Bydgoszcz
-0C
Niebo częściowo zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 3km/h E
H 0 • L -2
1C
Nd
-1C
Pon
-3C
Wt
-4C
Sr
-6C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoCo z instalacją na kłódki zakochanych? Ratusz odpowiada
kłódki zakochanych bydgoszcz
10.10.2019 | 09:35

Co z instalacją na kłódki zakochanych? Ratusz odpowiada

Na zdjęciu: Tak ma wyglądać instalacja, która stanie nad Brdą.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

W marcu bydgoski magistrat ogłosił wyniki konkursu na instalację, która miała zastąpić kładki przy Wyspie Młyńskiej w roli miejsca na wieszanie kłódek zakochanych. Zwycięska miała pojawić się w centrum miasta w ciągu kilku miesięcy.

Na początku roku urząd miasta ogłosił konkurs na wykonanie koncepcji instalacji artystycznej, na której zakochani bydgoszczanie mieliby wieszać „kłódki miłości”. W ten sposób zrealizowano zapowiedź Rafała Bruskiego, który we wrześniu 2018 roku – po akcji usuwania kłódek znajdujących się na kładkach prowadzących na Wyspę Młyńską – obiecał stworzenie alternatywnego miejsca do ich zawieszania.

Zobacz również:

Bydgoscy studenci wykonali najlepszy projekt instalacji na kłódki

W lutym mieszkańcy głosowali na osiem propozycji instalacji. Z tego grona wybrano pięć prac cieszących się największym powodzeniem wśród mieszkańców. Ostatecznego wyboru najlepszej koncepcji dokonała komisja konkursowa, której do gustu najbardziej przypadł projekt studentów UTP – Justyny Wójcik i Pawła Przybyły.

Koncepcja „Kadr na miłość” jest wzorowana na bydgoskich spichrzach i ma składać się z czterech ciemnych elementów. Pozornie wydają się one osobne, ale pod odpowiednim kątem widzenia będą tworzyć spójną całość, w którą wpisane będą serca. Pomysł bydgoskich studentów uwzględnia również dodatkową funkcję, czyli tworzenie naturalnych kadrów zwracających uwagę na piękno panoramy bydgoskiej. Dzięki temu instalacja ma być idealnym elementem zdjęć zakochanych par.

Za realizację instalacji odpowiada biuro promocji miasta. Podczas marcowej konferencji poświęconej rozstrzygnięciu konkursu dyrektor biura Łukasz Krupa zapewniał, że instalacja pojawi się w ciągu kilku miesięcy. Jednak od tego momentu w temacie „kadru na miłość” zapadła cisza. Zapytaliśmy więc ratusz, na jakim etapie jest realizacja projektu.

Trwają prace związane z opracowywaniem dokumentacji projektowej. Zgodnie z umową powinna być ona gotowa do końca roku – podaje rzecznik prezydenta Marta Stachowiak.

Poznaliśmy także miejsce, w którym stanie obiekt do wieszania kłódek zakochanych. Jeszcze w marcu było ono owiane tajemnicą, ale dziś wiemy, że „Kadr na miłość” znajdzie się na skwerze przy ul. Grodzkiej i Bernardyńskiej, zwanym Rynkiem Kwiatowym.

W ramach zleconej dokumentacji projektowej przewidywane jest również zagospodarowanie skweru poprzez m.in. wykonanie nowych dojść i ścieżek, aranżacje nowych nasadzeń oraz zaprojektowanie odpowiedniego podświetlenia instalacji artystycznej – przekazuje Stachowiak.

Wybór nieco zapomnianego skweru jest nieprzypadkowy. Specjaliści do spraw estetyki chcą w ten sposób ożywić kolejny zakątek centrum miasta. – To będzie taka przestrzeń dla zakochanych – zakomunikował w marcu plastyk miejski Marek Iwiński. Wówczas wyraził też nadzieje, że lokalizacja instalacji będzie nowym, kultowym miejscem w Bydgoszczy, które będzie chętnie odwiedzane przez młodych ludzi. W podobnym tonie wypowiadał się menedżer Starego Miasta i Śródmieścia Maciej Bakalarczyk. – Tego typu rozwiązanie pozwoli stworzyć nie tylko miejsce dla zakochanych, ale też miejsce, w którym warto bywać – podkreślił.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści