Czym się różni kredyt odnawialny od debetu w koncie?
Dodano: 06.06.2023 | 17:26Na zdjęciu:
Fot. nadesłane
Oba działają na podobnej zasadzie, ale istnieje między nimi sporo różnic. Mowa o debecie w koncie oraz o kredycie odnawialnym. Poznaj specyfikę tych produktów finansowych i wybierz rozwiązanie, które najlepiej wpisze się w twoje oczekiwania.
Często potrzebujesz szybkiego dostępu do dodatkowych pieniędzy? Zależy ci na zyskaniu poczucia bezpieczeństwa finansowego, dzięki któremu – niezależnie od stanu twojego konta – zawsze będziesz mieć środki? Rozważ skorzystanie z produktów finansowych, w ramach których możesz liczyć na dodatkowe pieniądze dostępne z poziomu rachunku osobistego. Są to: debet w koncie oraz kredyt odnawialny.
Czym jest debet w koncie?
Mianem debetu w koncie określa się ujemne saldo na koncie osobistym. Dochodzi do tego, gdy kwota wydatków przekracza wysokość środków zgromadzonych na rachunku. Dostęp do dodatkowych pieniędzy przyznawany jest przez bank na wniosek posiadacza konta.
Zasada działania debetu jest prosta. Możesz korzystać z dodatkowych środków w ramach przyznanego przez instytucję limitu. Każda wpłata powoduje „wyrównanie” debetu, więc w kolejnych dniach znów można z niego korzystać.
Kredyt odnawialny – co to jest?
Kredyt odnawialny to specyficzna forma finansowania, która polega na przyznaniu przez bank dodatkowych środków do wykorzystania w ramach limitu. Ustalany jest on na podstawie wpływów – im więcej pieniędzy trafia na konto osobiste, tym wyższy może być limit.
Tego rodzaju finansowanie, podobnie jak każdy inny kredyt, przyznawany jest wyłącznie na wniosek. Niemniej jednak to bank – na podstawie wpływających środków – decyduje o maksymalnej kwocie. Formalności przy kredycie odnawialnym są ograniczone do minimum, bowiem wiąże się on z niskim ryzykiem dla banku (limit jest spłacany automatycznie). Jeśli więc chodzi o kredyt odnawialny, spłata w ratach – znana choćby z kredytu gotówkowego – przebiega w nieco inny sposób.
Kredyt odnawialny a debet – najważniejsze różnice
Kredyt odnawialny i debet w koncie – ze względu na specyfikę działania – są podobne. Dlatego wiele osób traktuje te produkty tożsamo. Jednak występuje wiele różnic między nimi. Poniżej kilka z nich.
Kwota przyznanego limitu
O ile w ramach debetu można uzyskać zaledwie kilka tysięcy złotych, kredyt odnawialny może opiewać na znacznie wyższe kwoty – rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak wszystko zależy od zdolności kredytowej osoby ubiegającej się o finansowanie.
Opłata za przyznanie środków
Debet na rachunku osobistym przyznawany jest bezpłatnie. Natomiast trzeba liczyć się z prowizją w przypadku zaciągania kredytu odnawialnego.
Pamiętaj! Bank nie pobiera opłaty za kredyt odnawialny, z którego nie korzystasz. Odsetki naliczane są dopiero wtedy, gdy skorzystasz ze środków i do momentu ich zwrotu.
Czas na spłatę
Czas na spłatę debetu wynosi zwykle 30 dni – tyle trwa cykl rozliczeniowy, podczas którego naliczane są odsetki. Okres finansowania w przypadku kredytu odnawialnego jest dłuższy – w zależności od oferty konkretnego banku można z niego korzystać nawet przez kilka lat.
Kredyt odnawialny czy debet w koncie? Wybór finansowania uzależnij od indywidualnych potrzeb. Jeśli musisz pokryć większy wydatek, postaw na linię kredytową w rachunku. Jeżeli natomiast chcesz mieć stały dostęp do niedużych środków, debet może okazać się wystarczający.
- Weekend z Klaunem w Family Park Bydgoszcz. Już w październiku! - 10 października 2024
- Zmiana sprzedawcy energii – dlaczego i kiedy warto się zdecydować? - 7 października 2024
- Nowe mieszkanie w Bydgoszczy czy używane — porównanie - 3 października 2024