Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Czwarty krąg Opery Nova: umowa na budowę podpisana. „To wypełnienie woli narodu”

Dodano: 12.01.2023 | 18:47

Na zdjęciu: Umowa na budowę czwartego kręgu Opery Nova podpisał przedstawiciel Budimexu Mariusz Hurylski oraz dyrektor opery Maciej Figas.

Fot. Szymon Fiałkowski

Po 60 latach urzeczywistni się pełna wizja prof. Józefa Chmiela – powstanie czwarty krąg Opery Nova. W czwartek (12 stycznia 2023 roku) podpisano umowę z firmą Budimex na realizację inwestycji, przygotowywanej już od kilku lat.

W czwartkowe południe salę Manru Opery Nova wypełnili ważni goście: trzej kolejni prezydenci Bydgoszczy – Roman Jasiakiewicz, Konstanty Dombrowicz (obecnie radni województwa) i Rafał Bruski, marszałek województwa Piotr Całbecki wraz z wicemarszałkiem Zbigniewem Ostrowskim i przewodniczącą sejmiku województwa Elżbietą Piniewską oraz projektanci i wykonawcy długo oczekiwanej inwestycji – czwartego kręgu opery. Nadszedł bowiem wyczekiwany moment podpisania umowy na budowę obiektu.

Inwestycja budzi emocje: niektórzy zwracają uwagę na niezadowalającą estetykę nowego gmachu, inni poddają w wątpliwość sens jej realizacji w dobie dramatycznej sytuacji komunikacji publicznej czy braku środków na nowe zamierzenia miasta. Bydgoski ratusz wraz z sejmikiem finansują – solidarnie po połowie – budowę gmachu. Jej koszt to 118 milionów złotych. Czwarty krąg Opery Nova nie mógł liczyć na wsparcie unijne; trzeba również dodać, że jego pierwotny zamysł organizowanie festiwalu Camerimage, ale ten po głośnej wyprowadzce przeniósł się do Torunia. Te aspekty – jak widać po licznych komentarzach mieszkańców – sprawiają, że część bydgoszczan wolałaby wydać miliony na ich zdaniem pilniejsze projekty.

Gospodarz Opery Nova Maciej Figas przekonywał jednak, że pomimo wielu dywagacji i rozpatrywania wielu aspektów prowadzenia budowy, czwarty krąg Opery Nova jest potrzebny, ponieważ poprawi warunki pracy w operze i wizerunek miasta. Nowy obiekt będzie znajdował się w ścisłym centrum Bydgoszczy, obok istniejących trzech kręgów czy zmieniających się terenów po fabryce Befana. Figas dziękował też prezydentowi Bruskiemu i marszałkowi Całbeckiemu za jej sfinansowanie w dobie „trudnej sytuacji międzynarodowej”.

Czwarty krąg Opery Nova. Co się w nim znajdzie?

Idea czwartego kręgu Opery Nova nie jest nowością ostatnich lat. Patrząc na zachowaną makietę koncepcji z 1962 roku, autorstwa prof. Józefa Chmiela – głównego projektanta gmachu bydgoskiej opery – widzimy, że od początku kompleks miał się składać z czterech budynków, jednak potem ich liczbę uszczuplono do istniejących obecnie trzech. Wizję Chmiela po latach – konkretnie w 2016 roku – wskrzesił dyrektor Figas, konsultując ją z innym projektantem Opery Nova Andrzejem Prusiewiczem. W kolejnym roku zobaczyliśmy wizualizacje koncepcji, a w 2018 roku podpisano porozumienie o współfinansowaniu zadania przez miasto i samorząd województwa. Jesienią 2019 roku czwarty krąg otrzymał pozwolenie na budowę, a trzy lata później ogłoszono przetarg na wykonanie prac budowlanych.

Za aktualny koncept czwartego kręgu odpowiedzialna jest trójmiejska pracownia WAPA, której szefem jest Krzysztof Kozłowski – kolejny uczeń prof. Chmiela. To on, wraz z Prusiewiczem, włożył w niego najwięcej pracy. Ciążyła na nim jednak sporą odpowiedzialność, gdyż – jak sam podkreślił – Opera Nova to symbol Bydgoszczy i manipulowanie przy niej było niebezpieczne. – Wraz z Prusiewiczem cały czas czułem też na plecach oddech profesora Chmiela – mówił Kozłowski. Prusiewicz wspominał natomiast, że w czwartym kręgu architekci pierwotnie umieścili restaurację i stołówkę dla pracowników instytucji.

Rozbudowa Opery Nova będzie polegać na dobudowaniu przeszklonego, czterokondygnacyjnego obiektu składającego się z dwóch brył: nawiązującego do pozostałych kręgów walca i prostopadłościanu, pełniącego funkcję komunikacyjną. Czwarty krąg będzie miał blisko sześć tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. „Jądrem” budynku będą sale: kameralna operowa z widownią na 500 osób, kinowa na około 200 i przestrzeń wystawiennicza. Dzięki zaangażowaniu menedżera Starego Miasta i Śródmieścia Macieja Bakalarczyka i rady estetyki pod przewodnictwem prof. Dariusza Markowskiego na dachu powstanie taras widokowy, z którego będzie podziwiać zakole Brdy, katedrę i Wyspę Młyńską. Być może kiedyś odbędzie się tam koncert „skrzypka na dachu”.

Takiej sali na około 500 miejsc nie ma obecnie w Bydgoszczy. Są większe – jak operowa czy filharmoniczna – albo mniejsze. Zapotrzebowanie na tego typu przestrzeń jest olbrzymie – uzasadniał jej realizację dyrektor Figas. Nowa przestrzeń posłuży rozwinięciu oferty kongresowej Opery Nova.

Dodatkowym elementem czwartego kręgu będzie dwupoziomowy podziemny parking na 230 miejsc, który zastąpi obecny plac postojowy przy ulicy Karmelickiej. To z jednej strony dobra informacja i doskonały element nacisku na prezydenta Rafała Bruskiego, by podjął odważne decyzje i zlikwidował parking przy ulicy Mostowej, oraz na Rybim Rynku i Starym Porcie, a z drugiej strony – dla ZDMiKP będzie to kolejny argument za utrzymywaniem ruchu na dzielącej Stare Miasto i Śródmieście śródmiejskiej autostradzie, jaką jest ulica Focha.

Budimex wybuduje czwarty krąg Opery Nova. Kiedy zacznie prace?

Podczas uroczystego podpisania umowy głos zabrali współfinansujący nowy obiekt. Marszałek województwa Piotr Całbecki w podniosłych słowach określał podległą mu instytucje kultury i jej gmach za „ikonę Bydgoszczy”. – Budowa czwartego kręgu to wypełnienie woli narodu, aby stworzyć coś od siebie dla siebie – takie motto inwestycji zaproponował Całbecki w swoim wystąpieniu. – Aż ciarki przechodzą po plecach, ale coś w tym jest – odniósł się do patetycznego wystąpienia marszałka prezydent Rafał Bruski. Przypomniał on trwające od 2016 roku rozmowy na temat czwartego kręgu i przyznał, że jego obecna forma podoba mu się bardziej od dawnej wizji prof. Chmiela.

To bardzo ważny dzień i spełnienie obietnicy z porozumienia zawartego w czerwcu 2018 roku – podkreślał Roman Jasiakiewicz, radny województwa i jeden z głównych orędowników czwartego kręgu. Wyraził też nadzieję, że powstanie on – w odróżnieniu od pozostałej części – stosunkowo szybko. Zgodnie z zawartą dziś umową, Budimex ma 28 miesięcy na rozbudowę Opery Nova. Ekipy znanej w Bydgoszczy firmy (odnawiała m.in. Młyny Rothera czy realizuje Akademickie Centrum Sportu Politechniki Bydgoskiej) powinny wejść na plac budowy w lutym.

ZOBACZ TEŻ, JAKA INWESTYCJE REALIZOWANĄ OSTATNIO PRZEZ BUDIMEX ZOSTAŁA ODDANA DO UŻYTKU [KLIKNIJ TUTAJ]

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments