Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Dawne hotele przy Łukasiewicza przestaną straszyć. Lokatorzy już opuszczają budynki

Dodano: 16.03.2017 | 09:28

Przebudowa budynków przy ulicy Łukasiewicza 5 i 10 ma pochłonąć około 9 milionów złotych.

Na zdjęciu: Byłe hotele robotnicze Zachemu przy ul. Łukasiewicza od dawna znajdują się w fatalnym stanie.

Fot. Stanisław Gazda

Administracja Domów Miejskich rozpoczęła proces wysiedlania bloków przy ulicy Łukasiewicza 5 oraz 10 na bydgoskich Kapuściskach. To krok w stronę modernizacji znajdujących się w bardzo złym stanie technicznym budynków.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec remontu na Kapuściskach. Blok czeka na nowych mieszkańców

Obie nieruchomości to wyrzut sumienia bydgoskich ADM. Przejęte pod miejskie skrzydła dawne hotele robotnicze nieistniejącego już Zachemu przez lata popadały w ruinę, systematycznie dewastowane przez chuliganów, bezdomnych oraz – w niektórych przypadkach – także lokatorów. Dzisiaj przypominają raczej scenerię filmów grozy niż miejsce do zamieszkania. I dlatego muszą być w trybie pilnym zmodernizowane.

Miasto od dłuższego czasu zapowiadało ich renowację, ale dopiero w tym roku zamierza przejść od słów do czynów. W budżecie miasta zapisanych jest bowiem 200 tysięcy złotych, które mają posłużyć do przygotowania dokumentacji projektowej dla budynków. Dzięki temu możliwe będzie aplikowanie o środki z Funduszu Dopłat prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. To mechanizm wsparcia budownictwa socjalnego oraz komunalnego z puli rządowej. – Wstępnie szacujemy, że przebudowa tych dwóch obiektów pochłonie około dziewięciu milionów złotych – mówi nam Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Rafała Bruskiego.

Jak ustaliliśmy, zarówno blok przy ulicy Łukasiewicza 5 oraz znajdująca się vis a vis „dziesiątka” są systematycznie wysiedlane. W obu znajduje się łącznie 130 lokali, z czego obecnie zamieszkała jest niespełna połowa. Niemal całkowicie opróżniony jest pierwszy z budynków, gdzie mieszkają już tylko cztery rodziny. – Trzy z nich są już w trakcie przeprowadzki do zaproponowanych im mieszkań, a ostatnia otrzymała kolejną propozycję – wyjaśnia Stachowiak. Jak dodaje, do połowy bieżącego roku obiekt powinien stać już pusty.

Z kolei przy ul. Łukasiewicza 10 nadal zajętych jest 51 z 70 lokali. Propozycje objęcia w najem innych mieszkań pozostających w administracji ADM otrzymało jak dotąd kolejnych trzynaście rodzin. Urzędnicy szacują, że budynek opustoszeje do marca przyszłego roku.

Wraz z otrzymanymi przez mieszkańców wypowiedzeniami umów najmu pojawiły się rzekome informacje o zmianie przeznaczenia budynków. Według jednej z wersji bloki miałyby zostać przekazane Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika na potrzeby Collegium Medicum, według innej – jeden z budynków (częściej wskazywany był ten przy ul. Łukasiewicza 10) miałby zostać zburzony, a w jego miejsce powstać parking. Ratusz zaprzecza jednak stanowczo tym doniesieniom.

W lutym rozpoczął się z kolei proces zasiedlania innego wyremontowanego dawnego hotelu robotniczego na Kapuściskach – przy ulicy Techników 2. Po trwających kilkanaście miesięcy pracach, które pochłonęły ponad 6 mln złotych, oddano do użytku 47 lokali, w tym osiem tzw. mieszkań chronionych. Trzy z nich zostały dodatkowo dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wraz z remontem budynku dobudowano do niego drogę dojazdową oraz parking.