Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Chodnik przy przejściu na Kapuściskach miał chronić pieszych. Kierowcy i tak na nim parkują

Dodano: 24.01.2019 | 12:56

Na zdjęciu: Przejście dla pieszych na ulicy Wojska Polskiego - specjalnie zaprojektowane dojście do przejścia jest regularnie zastawione przez samochody.

Fot. DK

Przy okazji przebudowy ulicy Wojska Polskiego, związanej z remontem pętli Kapuściska, zmieniono też okolice przejścia dla pieszych na wysokości ulicy Łukasiewicza. Poszerzenie chodnika przed przejściem miało zapobiec zastawianiu go przez auta – a w konsekwencji poprawy widoczności pieszych przez kierowców jadących w kierunku dawnego Zachemu. Niestety, kierowcy łamią przepisy i parkują na chodniku.

Wykonana w ubiegłym roku przebudowa głównej arterii przebiegającej przez Kapuściska zakładała nie tylko remont torowiska tramwajowego, ale też infrastruktury drogowej. W ramach prac przebudowano m.in. przejście dla pieszych na wysokości ulicy Ignacego Łukasiewicza. Znajduje się ono tuż obok parkingu dla aut. Projektanci postanowili poszerzyć dojście do przejścia przy jezdni południowej, by uniemożliwić kierowcom parkowanie tuż przy przejściu. Tego typu zachowanie powodowało, że jadący Wojska Polskiego w kierunku pętli Kapuściska często nie dostrzegali pieszych, którzy dochodzili do przejścia bądź czekali tuż przy nim. Ponadto, parkujący często wykonywali manewry właśnie na obszarze „zebry”.

Po kilkunastu tygodniach od oddania rozwiązania do użytku sytuacja niestety nie wygląda tak, jak zakładano. Pomimo że na terenie poszerzonego dojścia do przejścia nie można parkować, mieszkańcy Kapuścisk zaobserwowali nagminne zastawianie chodnika przez pojazdy. Podobna sytuacja panuje przy pawilonie handlowym przy skrzyżowaniu Wojska Polskiego z 62. Pułku Ułanów Wielkopolskich – przy przejściu wciąż parkują samochody klientów i dostawców do apteki i salonu fryzjerskiego.


CZYTAJ TAKŻE: Wielkie zmiany w ruchu na Wojska Polskiego


Czy jedynym ratunkiem dla chodnika (który w wyniku parkowania może zostać szybko zniszczony) i bezpieczeństwa pieszych i kierowców na tym odcinku Wojska Polskiego, jest ustawienie słupków? ZDMiKP zamierza podjąć działania w tej sprawie. – Oczywiście zajmiemy się tematem, tym bardziej, że nie dość, że to chodnik i przejście dla pieszych, to jeszcze nowy, po przebudowie – mówi MetropoliaBydgoska.PL rzecznik drogowców Krzysztof Kosiedowski. O sprawie został też poinformowany zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz.

Warto przypomnieć, że w ostatnich tygodniach w Bydgoszczy doszło do dwóch śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych – w grudniu na ulicy Szpitalnej doszło do śmiertelnego potrącenia 25-latki, a na początku stycznia w Fordonie – starszej kobiety.