[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Runął fragment ściany kamienicy niedaleko Starego Rynku! Konieczna była ewakuacja mieszkańców

Dodano: 07.10.2021 | 17:13

Na zdjęciu: Teren w rejonie skrzyżowania ulicy Grodzkiej oraz Malczewskiego, gdzie doszło do zawalenia fragmentu ściany szczytowej kamienicy, został odgrodzony przez policję.

Fot. Szymon Fiałkowski

W czwartek wczesnym popołudniem do bydgoskich służb ratunkowych dotarło zgłoszenie o uszkodzeniu kamienicy w ścisłym centrum Bydgoszczy. Zawaleniu uległa jedna ze ścian budynku przy ulicy Grodzkiej. Na szczęście – nikt nie odniósł obrażeń.

Jak mówi w rozmowie z nami kpt. Karol Smarz, rzecznik prasowy bydgoskiej straży pożarnej, zgłoszenie dotarło do strażaków tuż po godzinie 13:30. – Na miejsce zostały wysłane dwa zastępy z jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 1 przy ulicy Pomorskiej – dodaje. Po przybyciu na miejsce potwierdzono, że uszkodzeniu uległa szczytowa ściana kamienicy zlokalizowanej przy ulicy Grodzkiej 4.

Działania strażaków trwały kilkadziesiąt minut. Konieczne było ewakuowanie sześciu przebywających w budynku osób. W trakcie akcji dotarł także siódmy mieszkaniec kamienicy. Kolejne dwie osoby wyprowadzono z pobliskiej oficyny. – W wyniku zdarzenia nikt nie ucierpiał – podkreśla kpt. Smarz. Dwóm osobom spośród ewakuowanych Bydgoskie Centrum Zarządzania Kryzysowego zapewniło lokal zastępczy.

Teren, gdzie doszło do zawalenia ściany, został ogrodzony i zabezpieczony przez policję. Na miejscu pojawiły się służby nadzoru budowlanego. Z naszych informacji wynika, że obiekt – ze względu na zły stan techniczny – już wcześniej został wyłączony z użytku. 12 sierpnia Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał Administracji Domów Miejskich wykwaterowanie mieszkańców. Potwierdza to w rozmowie z nami rzecznik strażaków. – W związku z naszymi działaniami także uzyskaliśmy informację, że w tym budynku nikt nie powinien się już znajdować – wskazuje Karol Smarz.

Blisko trzy lata temu wyburzono kamienicę przy Grodzkiej 2 (u zbiegu z ul. Malczewskiego). Powodem także był zły stan konstrukcji budynku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andzrzej
Andzrzej
10 miesięcy temu

To dobrze, że inspektor NB zadziałał na czas.