Bydgoszcz
-5C
Niebo głównie zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 6km/h ESE
H -4 • L -6
-2C
Czw
0C
Pt
-3C
Sob
-0C
Nd
-2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaCzy do Bydgoszczy i innych miast trafią uchodźcy z Afganistanu? „Pierwsze decyzje należą do rządu”
Rafał Bruski
24.08.2021 | 13:35

Czy do Bydgoszczy i innych miast trafią uchodźcy z Afganistanu? „Pierwsze decyzje należą do rządu”

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Prezydent Rafał Bruski wspólnie z jedenastoma prezydentami innych miast wyraził gotowość współpracy z rządem przy pomocy uchodźcom z Afganistanu.

Fot. Szymon Fiałkowski

– To do rady ministrów należą pierwsze decyzje, w których określone zostaną, w porozumieniu z samorządami, standardy realizacji i sposoby finansowania tego typu zadań – to stanowisko Unii Metropolii Polskich w sprawie przyjęcia przez największe polskie miasta uchodźców z Afganistanu. Pod deklaracją podpisał się prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Oświadczenie UMP to konsekwencja z jednej strony kolejnych informacji o sprowadzeniu do Polski Afgańczyków, którzy w ostatnich dwudziestu latach współpracowali z polskim wojskiem, oraz ich rodzin, z drugiej – apeli o zapewnienie im schronienia formułowanych między innymi przez organizacje pozarządowe. Dwunastu prezydentów miast zrzeszonych w unii deklaruje „gotowość wsparcia w tym trudnym dla nich czasie”.

Zdaniem sygnatariuszy listu, wśród których jest prezydent Bruski, inicjatywa dotycząca rozlokowania uchodźców z Afganistanu znajduje się po stronie rządu Mateusza Morawieckiego. „Z całą odpowiedzialnością powtarzamy, że realizacja zarówno systemowych, jak i doraźnych form pomocy cudzoziemcom nie jest możliwa bez decyzji na poziomie rządowym” – czytamy w piśmie Unii Metropolii Polskich. Jednocześnie prezydenci podkreślają, że swoją gotowość do współpracy z administracją centralną wskazywali w 2015 (w czasie kryzysu migracyjnego w Europie), w 2017 (w deklaracji o współdziałania w dziedzinie migracji) czy 2020 roku (w apelu na temat wsparcia ofiar pożaru obozu w Morii na greckiej wyspie Lesbos). „Deklaracje są nadal aktualne, szczególnie w dobie kryzysu humanitarnego w Afganistanie” – zaznacza UMP.

Prezydenci miast dodają, że dopiero przygotowanie ścieżki prawnej i modelu finansowania dla samorządów będzie mogło skutkować „określeniem skali ich zaangażowania w pomoc uchodźcom z Afganistanu”. Według najnowszych informacji do Polski sprowadzonych zostało już ponad 700 Afgańczyków, którzy współpracowali z polskimi siłami stacjonującymi w ich kraju po 2001 roku.

Kilka dni temu apel dotyczący uchodźców z Afganistanu skierowali do prezydenta Bruskiego przedstawiciele Partii Zieloni oraz stowarzyszenia Ostra Zieleń. Ich zdaniem była to reakcja na „brak zdecydowanych działań” ze strony rządu Prawa i Sprawiedliwości.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jack
Jack
3 miesięcy temu

Bruski ty się lepiej zajmij zarządzaniem miastem, bo z tym masz olbrzymie kłopoty. To jest twój podstawowy obowiązek, a z nim sobie nie radzisz i jeszcze kolejne kłopoty na głowę chcesz sobie wziąć?

Sebastian
2 miesięcy temu

Nie radze tu afganow i muzulmanow sciagac, decyzja nalezy do Bydgoszczan a nie do cholernego rzadu zdradzieckiego i zlodziejskiego, REFERENDUM!!!!!NIE DLA imigrantow muzulmanskich, nie dla chust muzulmanskich, dla bud z kebabami i ukraincow zabierajacych prace, miejsca na uczelniach, DOSC MACHINACJI EUROPEJSKIEGO KOLCHOZU, NIE ZROBICIE TU BURDELU JAK W NIEMCZECH!!!!

Powiązane treści