Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 2 • L 1
-0C
Pt
0C
Sob
-1C
Nd
-1C
Pon
0C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeMłyny Rothera do rewitalizacji. Znamy szczegóły prac
wizualizacja tarasy, Młyny Rothera
05.12.2017 | 10:45

Młyny Rothera do rewitalizacji. Znamy szczegóły prac

Miasto ogłosiło przetarg na prace budowlane w ramach rewitalizacji Młynów Rothera.

Na zdjęciu: Taras przed budynkiem Młynów jest jedną z największych atrakcji w ramach rewitalizacji obiektu.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Urząd Miasta ogłosił przetarg na prace budowlane przy Młynach Rothera. Przeanalizowaliśmy zapisy dokumentacji projektowej – przeczytajcie, jakie funkcjonalności zyska budynek na Wyspie Młyńskiej.

Kwestia zagospodarowania Młynów to temat, który od lat przewija się w bydgoskich mediach i wzbudza żywe zainteresowanie opinii publicznej. Kolejne koncepcje rewitalizacji zabytkowych obiektów nie opuszczały desek kreślarskich bądź pozostawały jedynie w sferze pomysłów. Przez długi czas wydawało się, że władze miasta, które w 2013 roku przejęły obiekt od Nordic Development, nie mają spójnej koncepcji na to, co powinno się w nim znaleźć. Ostatecznie w części młynów ma powstać park kultury, na który ma składać się strefa “Ogrody Wody”. Uzupełnieniem oferty wystawienniczej mają być przestrzenie wielofunkcyjne oraz część gastronomiczna. Szczegółowe informacje na temat zagospodarowania zabytku na Wyspie Młyńskiej znajdują się w opublikowanej w piątek dokumentacji przetargowej.


PRZECZYTAJ: Młyny pomysłów. TOP 7 propozycji zagospodarowania Młynów Rothera


Czego możemy dowiedzieć się po lekturze niezwykle obszernego katalogu plików? W projekcie wykonawczym przeczytamy, że elewacja Młynów zostanie poddana renowacji. Projekt zakłada wstawienie stolarki okiennej w kolorze drewna naturalnego oraz pokrycie dachu czarną papą. Wszelkie elementy metalowe zastosowane w otoczeniu obiektu mają być utrzymane w ciemnej kolorystyce. Na środku dziedzińca kompleksu ma stanąć budynek, który będzie pełnił funkcję kawiarni i pijalni piwa. Powstanie on miejscu dawnej kotłowni, która została rozebrana 15 lat temu. Tuż obok kawiarni planuje się usadowienie lekkiego zadaszenia w formie białych żagli.

Pomiędzy skrzydłami spichrzy wybudowany zostanie taras rekreacyjno-wypoczynkowy, dostępny z poziomu parteru budynku oraz z samej Wyspy – poprzez pochylnie i schody. Taras ma być wyposażony w siedziska, miejsca do relaksu i wypoczynku. Jego atrakcją ma być zlokalizowana przy kominie fontanna w formie dysz wodnych, podświetlonych białym światłem. Projektant zakłada, że będzie ona pracować w godzinach od 8:00 do 22:00.


ZOBACZ PROJEKT TARASÓW: Tak ma wyglądać Wyspa Młyńska. Robi wrażenie! [WIZUALIZACJE]


W dokumentacji znajdziemy też więcej informacji na temat zagospodarowania samych budynków. Na parterze i pierwszym piętrze Spichrza Zbożowego (północnego) znajdą się przestrzenie ogólnodostępne, mogące pełnić funkcję muzealną oraz restaurację z zapleczem. Na pozostałych kondygnacjach przewidziano zlokalizowanie ekspozycji w ramach “Ogrodów Wody”. W spichrzu południowym (zwanym mącznym) poza częścią poświęconą wodzie znajdą się również biura.

Najciekawszym elementem renowacji ma być przeszklony taras widokowy, który powstanie na poziomie dachu budynku Młynów Rothera. Ponadto na ostatniej kondygnacji obydwóch skrzydeł zaplanowano punkty widokowe na Wyspę Młyńską. W ramach adaptacji budynki zostaną również wyposażone w windy i nowe klatki schodowe.

Przed młynami ma zostać wykonany parking. Inwestycja polegająca na wykonaniu 30 miejsc wzdłuż ulicy Mennica jest przedmiotem osobnego opracowania. Takie plany budzą jednak spore kontrowersje wśród społeczników zajmujących się tematyką ruchu pieszego. Według nich, lokalizacja miejsc postojowych wokół młynów jest zbędna, ponieważ w ramach rewitalizacji pod tarasem wypoczynkowym powstanie parking podziemny na 37 stanowisk, a sama Wyspa powinna przede wszystkim służyć rekreacji i spacerom.

Pierwsze prace przy renowacji obiektów mają zakończyć się jesienią 2019 roku. W 2020 roku sfinalizowany zostanie remont budynku spichlerza mącznego, który zostanie też wykorzystany do realizacji innych projektów. Na przebudowę Młynów miasto ma zagwarantowane 15 milionów złotych z funduszy unijnych.


Powiązane treści