Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Co z budynkiem po „dziewiątce” i terenie przy Orląt Lwowskich? Fordoniacy zdecydują w konsultacjach

Dodano: 04.12.2017 | 14:42

Ratusz ogłosił konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania fordońskich nieruchomości.

Na zdjęciu: Mieszkańcy Fordonu widzą potrzebę utworzenia w budynku po SP 9 miejsca spotkań lokalnej społeczności.

Fot. ST

Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania budynku po szkole podstawowej nr 9 na Mariampolu oraz placu przy ulicy Orląt Lwowskich. Wniosek o ich przeprowadzenie złożyła Rada Osiedla Tatrzańskie.

Wraz z wybudowaniem nowego obiektu oświatowego przy ulicy Bora-Komorowskiego, istniejąca od wielu lat szkoła przy ulicy Tatrzańskiej zmieniła swoją siedzibę. Okoliczni mieszkańcy zainteresowali się dalszymi losami obiektu – zgłosili nawet projekt jego adaptacji w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Pomysł stworzenia w budynku wielopokoleniowej świetlicy osiedlowej został odrzucony w procesie weryfikacji wniosków, ponieważ urzędnicy nie podjęli decyzji co do dalszego przeznaczenia nieruchomości.

Wobec licznych wątpliwości dotyczących przyszłości budynku Rada Osiedla Tatrzańskie wystosowała prośbę o przeprowadzenie konsultacji społecznych w tej sprawie. Taką możliwość stworzył przyjęty wiosną nowy regulamin konsultacji. Na początku października rada miasta przyjęła uchwałę w tej sprawie, lecz ze względu na problemy formalne jej wykonanie zostało opóźnione.

Konsultacje ostatecznie ruszyły 30 listopada i potrwają do 20 grudnia. Mogą w nich uczestniczyć wyłącznie mieszkańcy Fordonu. W ankiecie, która znajduje się na stronie bydgoskiekonsultacje.pl, urzędnicy pytają się o koncepcje zagospodarowania budynku po SP 9 oraz o to, czy aktualne plany zagospodarowania przestrzennego dla terenu przy Orląt Lwowskich spełniają oczekiwania lokalnej społeczności.

W części ankiety dotyczącej obiektu przy ulicy Tatrzańskiej przedstawiono kilka wariantów odpowiedzi – dwa z nich zakładają, że nieruchomość powinna zostać sprzedana (albo na cele rehabilitacyjne, albo z zamiarem uzyskania środków na powstanie centrum kultury w innej lokalizacji), a trzeci – przekazanie na działalność Ochotniczej Straży Pożarnej. Mieszkańcy mają też możliwość zaproponowania innego rozwiązania. Społeczność osiedla Mariampol – skupiona wokół projektu mariampol.pl – namawia fordoniaków do wyboru czwartej opcji i zgłoszenia uwagi dotyczącej pozostawienia nieruchomości w zasobach miasta z przeznaczeniem na wielopokoleniową świetlicę osiedlową i stworzeniem miejsca do działalności organizacji społecznych wraz z terenem rekreacji. Uzasadnieniem takiego wariantu ma być ogólnodostępność budynku dla mieszkańców oraz możliwość pozyskiwania środków z BBO na jego doposażenie.

W części poświęconej terenowi przy ulicy Orląt Lwowskich społeczność Fordonu może zgłosić swoje uwagi co do planu zagospodarowania. Według jego aktualnych zapisów, część położona bliżej ulicy Wyzwolenia stanowi rezerwę pod ewentualne przeniesienie Targowiska Tatrzańskiego, a część przy Pelplińskiej – obszar pod realizację obiektu usługowego (kina, galerii handlowej, domu kultury itp.). Wcześniej firma TUP planowała tam budowę centrum kulturalno-rozrywkowego z salami kinowymi, lecz pomimo powołania wraz z urzędem miasta spółki Kino-Centrum Fordon plany te nie doczekały się realizacji. Przedstawiciele TUP uznali, że stworzenie multipleksu w tej części Bydgoszczy nie jest opłacalne.

Błażej Bembnista