[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Centrum Onkologii otrzymało super-robota. Maszyna da Vinci kosztowała 14 milionów złotych

Dodano: 07.10.2022 | 09:43

Na zdjęciu: Centrum Onkologii w Bydgoszczy otrzymało robota chirurgicznego da Vinci.

Fot. BB/archiwum

Specjaliści z bydgoskiego Centrum Onkologii szkolą się w operowaniu za pomocą robota chirurgicznego da Vinci – zaawansowanej technologicznie aparatury umożliwiającej niezwykle precyzyjne małoinwazyjne operacje, a nawet zabiegi operacyjne na odległość.

Jak informuje urząd marszałkowski, warty 14 milionów złotych zakup robota jest współfinansowany środkami z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach unijnego instrumentu REACT-EU, wspomagającego m.in. wychodzenie z kryzysu wywołanego pandemią. Podobne narzędzie wkrótce trafi też do innej marszałkowskiej placówki, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

Cieszę się, że możemy wyposażyć te ważne ośrodki w najnowocześniejsze narzędzia, które w rękach doświadczonych chirurgów jeszcze podnoszą bezpieczeństwo operowanych pacjentów. Robotyka to kolejna, po rozpowszechnieniu technik laparoskopowych, rewolucja w chirurgii – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Robot da Vinci w bydgoskim Centrum Onkologii. Jak działa?

Robot chirurgiczny da Vinci to zasadniczo rodzaj manipulatora z konsolą będącą interfejsem dla chirurga-operatora i częścią roboczą z ramionami zakończonymi niewielkich rozmiarów narzędziami chirurgicznymi, z których jedno służy też do sterowania kamerą endoskopową. Urządzenie ściśle transmituje (w czasie rzeczywistym) ruchy dłoni lekarza, który śledzi pole operacyjne okiem kamery.

Maszyna czyni ruchy lekarza dokładniejszymi, czasem wolniejszymi, eliminując przypadkowe drżenia. Precyzja pozwala na maksymalne ograniczenie rozmiarów cięcia, mniejsze krwawienie, szybsze gojenie się rany pooperacyjnej i generalnie szybszy powrót do zdrowia. Roboty wykorzystywane są obecnie w ośrodkach medycznych na całym świecie, m.in. w chirurgii onkologicznej, kardiologicznej, neurologicznej, urologicznej i ginekologicznej.

Specjaliści Centrum Onkologii ćwiczą, a potem będą pracować, na amerykańskim systemie robotyki medycznej da Vinci. Obecnie w całym świecie działa blisko 5 tysięcy takich aparatów, najwięcej w Stanach Zjednoczonych. W Europie liderem jest Szwecja, gdzie takie postepowanie chirurgiczne jest w wielu przypadkach standardem postępowania. W Polsce tego typu systemy znajdują się na wyposażeniu kilku ośrodków (m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu), w tym Szpitala Miejskiego w Toruniu

Pierwsze bydgoskie operacje za pomocą robota, zaplanowane na koniec października, będą zabiegami usunięcia nowotworu prostaty. Wykona je chirurg urolog z CO – dr Krzysztof Kamecki – pod opieką medyczną doświadczonego zagranicznego specjalisty. Będzie przy nich obecny również inżynier z firmy produkującej aparaturę.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Senat odrzucił poprawkę antyfuzyjną. Kobiak i Brejza byli jednak przeciwko łączeniu Biziela i Jurasza

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments