Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W Bydgoszczy są dostępne nowe dotacje na wymianę pieca i okien

Dodano: 12.07.2023 | 10:42

Na zdjęciu: Od 1 stycznia 2024 wchodzi w życie zakaz użytkowania bezklasowych pieców na paliwa stałe. Straż miejska będzie nakładała mandaty na właścicieli, którzy nadal będą używać tych urządzeń grzewczych

Fot. Szymon Fiałkowski

18 maja w Bydgoszczy został uruchomiony nowy Program Priorytetowy „Ciepłe Mieszkanie”. W jego ramach można uzyskać dotacje na wymianę ogrzewania, a także na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Wsparcie może wynieść nawet do 40 tysięcy złotych.

Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. Jak przekazuje Bydgoski Alarm Smogowy, nabór wniosków potrwa do 31 grudnia 2023 roku: dofinansowana inwestycja musi zakończyć się nie później niż do 31 marca 2025 roku.

Dofinansowanie z Programu Ciepłe Mieszkanie można łączyć z dotacją miejską do wymiany pieca, która wynosi od 5 do 8 tys. złotych na mieszkanie w zależności od wybranego źródła ogrzewania i typu inwestycji – przypominają przedstawiciele organizacji. Dodatkowo obie dotacje można uzupełnić biorąc pożyczkę w Preferencyjnym Programie Pożyczkowym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu – EKOKLIMAT.


CZYTAJ WIĘCEJ: Wraca Nowomazowiecka. Wnioski do ważnego planu trzeba złożyć w środku lata


Program ten kierowany jest do osób fizycznych, osób prawnych (np. wspólnot i spółdzielni) oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej. W ramach programu można uzyskać pożyczkę na poprawę efektywności energetycznej budynków, ich części oraz lokali, w tym wymianę źródła ogrzewania. Forma dofinansowania to pożyczka z okresem spłaty do 15 lat, bez prowizji i ukrytych kosztów do 100% kosztów kwalifikowalnych z opcją umorzenia do 15% kapitału. Minimalny koszt inwestycji to 80 tys. zł – informuje Bydgoski Alarm Smogowy.

Ciepłe Mieszkanie w Bydgoszczy. Program skierowany do mieszkańców domów wielorodzinnych

Uruchomiony kilka miesięcy temu program Ciepłe Mieszkanie wypełnia lukę w systemie dotacji. – Dotychczas właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych nie mieli dużych możliwości finansowania wymiany ogrzewania. Byli w znacznie gorszej sytuacji niż właściciele domów jednorodzinnych, którzy już od lat mogli korzystać i z dotacji miejskiej i z programu Czyste Powietrze oraz z podatkowej ulgi termomodernizacyjnej, w ramach której można przez sześć kolejnych lat odliczać od podatku koszty inwestycji – wyjaśnia BAS.

Stowarzyszenie przypomina, że od 1 stycznia 2024 roku straż miejska będzie nakładała mandaty na właścicieli bezklasowych pieców na paliwa stałe, którzy wciąż będą używać tych urządzeń grzewczych i dotychczas nie podjęły żadnych działań w celu ich wymiany. – Osoby, które nie zdążyły z wymianą, ale podjęły odpowiednie kroki w tym kierunku, np. złożyły wniosek w gazowni, czekają na montaż instalacji, itp. mogą liczyć na taryfę ulgową – zaznacza Alarm Smogowy.

Jeśli ktoś zamierza wymienić ogrzewanie, to okres wiosenno-letni jest na to najlepszym czasem. Jesienią i zimą pomieszczenia muszą być na bieżąco ogrzewane. Więcej informacji o warunkach programu oraz wnioski do pobrania znajdziecie na stronie urzędu miasta.

Ciepłe Mieszkanie. Bydgoski Alarm Smogowy promuje program dotacyjny

Przedstawiciele Bydgoskiego Alarmu Smogowego liczą na to, że dzięki programowi „Ciepłe Mieszkanie” w najbliższych miesiącach z bydgoskich kamienic  zniknie duża liczba pieców kaflowych, a jakość powietrza ulegnie poprawie.

Aby poinformować mieszkańców Bydgoszczy o nowym dofinansowaniu, Bydgoski Alarm Smogowy puka do drzwi mieszkańców w budynkach wielorodzinnych i zachęca do skorzystania z dotacji. Aby ułatwić pracę ekodoradczyń, Urząd Miasta Bydgoszczy i KPEC przekazał BAS listę lokalizacji budynków wielorodzinnych, w których nadal znajdują się mieszkania ogrzewane węglem. Dzięki temu ekodoradczynie dotarły już do ponad 500 punktów adresowych i zachęciły wielu mieszkańców do skontaktowania się z pracownikami UMB – informuje organizacja. Działania są realizowane w ramach projektu „Ekodoradcy w działaniu” i grantu od Polskiego Alarmu Smogowego i Clean Air Fund.

W promocję Ciepłego Mieszkania zaangażowali się także lokalni działacze osiedlowi z Okola, Śródmieścia i osiedla Wilczak-Jary – czyli miejsc, gdzie znajduje się wiele kamienic i budynków wyposażonych w „kopciuchy”. Rozwieszają oni plakaty, zostawiają ulotki w miejscach publicznych czy rozmawiają z sąsiadami. Podobną inicjatywę, lecz skierowaną do właścicieli domków, promuje Rada Osiedla Miedzyń-Prądy.

Równolegle BAS prowadzi kampanię informacyjną na Facebooku, a także edukuje bydgoskich instalatorów ogrzewania, przekazując im informacje o zasadach nowego programu, tak aby mogli służyć pomocą mieszkańcom w kwestii dofinansowania do wymiany ogrzewania – przekazują jego przedstawiciele.

Dodatkowo w ramach projektu Bydgoski Włącznik Antysmogowy, które BAS jest partnerem, zorganizowano dwa spotkania informacyjne na temat nowego programu dotacyjnego. Były one prowadzone przez miejskich urzędników. Pierwsze odbyło się 13 czerwca w Młynach Rothera, a drugie 20 czerwca w Muzeum Kanału Bydgoskiego. Oba spotkania przyciągnęły dużą liczbę mieszkańców zainteresowanych zmianą sposobu ogrzewania – CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.