Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Co z ul. Jastrzębią w Żołędowie? Nie ma jeszcze decyzji ZRID

Dodano: 13.11.2023 | 08:18

Na zdjęciu: Drogowcy czekają na decyzję ZRID

Fot. IN

Zarząd Dróg Wojewódzkich od kilku ładnych lat planuje przebudowę ul. Jastrzębiej w Żołędowie (gm. Osielsko). Przeciągały się jednak sprawy związane z projektem. Teraz drogowcy czekają na decyzję ZRID.

Ulica ta znajduje się w ciągu drogi wojewódzkiej nr 244. Według założeń prace mają zostać przeprowadzone na odcinku 3,2 km. Ma pojawić się m.in. nowe odwodnienie, w planach jest wymiana infrastruktury podziemnej, instalacji teletechnicznych itp. Już w 2017 roku Gmina Osielsko podpisała umowę z samorządem województwa dotyczącą wsparcia finansowego. Przetarg na wykonanie projektu wygrała firma Voessing Polska. W trakcie prac projektowych wystąpiły jednak problemy, które wydłużały termin zakończenia projektu.

Projekt jest gotowy

Zarząd Dróg Wojewódzkich przekazał nam, że prace nad projektem zostały już zakończone. – Prace projektowe są zakończone – mówi Michał Sitarek, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. – Przypomnę, że ich trakcie rozwiązywaliśmy szereg problemów. Dokumentacja objęła wszystkie branże oraz uwzględniała konieczność poszerzenia pasa drogowego kosztem prywatnych nieruchomości. W trakcie tych prac zmieniały się też przepisy związane między innymi z uzyskiwaniem pozwoleń. W trakcie prac uwzględnialiśmy też wnioski mieszkańców i gminy związane np. z odwodnieniem, które rozszerzały istotnie zakres prac. W trakcie prac projektowych wystąpiła konieczność uwzględnienia zmian wynikających z rozbudowy sieci gazociągowej. Efektem tych prac było złożenie do Wojewody wniosku o wydanie decyzji ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej – będące pozwoleniem i zarazem zatwierdzeniem nowego podziału nieruchomości i przejęcie niezbędnych gruntów pod inwestycje) – dodaje Michał Sitarek.

Cykl dwuletni

Dopiero uzyskanie ZRID-u otworzy drogę do ogłoszenia przetargu na prace budowlane. Zadanie ze względu na wspomniany wcześniej zakres prac i konieczność etapowania realizowane będzie prawdopodobnie w cyklu dwuletnim.

Środki na ten cel

A co z funduszami? – Środki na prace budowlane zabezpieczyły w budżecie Urząd Marszałkowski i Gmina Osielsko – wyjaśnia Michał Sitarek. – Łącznie na ten cel zarezerwowano wstępnie 11,5 mln zł. Dodatkowo konieczne będą jeszcze środki na wykupy nieruchomości – dodaje.

Inne prace na DW 244

Jednocześnie ZDW w Bydgoszczy informuje, że w poprzednich latach na DW nr 244 odnowiono nawierzchnię w Tryszczynie, Bożenkowie i Maksymilianowie. W ubiegłym roku Powiat Bydgoski korzystający z marszałkowskiego dofinansowania z RPO WK-P (środki unijne) dokończył budowę dróg rowerowych na odcinku od Szosy Koronowskiej (dawnej DK nr 25) do węzła Maksymilianowo. Współpracowano też z GDDKIA w celu optymalnego połączenia drogi wojewódzkiej z dawną DK nr 5 w obrębie węzła Bydgoszcz Północ, gdzie powstało bezpieczne rondo. W tym roku odnowiono 1,5 kilometrowy odcinek w Bożenkowie. Zlecono też prace we Wtelnie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments