Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Co zrobić z nazwiskiem po ślubie? [RADCA w PIĄTEK]

Dodano: 11.12.2020 | 09:09

Na zdjęciu: Oświadczenie może być złożone bezpośrednio po zawarciu małżeństwa albo przed sporządzeniem przez kierownika urzędu stanu cywilnego zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.

Fot. FreePik

Brałaś lub brałeś już ślub albo planujesz zawarcie związku małżeńskiego? W społeczeństwie panuje zwyczaj, że kobieta bierze nazwisko męża. Wiedz jednak, że wcale tak nie musi być! To tylko stereotyp. Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie stawia przeszkód, aby mąż nosił nazwisko żony. O tym, jak wygląda kwestia wyboru nazwiska lub nazwisk, opiszę w dzisiejszym artykule.

O nazwisku, które każdy z małżonków będzie nosił po zawarciu małżeństwa, decyduje jego oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. W istocie więc to każde z małżonków decyduje o swoim nazwisku, które będzie nosić w przyszłości. Możliwa jest więc sytuacja, że oboje małżonkowie będą nosili wspólne nazwisko jednego z nich. Jest to standardowe, najczęstsze rozwiązanie. Jednak istnieje możliwość pozostania przy swoim rodowym nazwisku. Wtedy każde z małżonków nosi inne nazwisko.

Każdy z małżonków może również zachować swoje dotychczasowe nazwisko i połączyć z nim dotychczasowe nazwisko drugiego małżonka. Nazwisko utworzone w wyniku połączenia nie może składać się z więcej niż dwóch członów.

Istotne jest, że forma nazwiska wybranego przez małżonków powinna uwzględniać zasady języka polskiego, w tym formy gramatyczne nazwisk w rodzaju męskim i żeńskim. W. Borysiak, [w:] KRO. Komentarz, 2014, s. 248. Obcojęzyczne nazwiska podlegają wpisaniu do aktu małżeństwa w brzmieniu wskazanym przez małżonków. Podkreślono ponadto, że należy dążyć do uwzględniania (w miarę możności) decyzji małżonków, uwzględniając jednakże zasady gramatyczne występujące w danym języku oraz istniejący w tej mierze margines swobody, a także dokonującą się w społeczeństwie ewolucję. Tak T. Sokołowski, [w:] KRO. Komentarz, 2013, s. 102–103.

Oświadczenie może być złożone bezpośrednio po zawarciu małżeństwa albo przed sporządzeniem przez kierownika urzędu stanu cywilnego zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.

Nazwisko ustalone przy zawarciu małżeństwa może zostać zmienione w trybie administracyjnym zgodnie z przepisami ustawy o zmianie imienia i nazwiska. Jednak taka zmiana może nastąpić wyłącznie z ważnych powodów (np. zmiana nazwiska ośmieszającego lub nielicującego z godnością człowieka.

W razie niezłożenia oświadczenia w sprawie nazwiska, każdy z małżonków zachowuje swoje dotychczasowe nazwisko.

Na koniec warto jeszcze zasygnalizować, jak kształtuje się sytuacja z nazwiskiem dziecka. Otóż, jeżeli co do dziecka istnieje domniemanie, że pochodzi od męża matki, nosi nazwisko będące nazwiskiem obojga małżonków. Ale jeżeli małżonkowie mają różne nazwiska, dziecko nosi nazwisko wskazane w ich zgodnych oświadczeniach. Małżonkowie mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka.

Na marginesie należy dodać, że po wyroku rozwodowym, możesz wrócić do swojego pierwotnego nazwiska w ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu.

Podstawa prawna: art. 25, 59 i 88 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U.2017.682 t.j.)


W razie pytań czy też wątpliwości napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl

Przemysław Piątek