Bydgoszcz
2C
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h ENE
H 2 • L 2
2C
Sob
2C
Nd
1C
Pon
-0C
Wt
5C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoCo dalej z uszkodzoną kamienicą przy ulicy Grodzkiej? Będzie odbudowa czy rozbiórka?
Grodzka 4 Bydgoszcz
05.11.2021 | 08:01

Co dalej z uszkodzoną kamienicą przy ulicy Grodzkiej? Będzie odbudowa czy rozbiórka?

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Do zawalenia się fragmentu ściany kamienicy przy ulicy Grodzkiej 4 doszło na początku października. W 2019 roku wyburzono sąsiednią kamienicę przy Grodzkiej 2, po której obecnie została jedynie pusta, ogrodzona płotem działka.

Fot. Szymon Fiałkowski

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego potwierdza – w pierwszej połowie sierpnia wydał decyzję nakazującą opuszczenie przez mieszkańców kamienicy przy ulicy Grodzkiej 4 z powodu złego stanu technicznego. Pomimo tego, na początku października, gdy runęła część szczytowej ściany budynku, nadal mieszkało w nim osiem osób. Czy będą mogły jeszcze wrócić pod dawny adres – na razie nie wiadomo.

Już kilka godzin po zawaleniu (w czwartek, 7 października) części kamienicy w sąsiedztwie Starego Rynku udało nam się ustalić, że budynek w ogóle nie powinien być zamieszkały. Jego fatalny stan techniczny obrazowały zdjęcia, do których dotarliśmy, a potwierdzała – wydana przez PINB 12 sierpnia decyzja o opróżnieniu obiektu. Wydano jej rygor natychmiastowej wykonalności.

Uszkodzonym obecnie budynkiem zarządza – w imieniu grupy współwłaścicieli – Administracja Domów Miejskich. Jak wynika z odpowiedzi urzędu miasta na interpelację radnego PiS Jarosława Wenderlicha, znajdowały się tam między innymi dwa lokale komunalne. ADM podkreśla jednak, że w ślad za nakazem wyłączenia kamienicy z eksploatacji najemczynie mieszkań miejskich otrzymały propozycje lokali zastępczych.

Pierwsza z nich otrzymała ofertę przeniesienia się do budynku przy ulicy Bora-Komorowskiego w Fordonie, ale z niej nie skorzystała. Jak podaje zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz, stwierdziła, że ma aktualnie gdzie mieszkać, a docelowo chce wrócić na Grodzką 4. Druga z bydgoszczanek otrzymała propozycję przeniesienia się na ulicę Hetmańską. Jako że wskazywała na chęć zamieszkania w bloku, zaproponowano jej także lokal w Fordonie – przy ul. Janosika. Z tej propozycji nie skorzystała, wskazując na chęć przeprowadzki na Błonie. Ostatecznie – wobec braku lokali komunalnych na tym osiedlu – wybrała mieszkanie w Śródmieściu.

Lokatorów kamienicy jest jednak więcej. Z deklaracji współwłaścicieli wynika, że ośmioro. Czy jest szansa, że kiedykolwiek wrócą na Grodzką? 12 października, a więc pięć dni po uszkodzeniu fragmentu budynku w ścisłym centrum Bydgoszczy, nadzór budowlany nakazał przygotowanie ekspertyzy stanu technicznego budynku. Miała zostać wykonana do 29 października, ale dwa dni przed tym terminem wiceprezydent Kozłowicz przekazał, że nadal trwają ustaleniami ze specjalistami z branży budowlanej. Ekspertyza ma wskazać, czy możliwe będzie przywrócenie bezpieczeństwa w kamienicy. Chodzi między innymi o rozbiórkę i ewentualną odbudowę ściany szczytowej oraz przywrócenie budynkowi stateczności.

Przyległa kamienica przy ulicy Grodzkiej 2 (przy skrzyżowaniu z ul. Malczewskiego) została rozebrana w 2019 roku. Powodem tej decyzji był także zły stan techniczny jej konstrukcji.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści