Bydgoszcz
3C
Mżawka
81% wilgotność
Wiatr: 6km/h NNW
H 3 • L 3
4C
Pt
8C
Sob
10C
Nd
12C
Pon
12C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeOpera Nova może być większa. Zarządca obiektu jest na tak
10.11.2016 | 22:49

Opera Nova może być większa. Zarządca obiektu jest na tak

Projekt rozbudowy opery wzbudził zainteresowanie władz miasta i województwa.

Na zdjęciu: Budynek Opery Nova może zyskać czwarty krąg.

Fot. ST / archiwum

Okazały budynek Opery Nova składa się z trzech kręgów, lecz już wkrótce być może dobudowany zostanie też czwarty. Stworzony w latach 60. XX wieku projekt ponownie wzbudził zainteresowanie władz miasta i województwa. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Opera Nova z czwartym kręgiem? Wraca pomysł sprzed lat

Rozmowy dotyczące realizacji dzieła, zmarłego w 2013 roku, prof. Józefa Chmiela prowadzone są od dłuższego czasu. Zainicjował je dyrektor Opery Nova Maciej Figas. W rozmowach uczestniczył również prezydent Rafał Bruski oraz dyrektor Camerimage Marek Żydowicz, który twierdzi, że rozbudowa budynku opery umożliwiłaby dalszą organizację festiwalu w Bydgoszczy.

Wspólnie z współtwórcą i kontynuatorem dzieła prof. Chmiela – profesorem Andrzejem Prusiewiczem, przygotowana została nowa koncepcja budowy czwartego kręgu. Zgodnie z założeniami projektu, mógłby on powstać na działce należącej do opery, na której od 16 lat jest parking. Dobudowany obiekt składałby się z co najmniej pięciu pięter. Na samej górze zlokalizowana byłaby sala projekcyjna na k. 350 miejsc. Na pierwszym piętrze powstałaby przestrzeń wystawiennicza z szerokim przejściem łączącym czwarty krąg z foyer głównego gmachu opery. Na poziomie 0 znalazłyby się szatnie i toalety dla widzów, pomieszczenia magazynowe dla wystawców lub pokoje dla organizatorów kongresów oraz foyer. Piętro niżej umiejscowiona byłaby sala prób, która mogłaby zarazem pełnić funkcję sali kameralnej na ok. 350 miejsc. Pod gmachem powstałby dwupoziomowy parking, gdzie miejsca znalazłoby około 300 aut.

Szacuje się, że budowa czwartego kręgu kosztowałby ok. 40 mln złotych. Miasto Bydgoszcz zadeklarowało, że mogłoby pokryć 50% kosztów inwestycji. Taka informacja trafiła do zarządcy Opery Nova, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, któremu spodobał się pomysł budowy czwartego kręgu. – Skierowaliśmy w tej sprawie pismo do ministra kultury i dziedzictwa narodowego wicepremiera Piotra Glińskiego. Liczymy na pozytywne decyzje ministerstwa – mówi marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki


Powiązane treści