[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Zabezpieczenie roszczenia na czas trwania sprawy frankowej – nowe uwagi [RADCA w PIĄTEK]

Dodano: 15.04.2022 | 06:00

Na zdjęciu: W dzisiejszym odcinku porad prawnych, Przemysław Piątek podejmuje ponownie temat zabezpieczenia roszczeń osób mających kredyt we franku szwajcarskim w sprawach z bankami.

Fot. FreeImages

Pisałem już kiedyś artykuł o zabezpieczeniu roszczeń frankowiczów w sprawach z bankami. Obecna sytuacja orzecznicza zmusza mnie jednak do podjęcia tematu na nowo. Tym bardziej, że mam dobre wieści dla kredytobiorców.


Po krótce, interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia istnieje wtedy, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie. Przepis ten powinien być zgodnie z treścią przepisów Dyrektywy 93/13, której implementacją są polskie przepisy dotyczące klauzul abuzywnych i mając na celu zaniechanie stosowania przez przedsiębiorców niedozwolonych postanowień umownych, w tym do zapewnienia pełnej restytucji świadczeń spełnionych na podstawie takich warunków (por wyrok TSUE w sprawie C 154/15).

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Wcześniejsze odcinki porad prawnych w cyklu Radca w Piątek

Niezgodne z przepisami powołanej dyrektywy są regulacje krajowe, które uniemożliwiają sądowi zawieszenie postępowania egzekucyjnego do czasu zbadania podniesionych przez konsumenta zarzutów abuzywności umowy (wyrok C 407/18 TSUE). Idąc dalej należy podkreślić, że uregulowanie stosunków między stronami na czas trwania procesu polegające na wstrzymaniu obowiązku spłaty rat, które z racji nieważności umowy nie są należne, pozwala na uniknięcie kolejnego procesu o ich zwrot. Taki proces należałoby traktować jako poważne utrudnienie realizacji celu niniejszego postępowania, którym jest przecież definitywne rozstrzygnięcie sporu pomiędzy stronami.

A te dobre wieści, o których wspominałem na początku polegają na tym, że w „wydziale frankowym” Sądu Okręgowego w Warszawie, sąd przychyla się do takiego wniosku w zasadzie zawsze, jeżeli kapitał kredytu został spłacony. Jeśli więc oddałeś bankowi to, co od niego pozyskałeś na mocy „umowy kredytu”, możesz mocno liczyć na to, że sąd wstrzyma kolejne płatności.

Jeśli masz ochotę poczytać trochę o kredytach frankowych, to udostępniłem darmowego ebooka, który stanowi wstęp do problematyki kredytów powiązanych z CHF. Możesz go pobrać całkowicie za darmo TUTAJ

W razie pytań czy też wątpliwości napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl

Przemysław PIĄTEK
radca prawny
>> tel.: 792-262-264
>> www.radcapiatek.pl
https://www.facebook.com/radcapiatek/

Zabezpieczenie roszczenia na czas trwania sprawy frankowej - nowe uwagi [RADCA w PIĄTEK]
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments