Bydgoszcz
0C
Lekkie opady śniegu
93% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 1 • L 0
2C
Sr
2C
Czw
0C
Pt
-1C
Sob
-1C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoCzy miasto zażegnało śmieciowy problem na cmentarzu przy Wiślanej?
wiślana bydgoszcz
10.03.2020 | 20:10

Czy miasto zażegnało śmieciowy problem na cmentarzu przy Wiślanej?

Na zdjęciu: Od kilku tygodni na cmentarzu przy ulicy Wiślanej nie dokonywano odbioru odpadów.

Fot. BB

Pod koniec lutego i na początku marca na cmentarzu przy ulicy Wiślanej nasilił się problem związany z brakiem odbioru odpadów. Przepełnione kontenery i wysypujące się z nich śmieci nie stanowiły dobrej wizytówki miejsca wiecznego spoczynku wielu bydgoszczan. Czy miasto zareagowało na na sygnały od mieszkańców?

O sprawie problemu z odbiorem śmieci z największej bydgoskiej nekropolii pisaliśmy 20 lutego, po sygnałach od Czytelników. Z terenu cmentarza zabrano pojemniki na odpady, a betonowe śmietniki znajdujące się przy różnych kwaterach zostały szczelnie wypełnione. Silne porywy wiatru roznosiły resztki zniczy czy worki foliowe po całym terenie cmentarza. Zgłaszający nam problem byli oburzeni, że na obszarze, na którym spoczywa wielu bydgoszczan panuje bałagan, a kondukty pogrzebowe mijają leżące luzem worki. Jak się dowiedzieliśmy, osoby zarządzające cmentarzem na miejscu twierdzą, że urząd miasta nie wydał zezwolenia na odbiór śmieci. Poprosiliśmy zatem bydgoski ratusz o informacje, czy faktycznie urząd nie wydał takiego zezwolenia oraz kiedy planowany jest odbiór odpadów z cmentarza.


CZYTAJ WIĘCEJ: Cmentarz na Wiślanej tonie w śmieciach


– Miasto ma podpisaną umowę na zarządzanie cmentarzami komunalnymi – firma, która zarządza cmentarzami na podstawie umowy ma obowiązek zadbać również o zapewnienie wywozu śmieci. Po zmianie i zaostrzeniu przepisów dotyczących odbioru odpadów firma poinformowała miasto o problemach, które stara się obecnie pilnie rozwiązać – odpowiedziała rzecznik prezydenta Bydgoszczy Marta Stachowiak. Tutaj warto dodać, że firmą zarządzającą cmentarzem jest Zieleń Miejska.

Tydzień temu sprawdziliśmy, czy sytuacja na cmentarzu uległa zmianie – niestety praktycznie każdy kontener na odpady był przepełniony. Najgorsza sytuacja panowała niedaleko kolumbarium, czyli blisko głównego wejścia na teren nekropolii – śmieci wysypywały się z kontenera. Nowe odpady były stawiane obok śmietników.

cmentarz wiślana smieci (1)

Tak w ubiegłym tygodniu wyglądała sytuacja na cmentarzu przy Wiślanej. Dziś (10 marca) wysypujące się odpady zostały już usunięte.

Jak zaobserwowaliśmy, nie wszystkie z kilkunastu betonowych kontenerów były szczelnie wypełnione, ale w zdecydowanej większości przypadków liczba odpadów przekraczała ich pojemność. O sytuacji ponownie zawiadomiliśmy władze miejskie. Jak odpowiedział nadzorujący wydział gospodarki komunalnej zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz odbiorem śmieci z cmentarzy komunalnych zajmuje się firma wybrana w drodze przetargu. – Oczekujemy od niej pilnego wywozu nagromadzonych w ostatnim czasie odpadów – zapewnił Kozłowicz.

We wtorek, 10 marca sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja na terenie cmentarza. Najważniejszym wniosek z przeprowadzonej obserwacji jest taki, że teren wokół śmietnika przy kolumbarium został uporządkowany. Nie ma już wokół niego praktycznie żadnych śmieci, ani worków, a sam kontener został znacznie opróżniony. Na obszarze nekropolii można też zauważyć, że pojawiły się niebieskie, metalowe kontenery na opady. Nadal jednak liczba śmieci w pozostałych betonowych pojemnikach jest dość spora, ale w porównaniu z ubiegłym tygodniem jest ich znacznie mniej. Nie zmienia to faktu, że nadal będziemy monitorować sytuację z utrzymaniem porządku na największej bydgoskiej nekropolii.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści