Bydgoszcz
16C
Słonecznie
36% wilgotność
Wiatr: 6km/h ENE
H 18 • L 15
16C
Sr
19C
Czw
24C
Pt
17C
Sob
13C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiInwestycjeCzy Pieczyska doczekają się rewitalizacji? „Projekt jest bardzo ambitny”
19.01.2018 | 11:44

Czy Pieczyska doczekają się rewitalizacji? „Projekt jest bardzo ambitny”

Wiceburmistrz Koronowa opowiada o planach związanych z pracami nad rewitalizacją plaży w Pieczyskach.

Na zdjęciu: Nową atrakcją nad Zalewem Koronowskim ma być 35-metrowy taras widokowy.

Fot. Urząd Gminy Koronowo

Włodarze gminy Koronowo zabezpieczyli środki finansowe w tegorocznym budżecie na prace związane z unowocześnieniem plaży w Pieczyskach. Jak będzie wyglądała po zmianach i jakie prace zostały już zaplanowane?

O planach rewitalizacji plaży w Pieczyskach pisaliśmy już w marcu ubiegłego roku. Jakie są tegoroczne założenia koronowskiego urzędu gminy w tym zakresie? Zapytaliśmy o to Rafała Gibasa, wiceburmistrza Koronowa. – W tegorocznym budżecie na ten cel zostało przez nas zabezpieczonych 400 tysięcy złotych – mówi w rozmowie z nami. I jak tłumaczy, gmina ma już przygotowaną kompleksową dokumentację projektową dla inwestycji. – W ujęciu całościowym to bardzo ambitna dokumentacja – dodaje Gibas.

Przypomnijmy: na terenie plaży miałby powstać między innymi 35-metrowy taras widokowy, stała scena z widownią czy infrastruktura sportowo-rekreacyjna.

– Projekt podzielony został na kilka etapów. W pierwszym z nich chcielibyśmy zrealizować najbardziej podstawowe zakresy robót, aby w przyszłości móc doposażać kąpielisko w kolejne zaprojektowane komponenty – tłumaczy Rafał Gibas. Jak wylicza, w ramach pierwszego etapu zaplanowano wykonanie budowy kompleksu boisk do sportów plażowych wraz z trybunami, budowę tematycznego placu zabaw dla dzieci i strefy fitness dla osób dorosłych oraz sceny letniej z widownią wraz z niezbędnym układem komunikacyjnym: chodnikami czy platformą przystosowaną dla potrzeb osób niepełnosprawnych. – Na dzisiaj nie został jednak jeszcze rozpisany przetarg na te zadania – podkreśla zastępca burmistrza Koronowa.

Jak się dowiedzieliśmy, rozpisanie przetargu jest w dużej mierze uzależnione od rozstrzygnięcia konkursu na dofinansowanie w ramach Programu Rewitalizacji Obszarów Wiejskich 2014-2020 – gmina Koronowo aplikuje o środki z niego. – Wartość etapu będącego przedmiotem wniosku o dofinansowanie to nieco ponad 600 tysięcy złotych – precyzuje Gibas. I zaznacza, że chciałby, aby prace remontowe nie trwały w środku sezonu urlopowego. – Idealnie byłoby, gdyby udało się je zrealizować do czerwca. Jednak jeśli miałyby one trwać w czasie wakacji letnich, to będziemy czekali do ich zakończenia – mówi zastępca burmistrza gminy Koronowo. – Musimy rozwijać trend, który jest widoczny od dłuższego czasu: w Pieczyskach coraz więcej dzieje się w ostatnich latach. Jego zdaniem, to właśnie nad Zalewem Koronowskim odbywa się coraz więcej imprez i wydarzeń o charakterze sportowym czy kulturalnym. A planowane prace związane z rewitalizacją plaży w Pieczyskach mają umożliwić podniesienie konkurencyjności względem innych podobnych ośrodków, które znajdują się w regionie.

W kolejnych etapach prac na terenie plaży miałaby powstać między innymi zjeżdżalnia wodna wraz z hamownią i 35-metrowa wieża widokowa z widokiem na panoramę Zalewu Koronowskiego. Jaki jest więc całkowity koszt inwestycji? – Zapewne pochłonie ona kilka milionów złotych – mówi Gibas. Podkreśla także, że gmina Koronowo stara się o dodatkowe wsparcie finansowe. Przypomina, że jeszcze w ubiegłym roku złożony został wniosek o dofinansowanie projektu z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”. – Cały czas czekamy na jego finalne rozstrzygnięcie – kończy wiceburmistrz gminy Koronowo.