Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wielkie zmiany w ruchu na Wojska Polskiego. Startuje kluczowy etap przebudowy węzła Szarych Szeregów

Dodano: 18.01.2019 | 11:05

Na zdjęciu: Północna jezdnia Wojska Polskiego przy węźle Szarych Szeregów zostanie teraz całkowicie przebudowana.

Fot. BB/archiwum

W nocy z piątku na sobotę rozpocznie się kolejny etap przebudowy węzła Szarych Szeregów. Pieszych, pasażerów komunikacji publicznej i kierowców czekają wielkie zmiany.

Przebudowa jednego z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Bydgoszczy rozpoczęła się w lipcu zeszłego roku. W nocy z 18 na 19 stycznia rusza najważniejszy etap prac. Wiążą się one jednak ze znacznym ograniczeniem ruchu oraz wprowadzeniem wielu zmian.


CZYTAJ TAKŻE: Zmiany w organizacji ruchu na Nakielskiej i Łochowskiej


Najważniejszą z nich jest zamknięcie przejazdu po północnej stronie skrzyżowania z Szarych Szeregów i przełożenie całego ruchu na ulicy Wojska Polskiego na jezdnię południową, na której będzie odbywał się dwukierunkowo. Pomiędzy pasami jezdni w wielu miejscach rozstawione zostaną tymczasowe bariery. Przejazdy pomiędzy dwiema jezdniami ul. Wojska Polskiego będą wykonane na wysokości Urzędu Skarbowego oraz domu handlowego „Hermes”.

W związku z pracami budowlanymi, ZDMiKP wprowadza spore zmiany w organizacji ruchu. Z ulicy Bełzy kierowcy będą mogli jedynie skręcić w prawo w ulicę Wojska Polskiego w kierunku do ulicy Magnuszewskiej. Z nakazu skrętu w prawo w ulicę Wojska Polskiego będą wyłączone tylko autobusy komunikacji miejskiej. Z kolei z ulicy Wojska Polskiego w ulicę Bełzy będą mogły wjeżdżać tylko i wyłącznie pojazdy komunikacji miejskiej oraz pojazdy obsługujące budowę. Drogowcy radą, aby jadący w kierunku ronda Toruńskiego korzystali z innych dróg – na przykład z ulicy Zdobywców Wału Pomorskiego.

csm_Kapy__objazdy_2_5a5ad24442

Dojazd do ulicy Szarych Szeregów będzie poprowadzony po odcinku północnej jezdni ulicy Wojska Polskiego. By zapewnić komunikację z tą ulicą, ruch na tym fragmencie będzie się odbywał dwukierunkowo. Kolejne utrudnienia czekają kierowców, poruszających się w kierunku Wzgórza Wolności. Ruch na ulicy Wojska Polskiego – na odcinku od ulicy Magnuszewskiej do ulicy Bełzy – będzie poprowadzony po obu jezdniach, które jednak zostaną zawężone do jednego pasa ruchu.

Utrudnienia czekają też tych, którzy będą chcieli skręcić w ulicę Szpitalną. Poruszając się ulicą Wojska Polskiego od strony Kapuścisk, nie będzie możliwości skrętu w lewo w ul. Szpitalną. Brak możliwości skrętu można ominąć wybierając objazd ulicą mjr Hubala-Dobrzańskiego.

– To pierwsze tak rozległe skrzyżowanie, które przebudowujemy na tak dużą skalę. Niemal jednocześnie prowadzone są prace przy torowiskach, jezdniach, instalacjach podziemnych i dodatkowo koordynujemy roboty z gestorami innych sieci. Prace przebiegają do tej pory sprawnie, ale wiążą się one z utrudnieniami. Priorytetowo traktujemy komunikację miejską, co oznacza wprowadzenie tymczasowych ograniczeń dla innych pojazdów. Po przebudowie węzła będzie on zdecydowanie bezpieczniejszym miejscem dla wszystkich uczestników ruchu. Zakładamy, że wraz z budową innych torowisk (rozbudową ul. Kujawskiej, modernizacją pętli Kapuściska) inwestycja pozwoli na znaczne zwiększenie atrakcyjności komunikacji tramwajowej w Bydgoszczy – podkreśla dyrektor ZDMiKP Jacek Witkowski.


ZOBACZ TEŻ: „Uber na skuterach” wkracza do Bydgoszczy


Obecnie połączenie Górnego Tarasu z Rondem Toruńskim zapewniają autobusy komunikacji zastępczej – Za T4, T7 i T8. Zmiany w organizacji ruchu na razie nie spowodują modyfikacji ich tras. Zmieni się jedynie lokalizacja przystanku autobusowego na Wojska Polskiego w obrębie węzła w kierunku centrum. Zostanie on wyznaczony na jezdni południowej (przed dojazdem do węzła od strony wschodniej). Dobudowany zostanie tymczasowy peron i dojście do przystanku. Zmieni się także lokalizacja przystanku Bełzy-Szarych Szeregów – zostaną one przesunięte o około 100 metrów w kierunku północnym.

zmiana_WP_Sz

Remont węzła Szarych Szeregów obejmuje szereg zmian w układzie torowym. Pętla awaryjna przy Magnuszewskiej zyska wjazd od strony Ronda Kujawskiego, co umożliwi skierowanie na nią tramwajów jadących przez przebudowaną ulicę Kujawską. Przy pętli powstaną także dwa przystanki autobusowe z drogami dojazdowymi. Przebudowany zostanie też sam węzeł – usunięty zostanie jeden peron, a pozostałe zostaną przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych. Powstanie też skręt z Wojska Polskiego w kierunku pętli Glinki oraz nowe przystanki przy Szpitalnej i wschodniej stronie Wojska Polskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ O PRZEBUDOWIE WĘZŁA SZARYCH SZEREGÓW