Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Drugi robot da Vinci w Centrum Onkologii. Pierwszy doskonale się sprawdził

Dodano: 06.05.2023 | 14:44

Na zdjęciu: CO podkreśla, że zakup drugiego urządzenia da Vinci oraz przeszkolenie zespołu obsługującego robota to niewątpliwy sukces.

Fot. Centrum Onkologii

Centrum Onkologii w Bydgoszczy ma drugiego robota da Vinci. Wykonano nim już pierwsze zabiegi.

Robot da Vinci to zaawansowana technologicznie aparatura umożliwiająca wykonywanie niezwykle precyzyjnych małoinwazyjnych zabiegów, realizowanych także na odległość. Maszyna to rodzaj manipulatora z konsolą będącą interfejsem dla chirurga-operatora i częścią roboczą z ramionami zakończonymi niewielkich rozmiarów narzędziami chirurgicznymi, z których jedno służy też do sterowania kamerą endoskopową. Urządzenie ściśle transmituje (w czasie rzeczywistym) ruchy dłoni lekarza, który śledzi pole operacyjne okiem kamery.

Jesienią ubiegłego roku informowaliśmy, że bydgoskie Centrum Onkologii pozyskało pierwszego tego typu robota. Kosztował on 14 milionów złotych. Teraz szpital chwali się zakupem drugiego urządzenia. – Decyzja zapadła po tym, jak system robotyczny z powodzeniem sprawdził się w operacjach raka prostaty. Nowy sprzęt jest wykorzystywany w zabiegach ginekologicznych raka trzonu macicy. Pierwsze dwie operacje zostały wykonane 26 kwietnia 2023 roku – informuje placówka.

CO podkreśla, że zakup drugiego urządzenia da Vinci oraz przeszkolenie zespołu obsługującego robota to niewątpliwy sukces. – Zastosowanie chirurgii robotycznej w leczeniu onkologicznym ma ogromne znaczenie. Chirurgia robotowa Da Vinci to najnowocześniejsza procedura zabiegowa, w której konwencjonalna technika laparoskopowa jest połączona z precyzyjną technologią robotyczną – podkreślają przedstawiciele centrum. I dodają, że niewątpliwem atutem maszyny jest trójwymiarowy obraz obszaru chirurgicznego.

System da Vinci ma taką samą zdolność ruchu jak ludzki nadgarstek. Konstrukcja zapewnia chirurgowi lepszy zakres ruchu i zręczność. Filtr drżenia eliminuje wszelkie niekontrolowane ruchy powstałe w rękach chirurga. Robot da Vinci pozwala na wykonywanie zabiegów w trudno dostępnych miejscach z nieosiągalną dla innych technik dokładnością, minimalizując jednocześnie uraz operacyjny i utratę krwi – czytamy w komunikacie bydgoskiej lecznicy.

Robot da Vinci w bydgoskim Centrum Onkologii. Korzyści z zabiegów

Jak przekonuje CO, zabiegi w asyście robota da Vinci przynoszą następujące korzyści:

  • Mniejszy ból po operacji
  • Minimalne lub brak blizn
  • Krótszy pobyt w szpitalu
  • Szybsze odzyskiwanie sprawności fizycznej
  • Mniejsza utrata krwi
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Miroslaw
Miroslaw
11 miesięcy temu

Dziękuję całemu personelowi za dobrą robotę,Mirosław.