Bydgoszcz
11C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h SW
H 12 • L 11
11C
Sr
10C
Czw
8C
Pt
9C
Sob
8C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoCzy deszczówka zasili staw na Czyżkówku? Jest na to mała nadzieja
wiejska bydgoszcz
21.06.2020 | 09:58

Czy deszczówka zasili staw na Czyżkówku? Jest na to mała nadzieja

Na zdjęciu: Staw przy Wiejskiej znajduje się nieopodal skrzyżowania z ulicą Łebską.

Fot. Google Maps

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja realizują projekt modernizacji systemu odwadniania miasta. Wielka inwestycja ma na celu łagodzenie skutków zmian klimatycznych i przeciwdziałanie skutkom suszy, a także ma zapobiegać wysychaniu zbiorników wodnych. Na liście stawów, które będą zasilane deszczówką nie ma jednak zbiornika na Czyżkówku. O szanse na jego uratowanie zapytał radny Szymon Róg.

Jak informowaliśmy na początku czerwca, MWiK mają w planach bagrowanie i zasilanie wodą opadową stawów na Osowej Górze – przy ulicy Rekinowej, Łowiskowej i Kutrowej. Podobne rozwiązania zostaną także zastosowane w Dolinie Pięciu Stawów i Parku Kazimierza Wielkiego. Rzecznik spółki Marek Jankowiak zaznaczał, że będzie to jedna z form zabezpieczenia miasta przed skutkami deszczy nawalnych – a te zdarzają się ostatnio coraz częściej.

Zobacz również:

MWiK o stawach na Osowej Górze

Realizowany projekt modernizacji systemu kanalizacji deszczowej ma na celu łagodzenie skutków zmian klimatycznych i przeciwdziałanie skutkom suszy – co w konsekwencji ma zapobiegać wysychaniu zbiorników. W ramach projektu powstaną urządzenia służące gospodarowaniu wodami opadowymi – przede wszystkim zbiorniki retencyjne zamknięte i otwarte, ale także skrzynki rozsączające, instalacje do nawadniania terenów zielonych czy podczyszczalnie wód deszczowych. Zaplanowano także renowację 90 km istniejących kanałów deszczowych, budowę 14 km nowych kanałów deszczowych oraz urządzeń umożliwiających oczyszczenie i zagospodarowanie wody deszczowej na terenach zielonych.

Radny Szymon Róg zapytał w interpelacji władze miasta, czy istnieje możliwość dopisania do listy oczyszczanych stawów zbiornika przy ulicy Wiejskiej na Czyżkówku. – Lepsze zagospodarowanie tego terenu stałoby się dodatkową atrakcją dla okolicznych mieszkańców rozwijającego się osiedla – uzasadniał radny i poprosił o wpisanie stawu na listę zbiorników przeznaczonych do renowacji. W odpowiedzi prezydent Rafał Bruski przyznał, że sadzawka na Czyżkówku nie jest ujęta w programie budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej. – W związku z powyższym proszę zgłosić przedmiotowe zadanie do tegorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego – napisał prezydent.

Warto dodać, że podobne zadanie zostało już zgłoszone w trwającym teraz etapie BBO – jeden z mieszkańców chce utworzyć staw w istniejącej niecce przy ulicy Przerwy-Tetmajera na osiedlu Wilczak (pomysłodawca podkreśla, że zbiornik ma służyć małej retencji osiedlowej – w celu jego zapełnienia można wykorzystać przepływający w okolicy strumień). – Staw stanowiłby siedlisko zwierząt wodnych oraz miejsce relaksu dla okolicznych mieszkańców – opisuje twórca wniosku.

To jednak nie koniec tematu stawu na Czyżkówku. W dalszej części odpowiedzi Bruski podkreśla, że niezależnie od tego, czy projekt jego renowacji będzie zgłoszony do budżetu obywatelskiego, interpelacja Roga zostanie przesłana do MWiK celem „rozpoznania możliwości” rozszerzenia programu o wskazany przez radnego zbiornik.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Niak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Niak
Gość
Niak

Jak widać MWiK robi kawał dobrej roboty z tym programem modernizacji kanalizacji deszczowej do tego stopnia, że przedstawiciele różnych regionów miasta sami zaczynają się zgłaszać z chęcią dołączenia i poszerzenia projektu. To pokazuje, że to jest naprawdę ważna i potrzebna mieszkańcom inwestycja.

Powiązane treści