Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Co z budową zatoki autobusowej przy ul. Centralnej w Osielsku? Przedstawiamy stanowisko ZDP

Dodano: 08.02.2024 | 07:11

Na zdjęciu: Ta sprawa mocno podzieliła radnych

Fot. Google Maps

Ta sprawa podzieliła radnych z Osielska. Mowa o przystanku autobusowym, który zlokalizowany jest przy skrzyżowaniu ul. Centralnej, Orzechowej i Leśnej w Osielsku. Zdaniem części radnych jest to miejsce niebezpieczne i trzeba wybudować tam zatokę. Droga jest w administrowaniu Zarządu Dróg Powiatowych. Poprosiliśmy zatem dyrekcję o zajęcia stanowiska w tej kwestii.

O poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu walczy radny Przemysław Ziętara. Obecnie autobusy zatrzymują się tam na jezdni. Zdaniem radnego to miejsce niebezpieczne – obok jest ruchliwe skrzyżowanie, przejście dla pieszych, a dodatkowym problemem jest ograniczona widoczność.

Zamknąć przystanek?

Sprawa była poruszana przy okazji sporządzania budżetu Gminy Osielsko na 2024 rok. Radny Andrzej Wiekierak podczas sesji złożył formalny wniosek, aby do budżetu wprowadzić zadanie polegające na budowie zatoki autobusowej przy ul. Centralnej z kwotą 380 tys. zł w zamian za oświetlenie wzdłuż ul. Szosa Gdańska. Sprawa mocno podzieliła radnych. – Jeżeli coś jest niebezpieczne i w tej chwili to zagraża to trzeba zamknąć ten przystanek i 100 metrów dalej mają mieszkańcy przystanek bezpieczny do czasu budowy tej zatoki – to na przykład wypowiedź przewodniczącego Rady Gminy Benedykta Leszczyńskiego.

Stanowisko ZDP

Ostatecznie wniosek radnego Wiekieraka przepadł w głosowaniu. Już wcześniej pojawiały się informacje, że inwestycję własnymi środkami może zrealizować zarządca drogi, czyli Zarząd Dróg Powiatowych w Bydgoszczy. Poprosiliśmy zatem dyrekcję o ustosunkowanie się do tej sprawy. – Gmina Osielsko opracowała projekt budowy przedmiotowej zatoczki wraz z uzyskaniem wszystkich zezwoleń niezbędnych do jej wybudowania – wyjaśnia nam Anna Radtke zastępca dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych. – W 2023 roku Gmina wystąpiła z pismem w którym to zaznaczyła, iż jest gotowa na sfinansowanie budowy przedmiotowej inwestycji. W 2023 roku został podjęty szereg uchwał w tej sprawie. Obecnie przygotowywane jest stosowne porozumienie z Gminą Osielsko po którym podpisaniu Gmina może przystąpić do przedmiotowych prac budowlanych – dodaje Anna Radtke.

Pieniędzy nie ma

Problem w tym, że na ten moment w budżecie gminy nie ma zarezerwowanych środków na tę inwestycję. Co dalej? Trzeba czekać na ruch wójta i podjęcie uchwał przez Radę Gminy Osielsko.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
19 dni temu

A co z punktem przesiadkowym w gminie Osielsko? Ruszy budowa w tym roku?

Adam
Adam
19 dni temu

380.000zł jak kawałek dalej jest przystanek koło kościoła? Nie ma ważniejszych spraw w gminie?