Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 2km/h ESE
H 14 • L 13
12C
Wt
11C
Sr
11C
Czw
8C
Pt
12C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoCzy uda się uratować drzewa przed wycinką? Można w tym pomóc!
stowarzyszenie modrzew bydgoszcz
22.09.2020 | 10:12

Czy uda się uratować drzewa przed wycinką? Można w tym pomóc!

Na zdjęciu: Podczas pierwszej odsłony akcji "Przygarnij drzewo" stowarzyszenie MODrzew rozdało 137 drzewek.

Fot. Michał Mielewczyk/mat. prasowe

Stowarzyszenie MODrzew – Monitoring Obywatelski Drzew powraca z drugą odsłoną akcji “Przygarnij drzewo”. Tym razem, by uratować większe drzewa przed wycinką potrzeba pieniędzy na ich wykopanie, zabezpieczenie i transport. Działania można wesprzeć na portalu Zrzutka.

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy od kilku lat przygotowuje się do budowy nowej siedziby przy ulicy Karłowicza. Działkę gęsto porastają drzewa – część z nich zostanie zachowana i będzie ozdobą nowej inwestycji, ale część niestety będzie musiała zostać wycięta. – Rosną one bowiem na terenie, gdzie stanie przyszły budynek – mówi Emilia Czekała ze Stowarzyszenia MODrzew. Społecznikom udało się jednak uratować już ponad sto drzew, które rosły w miejscu nachodzącej budowy.

Zobacz również:

Przygarnij drzewo za darmo. Akcja stowarzyszenia MODrzew i Archiwum Państwowego

W ramach pierwszej odsłony akcji “Przygarnij drzewo” rozdaliśmy 137 drzewek nie uwzględnionych w ramach wcześniejszej inwentaryzacji. Po działce mogli się poruszać wyłącznie wolontariusze, asystowali nam również specjaliści od jeży i ptaków. Zwierzęta w tym czasie kończyły odchowanie młodych, nie było więc mowy o tym, by po działce manewrował jakikolwiek ciężki sprzęt – dodaje Czekała.

Ekspertka stowarzyszenia – dr hab. Katarzyna Marcysiak – dokonała też oceny większych drzew. Szukała takich, które nadają się do przesadzenia i dla których można poszukać nowego domu. Wówczas wytypowano 18 dużych drzew, z których ostatecznie 16 wskazano jako możliwe do przesadzenia. – Jesteśmy w kontakcie z osobami, które gotowe są przygarnąć także te drzewa o większych rozmiarach. Znaleźliśmy firmę, która wykopie i zabezpieczy bryłę korzeniową drzew oraz drugą, która drzewa przewiezie. Dodatkowo cała operacja wymaga zgrania z prowadzoną równocześnie wycinką drzew na działce, bo do niektórych drzew nie ma na razie dostępu – mówi Marzena Błaszczyk z MODrzewia.

Sprzęt będzie mógł wjechać na działkę prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. By przeprowadzić wszystkie działania stowarzyszenie potrzebuje ponad trzy tysiące złotych. – Tysiąc złotych uzbieraliśmy ze składek członkowskich i darowizn – przekazuje organizacja. By zebrać brakującą kwotę, uruchomiła ona zbiórkę pieniędzy: jest ona dostępna pod adresem – https://zrzutka.pl/ej4p7x

Pieniądze zostaną przeznaczone na wykopanie drzew – w wypadku niektórych okazów będzie to praca częściowo ręczna. Dodatkowe koszty to ich transport i załadunek – podkreśla MODrzew. Na ten moment zebrano ponad 200 złotych.


CZYTAJ TAKŻE: Stowarzyszenie MODrzew apeluje do Rafała Bruskiego o ochronę drzew podczas remontów


MODrzew podaje, dlaczego warto przesadzać większe drzewa. – Zdajemy sobie sprawę, że przesadzanie dużych drzew to operacja bardzo skomplikowana i ryzykowna, a nie ma gwarancji, że drzewo w ogóle przyjmie się w nowym środowisku – mówi Emilia Czekała. Dodaje jednak, że dojrzałe okazy mają ogromne znaczenie dla ekosystemu i jakości powietrza. – Chcemy zatem, by przeżyły jak najdłużej i nadal oczyszczały powietrze, ochładzały i nawilżały je w gorący dzień, dawały cień, chroniły przed hałasem, zatrzymywały deszcze przy nawałnicach, zapobiegały suszy i wreszcie koiły zmysły. W dobie kryzysu klimatycznego należy walczyć o każde drzewo – powiedziała przedstawicielka MODrzewia.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści