Bydgoszcz
17C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 18 • L 17
16C
Sob
17C
Nd
18C
Pon
19C
Wt
23C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeCzy pieniądze zahamują rewitalizację Młynów Rothera? Znamy oferty w przetargu
wizualizacja tarasy, Młyny Rothera (1)
21.05.2018 | 13:36

Czy pieniądze zahamują rewitalizację Młynów Rothera? Znamy oferty w przetargu

Firmy za realizację inwestycji oczekują aż 40 mln złotych więcej niż planowało miasto.

Na zdjęciu: Tak ma wyglądać po rewaloryzacji teren otaczający Młyny Rothera na Wyspie Młyńskiej.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

W kolejnym przetargu na realizację miejskiej inwestycji oferty wykonawców znacznie przewyższyły zakładany budżet. Tym razem sytuacja dotyczy rewitalizacji Młynów Rothera.

Postępowanie dotyczące przebudowy, rozbudowy i zmiany sposobu użytkowania obiektów kompleksu Młynów Rothera wraz z infrastrukturą towarzyszącą rozpoczęło się w grudniu ubiegłego roku. Ze względu na liczne pytania firm budowlanych termin otwarcia oferty był kilkakrotnie przesuwany. Ostatecznie nastąpiło to w piątek, 18 maja.

Chęć wykonania prac przy obiektach na Wyspie Młyńskiej wyraziły trzy firmy: Budimex z Warszawy, która wyceniła swoje usługi na 92,1 miliona złotych, EBUD-Przemysłówka z Bydgoszczy deklarująca realizację inwestycji za 97,5 miliona złotych oraz konsorcjum składające się z przedsiębiorstw Alstal i AGR Budownictwo z Jacewa, które zaproponowało cenę w wysokości 98,2 miliona złotych. Wszystkie trzy oferty znacznie przekroczyły budżet na ten cel – miasto chciało przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia jedynie 54 miliony złotych.


PRZECZYTAJ: Szczegóły rewitalizacji Młynów Rothera


To kolejna sytuacja, w której propozycje wykonawców rozmijają się z założeniami urzędników. W niedawnym przetargu na przebudowę torowiska wzdłuż ulicy Wojska Polskiego i węzła Szarych Szeregów najniższa oferta wyniosła 64, a najwyższa aż 85 milionów złotych – miasto chciało wykonać prace za 32 mln zł. Podobna rozbieżność wystąpiła także przy okazji postępowania na remont torowiska wzdłuż ulicy Toruńskiej – wszystkie trzy propozycje wykonawców przekroczyły 100 milionów złotych, podczas gdy zamawiający chciał wydać na ten cel jedynie 60 mln zł.

Na razie nie wiadomo, jaką decyzję w sprawie przetargu na modernizację młynów podejmie ratusz. Możliwe jest albo zwiększenie budżetu na inwestycje, albo ponowne rozpisanie postępowania. Zgodnie z wcześniejszymi planami, pierwsze prace przy renowacji obiektów mają zakończyć się jesienią 2019 roku.


Powiązane treści