Bydgoszcz
14C
Słonecznie
87% wilgotność
Wiatr: 2km/h ENE
H 16 • L 13
22C
Pt
23C
Sob
23C
Nd
23C
Pon
26C
Wt
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeKładka przy Wyspie Młyńskiej w remoncie. Znikną kłódki! [ZDJĘCIA]
głowne usuwanie kłodek wyspa młyńska kładka st 03
06.09.2018 | 10:08

Kładka przy Wyspie Młyńskiej w remoncie. Znikną kłódki! [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Dziś (6 września) rano rozpoczęto prace na Moście Kiepury.

Fot. ST

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej zlecił wykonanie prac na Moście Kiepury, nazywanym też Mostem Miłości. Wymiana elementów balustrady jest spowodowana obciążeniami, będące efektem wieszania na nich przez zakochane pary kłódek. Co dalej z symbolami uczuć?

Kładka, łącząca nabrzeże Brdy przy Operze Nova z Wyspą Młyńską, została oddana do użytku w 2008 roku. Jej realizacja była jednym z elementów rewitalizacji Wyspy. Przeprawa powstała bowiem mniej więcej w miejscu, gdzie do 1945 roku znajdował się Most Magazynowy.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Czwarty krąg Opery Nova ma powstać za trzy lata


Po otwarciu kładka zyskała nie tylko funkcję komunikacyjną – szybko zrodził się bowiem zwyczaj wieszania na niej kłódek, symbolizujących miłość dwóch zakochanych osób. Wzorowana m. in. na moście Ponte Milvio w Rzymie czy Moście Tumskim we Wrocławiu nowa tradycja stała się jednak problemem dla konstrukcji przeprawy. Wykonane z metalu elementy balustrady zaczęły się niszczyć pod wpływem ciężaru kłódek, a także przez wyrywanie ich – przyczyną takiego zachowania było rzecz jasna wygaszenie uczucia.

Drogowcy zlecili wykonanie wymiany elementów na balustradzie już w 2015 roku. Teraz wykonali to ponownie – dziś specjalistyczna firma prowadzi prace na Moście Kiepury. Jak dowiedzieliśmy się w ZDMiKP, trwa tam wymiana paneli, uszkodzonych przez kłódki. Zlecenie jest efektem dokonywanych co jakiś czas przeglądów stanu technicznego przepraw.

Kłódki – co ucieszy odkochanych i osoby, które narzekały na pogorszenie estetyki mostu – zostaną zutylizowane. ZDMiKP przestrzega, że wieszanie symboli miłości jest niedozwolone. – Ich nie powinno tam być – usłyszeliśmy w zarządzie.

Ponadto, usuwanie kłódek jest też prowadzone na kładce przy Herbaciarni Asia, łączącej ulicę Długą (poprzez Magiczne Schodki) z Wyspą Młyńską. Tam też wymieniono elementy balustrady na nowe.

CZY USUWANIE KŁÓDEK Z KŁADEK PROWADZĄCYCH NA WYSPĘ MŁYŃSKĄ TO DOBRY POMYSŁ?


Powiązane treści