Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Czym jest operacja ortognatyczna? Opowiada klinika Alfa-Med z Bydgoszczy

Dodano: 10.04.2024 | 13:44

Na zdjęciu: Operacja ortognatyczna jest jedno lub dwuszczękową operacją przeprowadzaną w celu zmiany położenia szczęki i/lub żuchwy.

Fot. Nadesłane

Operacja ortognatyczna jest jedno lub dwuszczękową operacją przeprowadzaną w celu zmiany położenia szczęki i/lub żuchwy. W wyniku takiego zabiegu pacjent uzyskuje prawidłowy zgryz, a dzięki temu uzyskuje poprawę jakości żucia. Dzięki zabiegowi szczęka i żuchwa są ustawione w prawidłowej pozycji względem siebie i podstawy czaszki. W wyniku tego pacjent zyskuje idealną harmonię twarzy. 

Efektem operacji są również zmiany w zakresie tkanek miękkich: bródki, podbródka, policzków, warg, nosa. Dawniej zębowe i szkieletowe wady zgryzu leczone były tylko przez ortodontów i był to tzw. kamuflaż ortodontyczny. Używano stałych jak i ruchomych aparatów ortodontycznych do wyrównania ułożenia zębów w łuku zębowym tak, aby uzyskać lepsze kontakty między zębami i poprawić funkcję żucia, ale nie zmieniać pozycji szczęki. Często w wyniku tego leczenia znacznemu pogorszeniu ulega profil twarzy. Dziś operacja ortognatyczna poprzedzona jest leczeniem ortodontycznym, które jest kontynuowane po niej.

Kilka ważnych szczegółów dotyczących zabiegów ortognatycznych.

Zabieg operacyjny wady szczękowej jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym oraz miejscowym. Pacjent ma założony aparat stały na łuk zębowy górny i dolny. Czas trwania operacji wynosi od 2-5 godzin, w zależności od zakresu.

Zabieg na szczęce: polega na przecięciu błony śluzowej, odsłonięciu kości, odcięciu i odłączeniu jej od kości twarzoczaszki. Odłączona część zębodołowa wraz z zębami, zostaje usytuowana i przymocowana za pomocą mini-płytek tytanowych i śrub kostnych do części twarzowej czaszki w pozycji ustalonej przed operacją. Błona śluzowa jest zaopatrywana szwami, które zdejmuje się po 7-14 dniach.

Zabieg na żuchwie: polega na przecięciu błony śluzowej, odsłonięciu kości w okolicach gałęzi żuchwy, przecięciu jej oraz ustawieniu w prawidłowej pozycji, zaplanowanej przed zabiegiem. Jeżeli zabieg ma na celu cofnięcie żuchwy, odłamy kostne skraca się za pomocą wiertła. Jeżeli zabieg na ma celu wysunięcie żuchwy, odłamy kostne wysuwa się, a odsłoniętą kość zabezpiecza się gąbką kolagenową. Odłamy kostne łączy się za pomocą mini-płytek tytanowych oraz śrub kostnych. Błonę śluzową zaopatruje się szwami.

Po zabiegu na szczęce i/lub na żuchwie pacjent nosi wyciąg międzyszczękowy, który jest zakładany na górnym i dolnym aparacie stałym. Wyciąg należy nosić przez co najmniej 4 tygodnie, przez które obowiązuje dieta płynna (nie można otwierać ust). Po operacji szczęka i żuchwa pozostają połączone wyciągiem międzyszczękowym przez okres 4 tygodni (brak możliwości otwierania ust) w wyniku czego odżywianie oraz higiena stają się trudniejsze. Przydatnym do higieny staje się irygator (urządzenie oczyszczające zęby za pomocą wody pod ciśnieniem).

Czego pacjent może się spodziewać po zabiegu

  • mogą pojawić się obrzęki, narastające przez pierwsze 3 doby siniaki
  • zaburzenia czucia w obrębie żuchwy i szczęki (powrót czucia po ok 6-12 miesiącach)
  • utrudnione odżywianie (zszynowane zęby)
  • utrudnione czynności higieniczne (m.in. mycie zębów, kąpiel, mycie włosów, golenie)
  • złe samopoczucie
  • utrudniona komunikacja (zszynowane zęby)
  • utrudnione oddychanie
  • długi okres rekonwalescencji i powrotu do pracy (1-3 miesięcy)
  • cotygodniowe wizyty kontrolne w Poradni Chirurgii Szczękowo- Twarzowej (po wyjściu ze szpitala)

Po zabiegu pacjent wymaga kontynuacji leczenia ortodontycznego.

Pamiętajcie – zdrowie jamy ustnej jest bardzo ważne.

Drodzy Pacjenci, czy wiecie, co to jest periodontologia? O periodontologii klinika Alfa-Med Bydgoszcz
Alfa-Med Centrum Medyczno-Stomatologiczne
ul. Pestalozziego 7, Bydgoszcz
ul. Chopina 6, Bydgoszcz
www. alfa-med.pl
Facebook: Uśmiech z Alfa-Med (https://www.facebook.com/AlfaMedBydgoszcz)
Instagram: alfa_med_bydgoszcz (https://www.instagram.com/alfa_med_bydgoszcz/)

 

 

Kamila Ćwikła