Bydgoszcz
13C
Niebo głównie zachmurzone
67% wilgotność
Wiatr: 5km/h N
H 13 • L 13
12C
Pon
14C
Wt
13C
Sr
14C
Czw
10C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCICo się stanie, jeśli pracodawca wypłaci Ci zbyt wysokie wynagrodzenie? [RADCA w PIĄTEK]
06.11.2020 | 08:35

Co się stanie, jeśli pracodawca wypłaci Ci zbyt wysokie wynagrodzenie? [RADCA w PIĄTEK]

Na zdjęciu: Pracownik otrzymujący wynagrodzenie nie musi wcześniej dokładnie znać jego wysokości.

Fot. freeimages

 Rzadko, ale jednak spotykane w praktyce są sytuacje, gdy pracodawca wypłaca pracownikowi zbyt wysokie wynagrodzenie. Sytuacja taka ma miejsce zazwyczaj w wyniku błędu po stronie pracodawcy. Czy i jak pracodawca może dochodzić zwrotu tak zawyżonego wynagrodzenia? O tym poniżej.

Sąd Najwyższy w wyroku z 8 czerwca 2010 r. (I PK 31/10) orzekł, że pracodawca nie może domagać się od pracownika zwrotu nienależnie wypłaconej pensji, jeśli księgowa lub elektroniczny system pomylili się w wyliczeniach. W takiej sytuacji szef nie ma prawa zarzucić podwładnemu bezpodstawnego wzbogacenia,  natomiast w wyroku z 20 czerwca 2001 r. (I PKN 511/00) Sąd Najwyższy stwierdził, że przypisanie pracownikowi powinności liczenia się ze zwrotem nienależnie pobranego wynagrodzenia za pracę musi uwzględniać, że zgodnie z art. 18 k.p. pracodawca może indywidualnym aktem przyznać zatrudnionemu wynagrodzenie w rozmiarze większym, niż wynika z przepisów płacowych.

Sprawami związanymi z naliczeniem i wypłatą wynagrodzeń zajmują się w imieniu pracodawcy zwykle wyspecjalizowane osoby (pracownicy, osoby zewnętrzne) i ponoszą za to odpowiedzialność. A pracownik otrzymujący wynagrodzenie nie musi wcześniej dokładnie znać jego wysokości. Będzie tak w szczególności w odniesieniu do takich składników, jak płaca za pracę w godzinach nadliczbowych czy dodatek za pracę w nocy. Ich wysokość uzależniona jest bowiem od liczby przepracowanych w danym miesiącu godzin nadliczbowych, okresów, w jakich przypadały (dni wolne, pora nocna itp.) lub wymiaru czasu pracy w danym miesiącu. Ustalenie ostatecznej kwoty wymaga zatem posiadania pewnej wiedzy specjalistycznej. W efekcie pracownikowi nie można przypisać złej wiary, tzn. zakładać, że w chwili otrzymania zawyżonego wynagrodzenia zdawał sobie sprawę, że wypłacone zostało pomyłkowo.

Kłopot pracodawcy wiąże się z tym, że obowiązek zwrotu nadpłaty wygasa, jeśli ten, kto korzyść uzyskał (w tym wypadku pracownik), zużył lub utracił korzyść (nadpłatę) w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba że powinien się liczyć w chwili wydawania tej sumy z obowiązkiem zwrotu (np. otrzymał od pracodawcy w chwili zasilenia konta informację o wystąpieniu wątpliwości co do wysokości wypłaconej kwoty).

W wyroku z dnia 9 stycznia 2007 (II PK 138/06) Sąd Najwyższy stwierdził, że zatrudniony ma prawo uważać, że świadczenie wypłacane przez pracodawcę posługującego się wyspecjalizowanymi służbami jest zasadne i zgodne z prawem. A więc obowiązek liczenia się ze zwrotem pieniędzy ogranicza się zasadniczo do sytuacji, w których podwładny ma świadomość otrzymania nienależnego świadczenia. Ciężar dowodu w tej kwestii spoczywa na pracodawcy.

Jeśli pracodawca jest w stanie udowodnić swój błąd oraz wykazać, że pracownik w momencie otrzymania zawyżonego wynagrodzenia miał pełną świadomość, że kwota mu przesłana jest zawyżona, może dochodzić zwrotu w drodze postępowania cywilnego. Swoje roszczenie winien oprzeć na przepisach o bezpodstawnym wzbogaceniu.

Dodam jeszcze, że najczęściej spotykanym „zawyżeniem” wynagrodzenia jest sytuacja, w której pracownik otrzymuje zamiast 3.000 zł, 30.000 zł. W takich sytuacjach pracodawca jest w miarę prostymi środkami dowodowymi wykazać, że doszło do pomyłki. Sytuacja komplikuje się, gdy zawyżenie wynagrodzenia jest nieznaczne.

Podstawa prawna: art. 10 kodeksu cywilnego i art. 10 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego


W razie pytań czy też wątpliwości napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści