Bydgoszcz
18C
Przelotne opady
74% wilgotność
Wiatr: 2km/h SW
H 19 • L 18
23C
Czw
21C
Pt
24C
Sob
18C
Nd
24C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeCzy gorąca woda wyczyści brudną płytę Starego Rynku? Trwają testy kolejnych rozwiązań
stary rynek bydgoszcz
28.04.2021 | 12:18

Czy gorąca woda wyczyści brudną płytę Starego Rynku? Trwają testy kolejnych rozwiązań

Na zdjęciu: Na płycie Starego Rynku, tuż przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, wytyczony został obszar testowy. Będą prowadzone tam dodatkowe badania, które pozwolą wykonawcy określić najlepszy sposób czyszczenia i zabezpieczenia nawierzchni.

Fot. ZDMiKP

Firma Betpol – wykonawca remontu Starego Rynku – podejmuje kolejną próbę czyszczenia zabrudzeń, znajdujących się na jego płycie. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej prowadzi natomiast testy nowych rozwiązań, które mogłyby usunąć istniejący problem. Na najważniejszym placu Bydgoszczy wyznaczono nawet obszar, na którym sprawdzane są inne środki walki z brudem.

Widoczne od samego początku zabrudzenia na płycie Starego Rynku są obiektem krytyki wielu mieszkańców Bydgoszczy. Po dwóch latach od zakończenia przebudowy bydgoscy drogowcy, pomimo licznych deklaracji, nadal nie poradzili sobie z problemem. Latem 2019 roku ówczesny szef ZDMiKP Jacek Witkowski apelował o „przesezonowanie płyty” i dodawał, że być może po kilku miesiącach może zajść konieczność zaimpregnowania wspomnianych płyt. Tyle że niemal od razu podkreśla, iż taki wariant testowano. – Płyty zmieniały kolor na brzydszy, ciemny – opisuje.


CZYTAJ WIĘCEJ O PROBLEMIE ZABRUDZEŃ NA PŁYCIE STAREGO RYNKU


Kilkanaście miesięcy temu powodów do obaw nie widział też zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz. – Wiemy, jak zachowuje się wybrany przez nas kamień. A poza tym mamy pięcioletnią gwarancję. Jeśli będzie działo się coś niepokojącego, będziemy interweniować u wykonawcy – zapowiadał. Dziś, po niemal dwóch latach od zakończenia przebudowy najważniejszego placu miasta, drogowcy ponownie zwrócili się o pomoc do firmy Betpol, która realizowała inwestycję.

W mijającym tygodniu Betpol, w ramach wspomnianej gwarancji, ponownie czyści zabrudzone płyty na Starym Rynku. Tym razem, jak informuje ZDMiKP, stosuje do tego gorącą wodę pod dużym ciśnieniem. – Wszystkie prace porządkowe na płycie rynku są prowadzone wyłącznie ręcznie, z użyciem dwóch myjek ciśnieniowych. Nie są używane środki chemiczne. W pracach nie będą też wykorzystywane samochodowe szczotki – przekazali drogowcy.

Przedstawiciele ZDMiKP wciąż jednak szukają recepty na problem z brudzącym się granitem. – Przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej wytyczony został obszar testowy. Będą prowadzone tam dodatkowe badania, które pozwolą wykonawcy określić najlepszy sposób czyszczenia i zabezpieczenia nawierzchni – przekazują.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Johny
Johny
3 miesięcy temu

Wstyd to!

Przemek
Przemek
3 miesięcy temu

… brak słów.

być może
być może
3 miesięcy temu

Może na początek za „mycie” płyt Starego Rynku powinni się wziąć odpowiedzialni za to urzędnicy. Ktoś to zlecił, ktoś odebrał i ktoś kasę zapłacił, przy okazji sam skasował za wykonanie zadania. Na pewno ma jakieś personalia… Na pewno nie doczekamy się ustawy o odpowiedzialności urzędniczej, ale może odrobiny przyzwoitości???
Marzenia prawie nic nie kosztują. Jedyna cena to podatek w postaci ceny losu w kolekturze:)

Powiązane treści