Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Czy monitor może zastąpić telewizor?

Dodano: 20.02.2024 | 14:03

Na zdjęciu: Monitor jak najbardziej może pełnić funkcję telewizora.

Fot. nadesłane

Zazwyczaj w mieszkaniu korzysta się zarówno z monitora, jak i telewizora jako dwóch osobnych urządzeń. W niektórych sytuacjach rozwiązanie 2w1 może być jednak przydatne. Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób skorzystać z tej możliwości i czy w ogóle warto to robić.

Czy zrobienie z monitora telewizora jest możliwe?

Tak, monitor jak najbardziej może pełnić funkcję telewizora. W tym celu będziesz mógł wykorzystać jedną z dwóch metod:

  • Tuner TV – jest to urządzenie zewnętrzne, które umożliwi przekształcenie ekranu komputera w telewizor. Należy podłączyć je do zasilania, anteny telewizyjnej oraz monitora. Zalecamy podłączenie go również do PC. Jeśli pominiesz ten krok, to będziesz mógł korzystać ze swojego ekranu tylko jako telewizora. Podpięcie do komputera stworzy rozwiązanie 2w1.
  • Dekoder TV – należy podłączyć wtyk HDMI do dekodera, a DVI do monitora. W celu emitowania dźwięku z tego urządzenia należy jeszcze wpiąć wtyczkę jack do monitora, a cinch do dekodera.

Uważasz, że potrzebujesz nowego monitora? Między innymi w tym miejscu znajdziesz różne nowoczesne modele: https://www.komputronik.pl/category/1251/monitory,iiyama.html

Czy monitor może zastąpić telewizor?

Monitor jako TV – zalety takiego rozwiązania

Wiesz już, że monitor może pełnić funkcję telewizora. Jednak czy warto się na to decydować? Za takim rozwiązaniem przemawiają następujące zalety:

  • Mniej zajętej przestrzeni – jeśli mieszkasz w niewielkim mieszkaniu, to wygospodarowanie miejsca na telewizor może być pewnym wyzwaniem. Z tego powodu rozwiązanie 2w1 będzie w takim wypadku korzystne.
  • Pełne wykorzystanie dobrego monitora – jeśli uważasz, że Twój monitor zapewnia Ci obraz pożądanej jakości, to możesz dojść do wniosku, że telewizor nie będzie Ci potrzebny.
  • Chcesz rzadziej oglądać telewizję – zauważyłeś, że oglądanie TV weszło Ci w nawyk i musisz mieć zawsze coś włączone w tle? Jeśli chcesz ograniczyć telewizję, to paradoksalnie monitor z opcją TV może być w tym pomocny. Na co dzień służy on innym celom, dzięki czemu może się okazać, że ograniczysz w ten sposób oglądanie telewizji. Oczywiście o ile równocześnie pozbędziesz się telewizora.

Czym różni się monitor od telewizora?

W pierwszej chwili może wydawać się, że oba urządzenia są do siebie bardzo podobne. Faktycznie, w gruncie rzeczy służą przecież do mniej więcej tego samego, czyli wyświetlania obrazów. Wszystko zależy jednak od tego, jakie są Twoje oczekiwania, preferencje oraz budżet.

Dobry telewizor zapewni Ci dużych rozmiarów obraz, dzięki czemu oglądanie filmów czy programów będzie prawdziwą przyjemnością. Jednak jest to związane z większym wydatkiem oraz odpowiednim zagospodarowaniem przestrzeni. Jeśli kwestia odpowiedniego gabarytu nie jest dla Ciebie najważniejsza, to przy mniejszym budżecie jesteś w stanie nabyć wysokiej jakości monitor, który także zapewni Ci wyraźny obraz.

Z tego powodu wyraźnie widać, że wszystko zależy od preferencji oraz możliwości. Dlatego też warto być świadomym tego, że w razie czego monitor może pełnić funkcję telewizora. W niektórych sytuacjach będzie to rozwiązanie, które pozwoli nie tylko zaoszczędzić, ale i zyskać na wolnej przestrzeni.

Jakie monitory mogą sprawdzić się jako telewizor?

Jeśli dopiero zacząłeś zastanawiać się nad takim rozwiązaniem i rozważasz zakup monitora, to warto od razu wybrać taki model, który da się łatwo przekształcić w TV. Aktualnie na rynku są dostępne egzemplarze, które bazowo posiadają funkcję telewizora, są więc bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu.

Jednak nawet jeśli nie posiadasz takiego urządzenia i nie zamierzasz go kupować, to nadal możesz wzbogacić swój aktualny monitor o opcję TV. O tym, jak to zrobić, wspomnieliśmy już powyżej. Kolejną możliwością będzie wykupienie abonamentu telewizyjnego online. Ta metoda nie jest szczególnie skomplikowana, natomiast wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Jak widzisz, monitor jest w stanie zastąpić telewizję. Jednak o tym, czy takie rozwiązanie będzie w Twoim przypadku korzystne, musisz ocenić samemu. Mamy nadzieję, że udało nam się dobrze nakreślić, jakie czynniki powinny mieć wpływ na Twoją decyzję!