd
5 miesięcy temu

Czyli szkoła ma remont obiektów za darmo, a mieszkańcy mają utrudnione ma maksa korzystanie w wybranych miesiącach i godzinach. Super! Może to będzie nauczka żeby w BBO nie wybierać renowacji miejsc które nie należą do miasta.

Ddd
Ddd
5 miesięcy temu

Świetnie, jak się okazuje idea BBO jest rewelacyjna! Mieszkańcy zostali pozbawieni stadionu do biegania w dowolnej chwili. Stadion piękny tylko przez większą część czasu jest nieużywany, a murawa wciąż podlewana. Żal duszę ściska nic więcej…..

Rafal
Rafal
2 miesięcy temu

Dokładnie, finansowany ze środków bbo, powinien być otwarty dla wszystkich. Koszt płotu był pewnie gigantyczny, można by go było przeznaczyć na ewentualne remonty w następnych latach a nie zamykać stadion… Ja biegam wieczorami, zawsze zamknięty, skacze przez płot i mam w dupie zakazy.

JÓZEF
JÓZEF
2 miesięcy temu

Panie Rafale proszę podejść do głównego budynku to damy klucz już kilkadziesiąt osób już korzysta

Powiązane treści