Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

MWiK o stawach na Osowej Górze: Będą oczyszczone i zasilane deszczówką

Dodano: 04.06.2020 | 09:03

Na zdjęciu: Stawy przy ulicy Rekinowej.

Fot. Jakub Soboczyński

Stawy na Osowej Górze mają zyskać nowe życie. Miejskie Wodociągi i Kanalizacja zapewnia, że zbiorniki wodne zostaną oczyszczone i będą napełnianie deszczówką.

W lutym mieszkańcy Osowej Góry, przy wsparciu tamtejszej rady osiedla przedstawili pomysł zasilania deszczówką wysychającego stawu, zlokalizowanego w parku przy szkole podstawowej nr 64 przy ulicy Sardynkowej. W tym celu chcieli wykorzystać wodę opadową, zbierającą się na dachach budynków szkoły, ale też na terenie Orlika i drogi wewnętrznej. Obecnie deszczówka spływa bowiem do kanalizacji. W oficjalnej odpowiedzi MWiK poinformowało, że istnieje możliwość odłączenia części zewnętrznej sieci kanalizacji deszczowej szkoły od kanału zlokalizowanego przy ulicy Sardynkowej – dzięki temu woda opadowa mogłaby zostać przekierowana do stawu.

MWiK o stawach na Osowej Górze: Będą oczyszczone i zasilane deszczówką

Zobacz również:

MWiK dają nadzieję na zasilenie stawów na Osowej Górze

– Niezbędne przeprojektowanie układu i roboty budowlane należy wykonać we własnym zakresie w uzgodnieniu z właścicielem oczka wodnego – precyzuje członek zarządu MWiK Włodzimierz Smoczyński. Właścicielem terenu, na którym znajduje się staw jest miasto, stąd też Rada Osiedla Osowa Góra zapowiadała dalsze działania w tej sprawie.

W maju wróciliśmy do tematu i zapytaliśmy miejskie wodociągi o to, czy podtrzymują wcześniejsze ustalenia. Rzecznik spółki Marek Jankowiak zapewnił naszą redakcję, że kwestia zasilania stawu przy Sardynkowej wodami opadowymi jest wciąż aktualna, ale realizacja rozwiązania zależy od szkoły. – Zespół Szkół przy ul. Sardynkowej jest podłączony do sieci kanalizacji deszczowej, lecz ma możliwość odprowadzenia wód deszczowych do stawu. Zagospodarowanie wód opadowych leży w kompetencjach właściciela nieruchomości. Może on według swojego uznania gromadzić oraz wykorzystywać na swoim terenie wody deszczowe i opadowe. Prace związane zatem z odprowadzeniem wód deszczowych i roztopowych z terenu szkoły do stawu leżą po stronie zarządcy terenu – podkreśla Jankowiak. Owe prace obejmują inwentaryzację stawu i istniejącej instalacji kanalizacji deszczowej szkoły, ocenę zakresu prac, przygotowanie dokumentacji projektowej oraz wykonanie inwestycji. – Jeżeli szkoła będzie zainteresowana, spółka może udzielić konsultacji i porad – oznajmia rzecznik MWiK.

Stawy w rejonie SP 64 to nie jedyne oczka wodne na Osowej Górze, którym trzeba przywrócić dawny blask. Pan Damian napisał do nas w sprawie wysychających stawów przy ulicy Rekinowej 43. Jak przekazywał nam mieszkaniec osiedla, jeden z nich praktycznie wysechł. By wpłynąć na władze, nasz Czytelnik skierował pismo do władz miasta, na które długo nie otrzymywał odpowiedzi, ale ostatecznie MWiK przekazały mu dobre wieści. Nasza redakcja także poprosiła o to, by miejska spółka przedstawiła plan działań dotyczących ratowania stawów.

Z informacji potwierdzonych przez Inżyniera Kontraktu MWiK wwynika, że w ramach budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej i dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy przewidziano wykonanie adaptacji naturalnego zbiornika przy ulicy Rekinowej na potrzeby retencji wód deszczowych zbieranych w systemie kanalizacji deszczowej. Przewidziano również bagrowanie stawu. Obecnie trwają prace projektowe – przekazuje rzecznik bydgoskich wodociągów. I dodaje, że w ramach projektu przewidziano zasilanie zbiornika przy Rekinowej z systemu kanalizacji deszczowej od strony skrzyżowania ulic Rekinowa/Tuńczykowa. Deszczówka przed wprowadzeniem do zbiornika będzie oczyszczana.


CZYTAJ WIĘCEJ: Warta ponad 230 milionów złotych rozbudowa sieci kanalizacji deszczowej jest opóźniona o kilka miesięcy


MWiK podkreśla, że realizowany projekt modernizacji systemu odwadniania miasta ma na celu łagodzenie skutków zmian klimatycznych i przeciwdziałanie skutkom suszy – co w konsekwencji ma zapobiegać wysychaniu zbiorników. – Spółka MWiK w celu zapobiegania skutkom suszy – oprócz gromadzenia wody deszczowej w zbiornikach retencyjnych – zaplanowała zasilanie wodą opadową także innych istniejących stawów na Osowej Górze – przy ulicy Łowiskowej i Kutrowej – mówi Jankowiak. Podobne rozwiązania zostaną także zastosowane w Dolinie 5 Stawów i Parku Kazimierza Wielkiego. Rzecznik spółki zaznacza również, że rozwiązania te będą zabezpieczały miasto przed skutkami deszczy nawalnych.

W ramach projektu powstaną urządzenia służące gospodarowaniu wodami opadowymi – przede wszystkim zbiorniki retencyjne zamknięte i otwarte, ale także skrzynki rozsączające, instalacje do nawadniania terenów zielonych czy podczyszczalnie wód deszczowych. Zaplanowano także renowację 90 km istniejących kanałów deszczowych, budowę 14 km nowych kanałów deszczowych oraz urządzeń umożliwiających oczyszczenie i zagospodarowanie wody deszczowej na terenach zielonych.

Jeden z planowanych 70 zbiorników retencyjnych powstaje właśnie na Osowej Górze, pod ulicą Kolbego. Jego budowa wymusiła zmiany w ruchu na odcinku 100 metrów pomiędzy ulicą Kormoranów a Kogucią – zakończenie prac planowane jest na 17 sierpnia 2020 roku. Równolegle na zlecenie ZDMiKP firma Kobylarnia rozpoczęła budowę buspasa – czytaj więcej o tej inwestycji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Romuald T.
Romuald T.
4 lat temu

Brawo MWiK, za tę pracę na rzecz służące gospodarowaniu wodami opadowymi należą się wyrazy uznania. Podczas, gdy w Polsce i w innych miastach dopiero zaczynają się dyskusje na temat przeciwdziałaniu suszy i problemu retencji, to w Bydgoszczy MWiK już realnie w tym kierunku działa, jest jednym z pionierów w tej kwestii w Polsce.