Bydgoszcz
16C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 16 • L 14
15C
Pt
11C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaZieloni apelują do prezydenta Bruskiego o pomoc uchodźcom z Afganistanu. „Rząd nie podejmuje zdecydowanych działań”
19.08.2021 | 14:26

Zieloni apelują do prezydenta Bruskiego o pomoc uchodźcom z Afganistanu. „Rząd nie podejmuje zdecydowanych działań”

Na zdjęciu: Aleksandra Malich oraz jej brat Piotr oczekują od prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego deklaracji pomocy uchodźcom z Afganistanu.

Fot. Szymon Makowski

Kryzys w Afganistanie wywołany przejęciem władzy w kraju przez talibów ma nie tylko wymiar polityczny, ale również społeczny. Zdaniem środowisk związanych z Partią Zieloni konieczna jest interwencja miasta w sprawie uchodźców z tego kraju.

W środowe popołudnie Aleksandra Malich, przewodnicząca Zielonych w Bydgoszczy, oraz jej brat Piotr, który jest współprzewodniczącym powiązanego z ugrupowaniem stowarzyszenia Ostra Zieleń, wystosowali do prezydenta Rafała Bruskiego apel o zapewnienie schronienia potrzebującym Afgańczykom. Jak twierdzą w piśmie przekazanym do ratusza, w związku z obecnością polskich wojsk przez minionych dwadzieścia lat w tym kraju „mamy moralny obowiązek zapewnić bezpieczne schronienie ludziom, którzy nam zaufali”. Mowa między innymi o współpracownikach polskiego wojska i struktur, które Polska zbudowała w Afganistanie od 2001 roku.

Zdaniem rodzeństwa Malichów życie tysięcy Afganek i Afgańczyków w związku ze zmianą władzy jest „zagrożone”. I zwracają się o „natychmiastowe zadeklarowanie pomocy przez miasto Bydgoszcz” tym osobom. Bydgoszcz miałaby ich przyjąć oraz zapewnić „godne warunki schronienia”. Zwłaszcza że – jak podkreślają – rząd „nie podejmuje żadnych zdecydowanych działań” w tej sprawie.

Apel Zielonych oraz stowarzyszenia Ostra Zieleń kończy się wskazaniem, że wielu mieszkańców Afganistanu „właśnie straciło swoją ojczyznę”. Obie organizacje liczą też, że w Bydgoszczy „znajdzie się miejsce dla chociaż kilku afgańskich rodzin”.

W związku z błyskawicznym przejęciem władzy w Afganistanie przez talibów (w następstwie wycofania się m.in. żołnierzy USA i braku oporu ze strony afgańskiej armii) istnieje prawdopodobieństwo, że wezmą oni na cel współpracowników międzynarodowych sił wojskowych, które stacjonowały w tym kraju przez ostatnich 20 lat. W środę wieczorem poinformowano, że w Warszawie wylądował pierwszy samolot z ewakuowaną grupą około 50 Afgańczyków współpracujących z Polakami z minionych latach. Z informacji RMF FM wynika, że nadal w Afganistanie przebywa grupa około czterdziestu afgańskich współpracowników polskiego wojska wraz z rodzinami, którym nie udało się jak dotąd wydostać z ojczyzny. Premier Mateusz Morawiecki oraz członkowie jego administracji przekonują, że Polska podejmie dalsze działania mające zapewnić im bezpieczeństwo.

Apel Zielonych doczekał się na razie odpowiedzi zastępcy prezydenta Bruskiego – Michała Sztybla na Twitterze. „Tak jak pomogliśmy Białorusinom i Ukraińcom, tak teraz tez pomożemy, ale to rząd ma pełnię kompetencji tj. dawanie wiz humanitarnych, statusu uchodźców. Do tego ma pełne informacje, kto np. pomagał polskiemu kontyngentowi, a tym osobom chcemy pomóc w szczególności” – napisał w czwartek przed południem Sztybel.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zzzz
zzzz
28 dni temu

Niech sami sobie barany ich przyjmują u siebie w domach.

Zielone oczy Zenka
Zielone oczy Zenka
28 dni temu

Jeden zielony to i jeden uchodźca z Afganistanu za ktorego biorze pełną odpowiedzialność. Ok to mi pasuje tak możemy im pomagać

Adam
Adam
28 dni temu

Chyba zadna zielona pani nie miala nigdy do czynienia z uchodzcą.

Powiązane treści